Media: w Morzu Czarnym masowo wymierają delfiny

Źródło:
PAP
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Wideo archiwalne
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Wideo archiwalneReuters Archive

Mołdawskie media informują, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, w Morzu Czarnym zginęło ponad 900 delfinów. Do masowego wymierania delfinów przyczyniają się szczególnie rosyjskie okręty wojenne używające sonarów, które mogą zakłócać orientację tych zwierząt.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".

Nie wszystkie martwe delfiny zostały wyrzucone na brzeg morza lub zidentyfikowane przez służby weterynaryjne - zaznacza kiszyniowska gazeta.

900 morskich ssaków padło tylko w części Morza Czarnego, u brzegów Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji - informuje dziennik, powołując się na ukraińskiego ministra ochrony środowiska Rusłana Striłeca.

Czynniki, które mogły przyczynić się do masowej śmierci delfinów

"Ziarul de Garda" cytując biologów wskazuje, że do masowego wymierania delfinów przyczyniają się szczególnie rosyjskie okręty wojenne używające sonarów, które mogą zakłócać orientację tych zwierząt.

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnymmil.ru

Uszkodzenia ciała delfinów, jak twierdza eksperci, mogą powodować też głośne dźwięki wystrzeliwanych rakiet, a także nisko latających myśliwców.

Innymi czynnikami, które mogły przyczynić się do masowej śmierci delfinów w Morzu Czarnym jest też duża liczba min w akwenie, wycieki paliwa z okrętów wojennych oraz eksplozja zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze, która uwolniła masy zanieczyszczonej wody.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru