Najpierw "krótka", potem "długa i treściwa". Dwie rozmowy Morawieckiego z Junckerem

Aktualizacja:
[object Object]
Morawiecki i Juncker zamienili "kilka zdań" - mówił korespondent TVN24tvn24
wideo 2/21

Na marginesie środowej nieformalnej kolacji przywódców unijnych państw w Sofii premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem - poinformował korespondent TVN24 i TVN24 BiS Maciej Sokołowski. Do drugiego spotkania doszło w czwartek.

- "Krótka wymiana zdań" dotyczyła sporu wokół praworządności, jaki Bruksela toczy z Polską - przekazał Maciej Sokołowski.

Jak dodał, Jean-Claude Juncker miał powtórzyć Mateuszowi Morawieckiemu, że kompromis Komisji Europejskiej z rządem w Warszawie jest możliwy w ciągu najbliższych tygodni, ale nie w tej chwili. Powtórzył więc słowa swojego zastępcy Fransa Timmermansa, który w poniedziałek w czasie narady ministrów do spraw europejskich przedstawił unijnym krajom raport z dyskusji toczącej się z Polską.

Unia czeka na kolejne zmiany w ustawach przyjętych przez rząd Zjednoczonej Prawicy, jednak stosunki między szefem Komisji Europejskiej i szefem polskiego rządu są dobre, a relacje Brukseli i Warszawy coraz lepsze - dodał w korespondencji z Sofii Maciej Sokołowski.

"Długa i treściwa"

Jak podała w czwartek po południu Polska Agencja Prasowa, powołując się na wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego, do kolejnego spotkania Junckera i Morawieckiego doszło w czwartek na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii.

Szymański zaznaczył, że ta rozmowa z Junckerem "była długa i bardzo treściwa".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej sam Morawiecki podkreślił, że w rozmowie z szefem KE zaznaczył, iż "poprzez przedłożone przez parlamentarzystów propozycje, skonsultowane z Komisją Europejską, pokazaliśmy znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom KE, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reform wymiaru sprawiedliwości".

- Powiedziałem, że my poprzez wdrożenie pewnych nowych zasad, które nie istniały wcześniej, mianowicie losowa dystrybucja spraw przez prezesów sądów wśród sędziów danego sądu i zakaz przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami, znacząco podnieśliśmy niezawisłość całego aparatu sądowego - oświadczył premier.

- Cieszę się, że dostrzegane są pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które zaprezentowaliśmy Komisji Europejskiej - mówił.

"Jestem optymistą"

We wtorek Juncker ocenił na konferencji prasowej w Brukseli, że Polska dokonała postępu w sprawie praworządności, ale jest on jeszcze niewystarczający. Zaznaczył przy tym, że jest optymistą w sprawie negocjacji z Warszawą.

- Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą zakończyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą - powiedział szef Komisji Europejskiej.

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie zorganizowany w stolicy Bułgarii dotyczy przede wszystkim rozszerzenia Wspólnoty, ale przywódcy mają też rozmawiać m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz kwestiach handlowych.

Autor: adso, tmw//rzw / Źródło: TVN24, PAP