Demokratyczna przywódczyni Mjanmy skazana na kolejne lata w więzieniu

Źródło:
PAP

Aung San Suu Kyi, demokratyczna przywódczyni Mjanmy, którą odsunięto od władzy w wyniku wojskowego zamachu stanu, została skazana w piątek na kolejne trzy lata więzienia. Kontrolowany przez juntę sąd przychylił się do oskarżenia o oszustwa wyborcze.

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i wieloletnia opozycjonistka została już wcześniej skazana na łącznie 17 lat więzienia za różnego rodzaju przestępstwa, jakie zarzuciły jej wojskowe władze, w tym korupcję. Aung San Suu Kyi nie przyznała się do zarzutów, a jej zwolennicy i niezależni eksperci określają je jako zabieg w celu odsunięcia jej od polityki.

Partia Suu Kyi, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w listopadzie 2020 roku, ale w lutym 2021 roku wojskowa junta obaliła jej rząd. Armia zarzuciła NLD oszustwa, mimo że działająca wówczas komisja wyborcza nie dopatrzyła się nieprawidłowości.

Aung San Suu KyiPradeep Gaurs/Shutterstock

Wraz z Suu Kyi za rzekome oszustwa wyborcze na trzy lata skazano w piątek również dwóch członków jej obalonego rządu - podała AP.

Według tej agencji kolejny wyrok na Suu Kyi dodatkowo zagraża przetrwaniu NLD. Wojskowe władze groziły już rozwiązaniem tej partii przed wyborami, które według obietnic junty mają się odbyć w 2023 roku.

Od zamachu stanu Mjanma pogrążona jest w chaosie politycznym i gospodarczym. Wojskowe władze brutalnie tłumiły ogólnokrajowe protesty przeciwko puczowi, wielokrotnie otwierając ogień do demonstrantów. Według danych Związku Pomocy Więźniom Politycznym w Mjanmie (AAPP) zginęło ponad 2,2 tys. osób, a ponad 15 tys. zostało zatrzymanych, z czego ponad 12 tys. wciąż jest w niewoli.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pradeep Gaurs/Shutterstock

Tagi:
Raporty: