Media: Rosja mogła przerzucić systemy S-300 z Wysp Kurylskich bliżej Ukrainy
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 554 dni. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że Rosja wycofała swoje systemy rakietowe S-300 ze spornych wysp Iturup i Kunaszyr. Rozmówca Kyodo, po przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych, stwierdził, że S-300 mogły zostać przerzucone w pobliże granicy z Ukrainą w ramach przygotowań do potencjalnych ataków. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 3:33
Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały 31 sierpnia kontrofensywę w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim i zachodnim obwodzie zaporoskim. Według doniesień siły ukraińskie posunęły się w obu sektorach frontu.
- 2:02
Pomimo trwającej na Ukrainie wojny do położonego w środkowej części Ukrainy Humania przybędzie z okazji Rosz ha-Szana - żydowskiego nowego roku - 30 tys. pielgrzymów z Izraela - poinformowała mer miasta Iryna Płetniowa, cytowana przez portal jewishnews.com.ua.
- 1:25
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:31
Zachód nadal wysyła do Rosji estońskimi szlakami swój ciężki sprzęt - informuje w czwartek dziennik "Postimees", zamieszczając na swoim portalu zdjęcia pełnych wagonów towarowych czekających na przejściu granicznym na wjazd do Rosji.
"W czasie, gdy Kaja Kallas jako premier musi odpowiadać zarówno społeczeństwu, jak i politykom na temat działalności firmy męża w Rosji, przedstawiciele żadnej z estońskich partii politycznej nie zabierali głosu w tej sprawie" - zauważa dziennik.
"Postimees" podaje, że na przejściu granicznym Koidula w południowo-wschodniej Estonii w czwartek na wjazd do Rosji oczekiwała "dwustumetrowa kolejka wagonów załadowanych szeregiem maszyn potrzebnych w przemyśle i rolnictwie".
Dziennik wylicza wiezione do Rosji towary: ciągniki firmy włoskiej, wózek widłowy firmy francuskiej, szwedzkie ciężarówki. Na zamieszczonych przez "Postimees" zdjęciach widać też m.in. cysterny.
- 23:27
Zniszczenia w Charkowie
Zniszczenia w Charkowie
- 22:21
Migranci zarobkowi z krajów Azji Centralnej, którzy od lat mieszkają w Rosji i posiadają obywatelstwo tego państwa, są siłą przywożeni do Ukrainy, a następnie przetrzymywani tam pod strażą i zmuszani do walki w rosyjskiej armii - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
- 22:04
Ukraina. Atak na rosyjskie lotnisko wojskowe w Kursku. Media: drony były wykonane z kartonu
- 21:02
Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner", najbliższy współpracownik Jewgienija Prigożyna - zginęli razem w katastrofie lotniczej - został pochowany z honorami wojskowymi w panteonie narodowym pod Moskwą.
Grób Dmitrija Utkina w panteonie narodowym pod Moskwą
- 20:47
Kilka dni temu na Białoruś przewieziono z Rosji pierwsze głowice jądrowe - poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Dodał on, że władze w Mińsku nie są w stanie ich użyć - strona białoruska nie jest technicznie przygotowana do przeprowadzenia takiego ataku.
Zanim głowice trafiły na Białoruś, trwały tam zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia, podczas których imitowano wykorzystanie pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander do ataków z użyciem głowic nuklearnych. Rosyjski 12. główny zarząd ministerstwa obrony, czyli struktura odpowiedzialna za te zagadnienia, przedstawił ocenę, że białoruska armia wykazała się zupełnym brakiem kompetencji - powiadomił Budanow na antenie ukraińskiej telewizji.
Jak podkreślił, na tej podstawie można ocenić, że dyslokacja rosyjskiej broni atomowej na Białorusi jest wyłącznie instrumentem odstraszania i wywierania presji na kraje Zachodu, ponieważ ryzyko użycia tych pocisków pozostaje minimalne.
- 19:56
Fundacja Noblowska zaprosi na uroczystości wręczenia Nagrody Nobla ambasadorów Rosji, Białorusi oraz Iranu.
Prezes Fundacji Noblowskiej Vidar Helgesen wyraził nadzieję, że zaproszenie ambasadorów z Rosji, Białorusi oraz Iranu na uroczystości wręczenia Nagrody Nobla będzie okazją do pokazania ich przedstawicielom, "jak ważna jest demokracja oraz prawa człowieka". W ubiegłym roku Fundacja Noblowska zbojkotowała państwa autorytarne.
Wręczenie nagród Nobla oraz bankiet noblowski odbędą się tradycyjnie 10 grudnia w Sztokholmie.
- 19:33
Jeśli w 2024 roku nadal będzie trwała wojna z Rosją, lecz mimo to zostaną wtedy zorganizowane wybory prezydenckie w Ukrainie, wystartuję w nich. Nigdy nie zostawię kraju na pastwę losu, ponieważ mam konstytucyjny obowiązek go bronić - zapowiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP prezydent Wołodymyr Zełenski.
W ocenie Zełenskiego przeprowadzenie wyborów jest uzależnione od spełnienia wielu warunków, dotyczących m.in. finansowania, zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom i zagwarantowania udziału obywatelom, którzy masowo wyjechali za granicę po rosyjskiej inwazji.
- Nasi wojskowi na froncie muszą mieć możliwość oddania głosu, dlatego potrzebujemy obserwatorów z całego świata. Chcę, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, w sposób transparentny i demokratyczny - tak, jak wyglądało to podczas wyborów (w 2019 roku), gdy zostałem prezydentem. Wtedy wszyscy przyznali, że wybory były uczciwe. Nie chciałbym tego stracić - oświadczył ukraiński przywódca.
W ocenie Zełenskiego koszt przeprowadzenia głosowania musiałyby pokryć kraje Zachodu. Prezydent zapowiedział, że nie przeznaczy na organizację wyborów żadnych pieniędzy z budżetu przewidzianego na finansowanie armii i uzbrojenia na wojnę z Rosją.
Zgodnie z konstytucją kolejne wybory parlamentarne na Ukrainie powinny odbyć się jesienią 2023 roku, natomiast prezydenckie - w marcu 2024 roku. Obowiązujące w kraju ustawodawstwo zabrania jednak przeprowadzania głosowania w warunkach stanu wojennego. Podczas kampanii wyborczej na przełomie 2018 i 2019 roku Zełenski deklarował, że zamierza rządzić państwem tylko przez jedną kadencję i jeżeli zostanie wybrany, nie będzie kandydował po raz kolejny - przypomniał portal Ukrainska Prawda.
- 18:20
Wznowienie umowy zbożowej jest ważne, jednak Rosja stawia w tej sprawie żądania - poinformował cytowany przez agencję Reutera minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan po rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w Moskwie.
Rosja uzależnia wznowienie wynegocjowanej przy pomocy Turcji i ONZ umowy zbożowej od tego, czy będzie mogła eksportować własne produkty - powiedział.
- 18:18
Papież Franciszek tuż przed podróżą do Mongolii spotkał się z grupą 12 młodych ludzi, którzy w tych dniach przygotowują wysyłkę darów do Ukrainy - poinformował Watykan.
- 18:01
Ukraińscy saperzy unieszkodliwili pięć rosyjskich min przeciwpiechotnych, które znajdowały się na trasie przejazdu misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do okupowanej przez wroga Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiadomił dowódca ukraińskiego zgrupowania wojskowego Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.
Podróż przedstawicieli MAEA była realizowana w ramach kolejnej rotacji ekspertów tej organizacji, sprawujących od ubiegłego roku misję monitoringową w elektrowni - oznajmił wojskowy w komentarzu opublikowanym na kanale Telegram.
Misja MAEA w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wideo z 15 czerwca 2023 roku
- 17:55
Japońska agencja Kyodo poinformowała, że Rosja wycofała swoje systemy rakietowe S-300 ze spornych wysp Iturup i Kunaszyr.
Rozmówca Kyodo, po przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych, stwierdził, że S-300 mogły zostać przerzucone w pobliże granicy z Ukrainą w ramach przygotowań do potencjalnych ataków.
Rosyjski system S-300. Zdjęcie ilustracyjne
- 17:29
Drony bojowe, którymi siły ukraińskie zaatakowały 27 sierpnia lotnisko w Kursku, na zachodzie Rosji, zrobione były z kartonu - poinformował powiązany z ukraińskim wojskiem kanał na Telegramie, Operatywnyj ZSU. W wyniku akcji uszkodzono pięć rosyjskich samolotów bojowych.
Na kanale zaprezentowano film z testowania kartonowych samolotów bezzałogowych.
- 17:22
22-letni brytyjski ochotnik Sam Newey zginął w środę w wyniku rosyjskiego ostrzału moździerzowego na wschodzie Ukrainy - przekazał w czwartek w mediach społecznościowych jego starszy brat.
"Nie potrafię ubrać w słowa, jak bardzo czuję się załamany. Nie potrafię też wyrazić, jak bardzo jestem dumny z mojego młodszego brata. Dopiero co skończył 21 lat, gdy zdecydował się odpowiedzieć na wezwanie i udać się na Ukrainę, aby przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi. Samie, oddałeś życie za ludzi, których nigdy nie znałeś i działałeś z odwagą, moralnością i honorem" - napisał Dan Newey.
- 17:20
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że osoby, które krytykują wojska ukraińskie za powolne tempo kontrofensywy "plują w twarz" ukraińskim żołnierzom wyzwalającym swój kraj spod rosyjskiej okupacji.
Szef ukraińskiej dyplomacji wziął udział w nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Toledo w środkowej Hiszpanii.
- 16:29
Grant Shapps, powołany na stanowisko brytyjskiego ministra obrony, zadeklarował w czwartkowym wpisie na Twitterze, że Wielka Brytania będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z "barbarzyńską inwazją Putina".
- 16:07
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow zdementował doniesienia amerykańskiej prasy, że Ukraina straciła w czasie rosyjskiej inwazji zbrojnej co najmniej 70 tysięcy żołnierzy.
- Nie mieliśmy takiej armii, by mówić o takiej stracie - stwierdził Daniłow w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt".
W połowie sierpnia dziennik "The New York Times" poinformował, że po stronie rosyjskiej łączna liczba strat wynosi 300 tysięcy żołnierzy (120 tysięcy zabitych i 170-180 rannych), po stronie ukraińskiej - 70 tysięcy żołnierzy zabitych i 100-120 tysięcy rannych.
- 15:27
Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują około 160 myśliwców F-16, aby zapewnić bezpieczeństwo nad terytorium kraju i transport żywności przez Morze Czarne - powiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP prezydent Wołodymyr Zełenski.
Wyjaśnił, że obiecane Kijowowi przez Zachód 50-60 myśliwców F-16 to za mało, aby ukraińskie wojska poradziły sobie z rosyjskim agresorem.
Zełenski dodał, że Siły Zbrojne Ukrainy chcą "mieć w gotowości" myśliwce F-16 już na początku przyszłego roku.
Myśliwce F-16 dla Ukrainy. Zełenski: dadzą nam nową energię, pewność i motywację
- 15:06
Nieliczni najemnicy z rosyjskiej formacji Grupa Wagnera, którzy pozostaną na Białorusi, będą mieli za zadanie szkolić jednostki specjalne białoruskiego MSW w celu przeciwdziałania ewentualnym buntom przeciwko dyktatorskiej władzy Alaksandra Łukaszenki - ujawnił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Rządowy serwis potwierdził swoje doniesienia ze środy, że większość wagnerowców wyjedzie z Białorusi do krajów Afryki. Jak podał, Rosjanie udają się obecnie do sześciu państw: Nigru, Mali, Libii, Sudanu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Mozambiku.
Wagnerowcy w roli "instruktorów". Szkolą białoruskich żołnierzy
- 15:05
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na nasz kraj, odnotowaliśmy 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci. Aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy - poinformowała przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko.
- Warunki, w których dzieci wraz z dorosłymi znalazły się w piwnicy szkoły (w Jahidnem) i traktowanie tych osób można porównać do tortur - wyjaśniła Usenko, która w Prokuraturze Generalnej pełni funkcję dyrektora Departamentu Ochrony Praw Dzieci i Przeciwdziałania Przemocy.
- 14:43
"Europa będzie musiała odegrać kluczową rolę, tak jak zrobiły to USA po II wojnie światowej, aby pomóc w odbudowie Ukrainy" - oznajmili w opublikowanym w czwartek wspólnym wywiadzie dla portalu Politico ministrowie ds. europejskich Portugalii, Francji i Niemiec.
- 14:08
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że uzbrojenie produkcji ukraińskiej raziło cel na odległość 700 kilometrów. Nie podał szczegółów tej operacji. Zapewnił, że armia ukraińska "nadal idzie naprzód" na froncie.
Ukraiński przywódca poinformował o tym, komentując naradę z szefami najważniejszych ministerstw i resortów. Podczas narady przedstawiony został raport o sytuacji na polu walki.
- 13:25
Pomimo wywieranej na nas presji nie ustąpimy w kwestii finansowania dostaw broni na Ukrainę, dopóki nie zostaną spełnione nasze warunki - oznajmił minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
Jednym z nich jest usunięcie banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny.
- Dopóki nie otrzymamy szczegółowego, jasnego sprawozdania z tego, jak wydano około 50-70 miliardów euro, które do tej pory zostały wysłane na Ukrainę, i dopóki bank OTP nie zostanie usunięty z listy tzw. międzynarodowych sponsorów wojny, nie ma mowy o podejmowaniu decyzji o większej ilości pieniędzy na finansowanie broni lub czegokolwiek innego dla Ukrainy – stwierdził Szijjarto, który przebywa na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych w hiszpańskim Toledo.
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na spotkaniu w Toledo
- 12:45
W Ukrainie zaczyna działać brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że dla Kijowa priorytetem jest rozwijanie własnej produkcji broni. Kierownictwo BAE Systems i władze Ukrainy podpisały umowę o lokalizacji produkcji.
"Najlepsze uzbrojenie, jakie teraz pomaga naszym żołnierzom w obronie Ukrainy powinno być produkowane w kraju. Rozwój własnej produkcji w kraju jest naczelnym priorytetem. To w szczególności artyleria - (haubice) M777 i L119 oraz sprzęt opancerzony - mocne CV90. Jest to uzbrojenie firmy BAE Systems, która zaczyna pracować w Ukrainie" - przekazał Zełenski we wpisie na kanale Telegram.
- 12:15
Walcząca po stronie sił ukraińskich formacja Rosyjski Korpus Ochotniczy przyznała się do ataku na lotnisko w Kursku. Jak podała na kanale Telegram "kolejny bardzo udany atak został przeprowadzony (w nocy z soboty na niedzielę - red.) wspólnie z kontrwywiadem wojskowym Służby Bezpieczeństwa Ukrainy".
Ataku na lotnisko dokonano z użyciem 16 dronów-kamikadze, które trafiły w cztery samoloty wielozadaniowe Su-30 oraz jeden myśliwiec MiG-29.
Samolot Su-30 na płycie lotniska w Kursku. Zdjęcie ilustracyjne
- 11:52
Na kierunku wschodnim toczą się zacięte walki. Wróg używa wszelkiego możliwego uzbrojenia. Okupanci codziennie wystrzeliwują dziesiątki tysięcy pocisków. Na odcinku łymańsko-kupiańskim skoncentrowano ponad 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy usiłują przeforsować obronę ukraińskich sił zbrojnych - przekazał rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.
- 10:39
Rząd Niemiec ogłosił, że przekazał Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, w tym czołgi Leopard 1A5.
Informacja o przekazaniu Leopardów 1A5 i systemu radarowego TRML-4D ukazała się w środę. Z komunikatu wynika, że przekazanych zostało 10 czołgów.
Tymczasem z danych projektu Oryx, dokumentującego potwierdzone straty sprzętu wojskowego w Ukrainie, wynika, że armia tego kraju w ostatnich miesiącach straciła dwa czołgi Leopard 2A4 (z 50, które zostały jej przekazane) i trzy nowocześniejsze Leopardy 2A6 (spośród 21 maszyn).
Czołgi Leopard 2 na Litwie
- 10:19
W okupowanym Mariupolu nastolatkowie chcieli zerwać flagę Rosji, która powiewała tuż obok rosyjskiej bazy - poinformowali lojalni wobec Kijowa radni tego miasta. Podali, że rosyjskie służby specjalne poszukują mężczyzn.
"Najeźdźcy zamieścili ich zdjęcia w kanałach propagandowych i proszą mieszkańców, aby poinformowali o ich miejscu pobytu" - przekazali radni.
Rosyjska flaga w okupowanym Mariupolu
- 9:33
Seria ukraińskich ataków dronami na bazy lotnicze na terytorium Rosji dowodzi, że rosyjska obrona powietrzna ma problem z ich unieszkodliwianiem i Rosja musi ponownie przemyśleć swoją obronę powietrzną na lotniskach - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Resort podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że w nocy z wtorku na środę na terytorium Rosji przeprowadzono pięć ataków przy użyciu jednokierunkowych bezzałogowców, co było największym takim atakiem od początku inwazji zbrojnej. Wybuchy miały miejsce w Moskwie, Briańsku i Riazaniu, a także w bazie lotniczej w Pskowie w pobliżu granicy z Estonią, gdzie prawdopodobnie zniszczonych zostało kilka rosyjskich wojskowych samolotów transportowych. Łącznie w sierpniu Rosja doświadczyła 25 oddzielnych ataków przy użyciu dronów.
Wskazano, że po poprzednich atakach na bazy lotnicze rozproszono rosyjskie samoloty wojskowe po różnych miejscach na terenie kraju, jednak niedawne ataki na Sołcy i Psków dowodzą, że drony mają znaczny zasięg, co powoduje, że przenoszenie samolotów jest większym wyzwaniem. "Jest prawdopodobne, że Rosja będzie musiała rozważyć dodanie kolejnych systemów obrony powietrznej do lotnisk, które uważa za zagrożone atakami UAV" - oceniono.
- 9:26
Wojska rosyjskie skoncentrowały swoją obronę przeciwlotniczą na osłanianiu Moskwy i dlatego nie zauważyły większej niż zwykle grupy dronów ukraińskich, które zaatakowały lotnisko w Pskowie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Jak zauważa think tank w najnowszej analizie, "źródła rosyjskie i nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi potwierdzają atak na lotnisko i zniszczenie co najmniej dwóch samolotów Ił-76". Mowa jest o 21 dronach ukraińskich zaangażowanych w atak na lotnisko w Pskowie.
Propagandyści rosyjscy i prokremlowscy blogerzy wojenni skrytykowali armię rosyjską za jej niezdolność do bronienia terytorium kraju i obiektów militarnych. Jeden z takich blogerów - jak odnotowuje ISW - zauważył, że rosnące zdolności techniczne Ukrainy sprawią, iż w zachodniej części Rosji nie będzie już "bezpiecznych miejsc".Ukraina-Rosja. ISW: Rosjanie skupili się na obronie Moskwy przed dronami i przegapili atak na Psków
- 9:24
Ukraiński resort obrony przekazał najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat w Ukrainie.
- 9:09
Żołnierze ukraińskich Sił Operacji Specjalnych zniszczyli przy użyciu drona rosyjski punkt dowodzenia w pobliżu Bachmutu - podała Ukrainska Prawda powołując się na komunikat Sił Operacji Specjalnych. Jak napisano, dwa pociski trafiły w cel, a dron powrócił bezpiecznie.
- 8:54
Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski poinformował o kontrolach w wojskowych komisjach lekarskich w całym kraju i przyznał, że dzięki decyzjom niektórych komisji, które za łapówki orzekały o niezdolności do służby, tysiące ludzi wyjechało za granicę.
Zełenski mówił o tym w wieczornym wystąpieniu wideo w środę, informując o spotkaniu z Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Podkreślił, że w niektórych obwodach Ukrainy aż dziesięciokrotnie wzrosła po 24 lutego 2022 r. liczba wykreśleń z ewidencji wojskowej na skutek decyzji komisji lekarskich. Wskazał, że trwają działania śledcze wobec pracowników komisji.
Relacjonował, że w zależności od regionów i szczebla urzędników wartość łapówek sięgała od 3 do 15 tysięcy dolarów. - 8:31
Po serii ukraińskich ataków, między innymi na lotnisko w Pskowie, gdzie zniszczone zostały cztery samoloty Ił-76, Rosja straciła pielęgnowany przez nią wizerunek "wielkiego i strasznego" państwa – ocenił ukraiński politolog Jewhen Mahda.
- Ukraina zaś pokazała, że Rosję można bić na jej własnym terytorium i to nie tylko w obwodach przygranicznych (z Ukrainą) – powiedział PAP.
- 8:29
W środę z Ukrainy do Polski odprawiono 30 tysięcy osób, a 32,4 tysiąca wyjechało z Polski na Ukrainę – podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 roku, czyli od początku agresji Rosji na Ukrainę, SG zanotowała ponad 15 milionów 123 tysiące wjazdów do Polski i 13 milionów 412 tysięcy wyjazdów na Ukrainę.
- 7:48
Chcą "obalić Putina i uwolnić Rosję", walczą po stronie Ukrainy. Czym jest legion "Wolność Rosji"? Oglądaj program Andrzeja Zauchy "Wiatr ze Wschodu" w TVN24 GO.
- 7:21
Armia ukraińska niejednokrotnie przekraczała oczekiwania, tak więc jej sojusznicy z NATO powinni jej zaufać, bo ostateczne decyzje w sprawie trwającej kontrofensywy podejmują dowódcy ukraińscy - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla telewizji CNN.
"Ukraińcy stopniowo odnoszą sukces, tzn. odpychają Rosjan i są w stanie dotrzeć do niektórych silnie bronionych terytoriów" - powiedział sekretarz generalny NATO pytany o przebieg kontrofensywy. Teraz - jak ocenił - "tym bardziej liczy się wsparcie Ukrainy".
Pytany o doniesienia, że państwa NATO mają zastrzeżenia do przebiegu kontrofensywy ukraińskiej, sekretarz generalny zapewnił, że między Kijowem i jego sojusznikami z NATO toczy się "nieustanny dialog". Kraje NATO "doradzają", ale ostateczne decyzje muszą podejmować ukraińscy dowódcy wojskowi - podkreślił.
Ukraina. Szef NATO Jens Stoltenberg o kontrofensywie: armia ukraińska niejednokrotnie przekraczała oczekiwania
- 6:35
Ukraińska szablistka Ołha Charłan była pomysłodawczynią zakończonej w środę aukcji charytatywnej. Sportsmenka wystawiła lalkę Barbie, którą trzy lata temu wykonano specjalnie dla niej. Zebrane środki w wysokości 10 400 dolarów pomogą w rehabilitacji rannych żołnierzy ukraińskich.
- 4:51
Bułgarski biznesmen Wasyl Bożkow, były partner biznesowy nieżyjącego szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożina, został aresztowany w Bułgarii - podał portal Nexta. Został zatrzymany na lotnisku w Sofii po powrocie z Dubaju, gdzie przez jakiś czas ukrywał się przed bułgarskim wymiarem sprawiedliwości. Biznesmen stwierdził, że dobrowolnie wrócił do Bułgarii, aby "oczyścić swoje imię w sądzie".
Na Bożkowie w Bułgarii ciąży około 20 zarzutów, w tym dotyczących przywództwa w zorganizowanej grupie przestępczej, morderstwa i wymuszeń. Władze w Sofii twierdzą ponadto, że do śmierci utrzymywał kontakt z Prigożynem. - 4:29
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińscy urzędnicy wojskowi poinformowali, że siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywę na południowej flance Bachmutu i od 30 sierpnia kontynuowały natarcie. Rosyjskie źródło twierdziło, że grupy szturmowe Ukrainy zaatakowały rosyjskie pozycje w pobliżu Kliszczyjówki i Andrijówki.
- 4:00
Od początku roku drony atakowały terytorium Rosji i tymczasowo okupowany Krym ponad 190 razy, a naloty w nocy z wtorku na środę w sześciu regionach Federacji Rosyjskiej były największe w 2023 roku - napisała w środę BBC.
BBC zwraca uwagę, że "Moskwa wielokrotnie oskarżała Ukrainę o to, że stoi za atakami dronów w ostatnich miesiącach", ale Kijów nie wziął za nie odpowiedzialności, choć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził już wcześniej, że ataki na terytorium Rosji są "procesem nieuniknionym, naturalnym i absolutnie sprawiedliwym".
- 3:48
Przebywający w Danii ukraińscy piloci są gotowi rozpocząć szkolenie lotnicze na myśliwcach F-16 - powiedział w telewizji dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny.
Załużny poinformował, że odbył w tej sprawie rozmowę telefoniczną z szefem Sztabu Obrony Królestwa Danii, generałem Flemmingiem Lentferem. Dodał, że strony zgodziły się także na rozpoczęcie prac logistycznych, zapewniających konserwację i naprawę myśliwców F-16 na Ukrainie.
- 3:22
Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie siły zbrojne i służby specjalne przeprowadziły co najmniej dziewięć udanych ataków na bazy lotnicze na rosyjskich tyłach, anektowanym Krymie i na Białorusi. Zniszczono lub uszkodzono co najmniej 24 samoloty - podał niezależny rosyjski portal Wiorstka.
- 3:13
Szef resortu obrony Rosji Siergiej Ławrow z wizytą w przedsiębiorstwie wojskowym
Szef resortu obrony Rosji Siergiej Ławrow z wizytą w przedsiębiorstwie wojskowym
Szef resortu obrony Rosji Siergiej Ławrow z wizytą w przedsiębiorstwie wojskowym
- 1:46
Sześciu ukraińskich pilotów zginęło w wypadku z udziałem dwóch śmigłowców wojskowych w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła. Przyczyny katastrofy nie są znane.
Z kolei portal Suspilne cytuje rzecznika 18. Samodzielnej Brygady Lotnictwa Wojskowego Jewhena Rakitę, który potwierdził śmierć sześciu pilotów z tej formacji na kierunku bachmuckim. Do wypadku doszło podczas wykonywania zadania bojowego.
- 1:39
W hiszpańskim mieście Toledo, gdzie odbywa się w środę nieformalne spotkanie ministrów obrony państw UE, podpisana została umowa dotycząca utworzenia bazy wojskowej, w której szkoleni będą piloci myśliwców F-16, w tym Ukraińcy. Obiekt powstanie na terenie Rumunii.
Jak poinformowało ministerstwo obrony Rumunii, dokument w sprawie utworzenia centrum szkolenia pilotów F-16 podpisał szef resortu obrony tego kraju Angel Tilvar, holenderska minister obrony Kaisa Ollongren, a także dyrektor wykonawczy amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin, Filippo Marchetti.
- 0:31
Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell oświadczył, że spodziewa się, iż rosyjska najemnicza Grupa Wagnera będzie nadal działać w Afryce pomimo śmierci jej przywódcy Jewgienija Prigożyna w katastrofie lotniczej w ubiegłym tygodniu.
Autorka/Autor:asty
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu