Atak Rosji na Ukrainę. Brytyjskie ministerstwo obrony: desant coraz bardziej ryzykowny dla Rosji

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Janusz Reiter: Rosja właściwie już przegrała. W sensie realnym
Janusz Reiter: Rosja właściwie już przegrała. W sensie realnymTVN24
wideo 2/21
TVN24Janusz Reiter: Rosja właściwie już przegrała. W sensie realnym

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że Rosja wciąż ma zdolność do przeprowadzenia desantu na wybrzeże ukraińskie, ale taka operacja staje się dla niej coraz bardziej ryzykowna, ponieważ siły ukraińskie miały czas na przygotowanie się do obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że "rosyjskie siły morskie utrzymują odległą blokadę ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego i Morza Azowskiego, uniemożliwiając Ukrainie zaopatrywanie się drogą morską". "Rosja nadal utrzymuje zdolność przeprowadzenia desantu, ale taka operacja prawdopodobnie staje się coraz bardziej ryzykowna, z powodu czasu, który ukraińskie siły miały na przygotowanie się" - napisano.

39. DZIEŃ INWAZJI ROSJI NA UKRAINĘ - RELACJA TVN24.PL

Dodano, że miny na Morzu Czarnych, o których informowano, stanowią poważne ryzyko dla działań na morzu. "Chociaż pochodzenie tych min jest niejasne i kwestionowane, ich obecność jest niemal na pewno związana z rosyjską aktywnością morską w tym obszarze i pokazuje, jak rosyjska inwazja na Ukrainę wpływa na neutralne i cywilne działania" - przekazano w komunikacie.

Rosyjski okręt desantowy podczas ćwiczeń w 2021 rokuVitaly Nevar / TASS / Forum

Brytyjski resort obrony: Rosja nadal nie zdołała przejąć kontroli w powietrzu

We wcześniejszej informacji wywiadowczej brytyjski resort obrony przekazał, że siły ukraińskie nadal stanowią poważne wyzwanie dla rosyjskich operacji powietrznych i rakietowych, a niezdolność Rosji do przejęcia kontroli w powietrzu znacząco wpłynęła na jej możliwości wspierania operacji lądowych.

"W ciągu ostatniego tygodnia nastąpiła koncentracja rosyjskiej aktywności lotniczej na południowo-wschodniej Ukrainie, co prawdopodobnie jest wynikiem skupienia się rosyjskich operacji wojskowych w tym rejonie. Pomimo podejmowanych przez Rosję wysiłków zmierzających do zmniejszenia ukraińskiego potencjału obrony powietrznej, Ukraina nadal stanowi poważne wyzwanie dla rosyjskich operacji powietrznych i rakietowych. W związku z tym rosyjskie samoloty są nadal podatne na ataki systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. Niezdolność Rosji do odnalezienia i zniszczenia systemów obrony powietrznej poważnie utrudniła jej wysiłki na rzecz uzyskania rozległej kontroli w powietrzu, co z kolei znacząco wpłynęło na jej zdolność do wspierania postępów sił lądowych na wielu frontach" - napisano.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vitaly Nevar / TASS / Forum

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości