17 cywilów, w tym 9 dzieci, zginęło w wyniku nalotów junty w Mjanmie

Źródło:
PAP
Walki w Birmie
Walki w Birmie
Reuters Archive
Walki w BirmieReuters Archive

Junta wojskowa w Mjanmie (dawniej Birmie) zbombardowała budynek szkoły w wiosce Kanan na północnych zachodzie tego kraju – relacjonują mieszkańcy miejscowości w rozmowie z agencją AP. W wyniku tego ataku zginęło co najmniej 17 cywilów, w tym 9 dzieci. Rząd wojskowy nie wziął odpowiedzialności za atak, twierdząc, że są to fałszywe wiadomości.

W wyniku nalotów przeprowadzonych przez juntę na wioskę kontrolowaną przez prodemokratyczny ruch oporu na północnym zachodzie Mjanmy zginęło co najmniej 17 cywilów, w tym 9 dzieci – poinformowała w niedzielę agencja AP. Organizacja humanitarna zarzuca wojskowym zbrodnie wojenne, z kolei junta zaprzecza atakom.

- Cztery bomby uderzyły w budynek szkoły - relacjonuje niedzielne naloty jeden z mieszkańców wioski Kanan, na obrzeżach miasta Khampat, w prowincji Sikong, około 280 km na północny zachód od Mandalaj, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

- Wcześniej zrzucono bombę, która wylądowała w pobliżu kościoła. To była pierwsza niedziela Nowego Roku, więc ludzie byli w kościele. Uciekli w panice w obawie przed kolejnymi bombami. Te trafiły w cywilne domy i spowodowała wiele ofiar - powiedział rozmówca.

Rząd wojskowy nie wziął odpowiedzialności za atak

Większość mieszkańców miasta Khampat pochodzi z mniejszości etnicznej Chin, z których zdecydowana większość to chrześcijanie, zazwyczaj baptyści. Mjanma jest w dużej mierze buddyjska.

Rządzące wojsko identyfikuje się z nacjonalistyczną odmianą buddyzmu, która wykazuje wrogość wobec ludności pochodzenia innego niż birmańskiego i niewyznającej buddyzmu, zamieszkującej głównie obszary przygranicznych, gdzie toczy się większość obecnych walk.

Rząd wojskowy nie wziął odpowiedzialności za atak, twierdząc, że są to fałszywe wiadomości rozpowszechniane przez Khit Thit Media, niezależny internetowy serwis informacyjny sympatyzujący z antywojskowym ruchem oporu.

Salai Mang Hre Lian, kierownik programu Chin Human Rights Organization, potwierdził liczbę ofiar i stwierdził, że był to celowy atak wojska na cywilów i dzieci w szkole.

- Jeśli społeczność międzynarodowa nadal zezwala na popełnianie zbrodni wojennych w ten sposób, to pozwala sobie na świadomy współudział w łamaniu międzynarodowych praw humanitarnych, w tym Konwencji Genewskiej i Rzymskiego Statutu - przekazał Salai Mang Hre Lian agencji AP.

Mjanma w cieniu chaosu

Od zamachu stanu w Mjanmie w 2021 roku, która od tego czasu pogrążona jest w chaosie i przemocy, wojsko coraz częściej stosuje naloty na miasta i wioski kontrolowane przez opozycję.

Grupy etniczne w Birmie PAP/Adam Ziemienowicz

W ostatnich tygodniach zintensyfikowało naloty po tym, jak pod koniec października sojusz trzech zbrojnych grup mniejszości etnicznych "Three Brotherhood" rozpoczął skoordynowaną ofensywę "Operacja 1027", przejmując dotychczas przeszło 30 miast, gównie na północnym wschodzie kraju.

"Three Brotherhood" odniosło w zeszłym tygodniu znaczące zwycięstwo, zmuszając armię do oddania miasta Laukkaing w północnym stanie Szan w pobliżu granicy z Chinami.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: R. Bociaga / Shutterstock