"Młodzież papieża" kontra dwa tysiące protestujących

Aktualizacja:

Papież Benedykt XVI wylądował przed południem w Madrycie, gdzie do niedzieli będzie gościem XXVI Światowych Dni Młodzieży. Na lotnisku Barajas głowę Kościoła powitał król Hiszpanii Juan Carlos z małżonką. Wizytę popsuły antykatolickie protesty w przeddzień przyjazdu papieża, podczas których doszło do starć z policją.

Na lotnisku Barajas Benedykta XVI oprócz królewskiej pary powitał socjalistyczny premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, a także lider prawicowej partii opozycyjnej Mariano Rajoy. Wśród przedstawicieli Kościoła byli tam nuncjusz apostolski Renzo Fratini, a także arcybiskup Madrytu, kardynał Antonio Rouco Varela.

Na Barajas przybyła także ok. dwutysięczna delegacja uczestników ŚDM. "To jest młodzież papieża" - krzyczeli. - "Niech żyje papież".

W przemówieniu na lotnisku papież powiedział, że przybył do Madrytu, "aby spotkać się z tysiącami młodych ludzi z całego świata, z katolikami zainteresowanymi Chrystusem i poszukiwaniem prawdy, która nada właściwy sens ich życiu". - Chrystus jest drogą, prawdą i życiem - powiedział.

"Nie jesteście sami"

Młodzież biorąca udział w ŚDM chce wysłuchać słowa Bożego wobec świata, w którym widzi powierzchowność, konsumpcjonizm, hedonizm, banalność w przeżywaniu seksualności, brak solidarności i korupcję. Bez Boga trudno byłoby sprostać tym wyzwaniom i być naprawdę szczęśliwym. Benedykt XVI

Benedykt XVI skrytykował brak solidarności i korupcję panująca w naszych czasach. Zachęcił też młodzież, aby wymieniała się bogactwem kulturowym. - Nie jesteście sami - zapewnił.

Papież odniósł się do trudności i otwartych konfliktów na świecie, do nierespektowania środowiska, problemu bezrobocia wśród młodzieży, narkomanii i dyskryminacji. Poradził młodym, aby pokonywali trudności nie zapominając o swoich chrześcijańskich korzeniach. - Niech nic, ani nikt nie zabierze wam spokoju - powiedział. - Nie wstydźcie się Pana.

Według Benedykta XVI, młodzież biorąca udział w ŚDM "chce wysłuchać słowa Bożego wobec świata, w którym widzi powierzchowność, konsumpcjonizm, hedonizm, banalność w przeżywaniu seksualności, brak solidarności i korupcję". - Bez Boga trudno byłoby sprostać tym wyzwaniom i być naprawdę szczęśliwym - podkreślił papież.

Obecny kryzys gospodarczy jest także kryzysem etyki, bez której gospodarka nie może funkcjonować. Człowiek musi być podmiotem gospodarki, a nie na odwrót. Benedykt XVI

Papież o kryzysie i bezrobociu

Na pokładzie samolotu z Rzymu do Madrytu papież wyraził zaniepokojenie sytuacją młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy i są pozbawieni perspektyw. W Hiszpanii bezrobocie wśród młodych ludzi przekracza 40 proc. - Obecny kryzys gospodarczy jest także kryzysem etyki, bez której gospodarka nie może funkcjonować. Człowiek musi być podmiotem gospodarki, a nie na odwrót - powiedział papież.

Benedykt XVI nazwał ŚDM oznaką "obecności Boga na świecie" oraz tego, że młodzi ludzie nie boją się wierzyć. Według niego, te spotkania młodych katolików są "wielkim darem błogosławionego Jana Pawła II", który w 1984 r. ustanowił ŚDM.

Po ceremonii powitania, z honorami należnymi głowie państwa, Benedykt XVI udał się papamobile do nuncjatury apostolskiej, gdzie zatrzyma się podczas czterodniowego pobytu w Madrycie.

Zamieszki w mieście

To trzecia wizyta Benedykta XVI w Hiszpanii. Tym razem jednak atmosfera jest wyjątkowo napięta - w nocy doszło w centrum Madrytu do protestu przeciwników pielgrzymki papieża.

Pod hasłem: "Z moich podatków zero dla papieża. Na rzecz świeckiego państwa" w środę wieczorem w Madrycie demonstrowało ponad 2 tys. osób. Protestujący wykrzykiwali obelgi pod adresem młodych katolików, a wobec niesionych przez pielgrzymów krzyży pokazywali prezerwatywy.

Kilku demonstrujących przedostało się przez kordon policji i zaczęło bić pielgrzymów. Doszło do starć z policją. Jedenaście osób zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Zatrzymano siedmiu demonstrantów.

Już czekają

Pierwsi pielgrzymi, którzy wezmą udział w spotkaniu z papieżem, pojawili się na madryckim placu Puerta del Sol już w nocy. Ochrania ich policja, w obawie przed kolejnymi atakami ze strony przeciwników Benedykta XVI.

Jak ocenia dziennik "El Pais", antykatolickie demonstracje kładą się cieniem na całej wizycie papieża. Dziennik dodaje, że Światowym Dniom Młodzieży, których gościem będzie Benedykt XVI, należy się szacunek.

W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczy blisko pół miliona osób, wśród nich 20 tysięcy Polaków.

Pierwszą mszę papież odprawi w czwartek wieczorem na Placu Cibeles w centrum Madrytu. Przedtem przejdzie przez słynną bramę Puerta de Alcala, gdzie burmistrz Madrytu Alberto Perez Gallardon wręczy mu klucze do miasta.

Podczas pobytu w Madrycie papież 12 razy wystąpi publicznie, z homiliami i przemówieniami. Oczekuje się, że w spotkaniach z Benedyktem XVI weźmie udział ponad 1 mln młodych ludzi ze 197 krajów. Ich średni wiek to 22 lata, w większości są studentami.

Źródło: PAP, TVN24