Miedwiediew: Putin będzie premierem

Aktualizacja:
 
PAP/EPADmitrij Miedwiediew ma nie tylko poparcie Putina, pozytywnie na jego kandydaturę zareagowały też Niemcy.

Kandydat Kremla na prezydenta Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował we wtorek Władimirowi Putinowi, by ten stanął na czele rządu, jeśli on zostanie wybrany na prezydenta.

Miedwiediew wystąpił z tą inicjatywą w specjalnym orędziu do narodu, transmitowanym przez rosyjskie stacje telewizyjne i radiowe. - Tylko w takim składzie nowe władze wykonawcze i ustawodawcze będą mogły pracować efektywnie – oświadczył.

Miedwiediew podkreślił, że zgłoszenie jego kandydatury na prezydenta wiąże z potrzebą zapewnienia ciągłości kursu, który Rosja utrzymuje już od ośmiu lat, a który pozwolił zapobiec wojnie domowej. Przypomniał też, że to Putin poprowadził partię Jedna Rosja do zwycięstwa w niedawnych wyborach parlamentarnych.

Oświadczenie Miedwiediewa wpisuje się w plan polityczny Putina, który po zakończeniu prezydenckiej kadencji nie zamierza bynajmniej usunąć się w cień. Obecny prezydent nie wskazał do tej pory funkcji, jaką obejmie w przyszłym roku. Być może zrobił to dziś ustami Miedwiediewa.

Oficjalnie Putin wyraził we wtorek przekonanie, że w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zwycięży człowiek, dla którego demokratyczny rozwój Rosji będzie priorytetem. Podkreślił, że niedawne wybory parlamentarne pokazały, że naród popiera kurs, zmierzający do zapewnienia ciągłości władzy.

Berlin pozytywnie o Miedwiediewie

Kandydat na prezydenta Rosji spotkał się we wtorek w parlamencie z liderami czterech partii, które dzień wcześniej poparły jego kandydaturę w wyborach prezydenckich w marcu 2008 r. Przedstawił swoje plany polityczne i priorytety swoich działań. Przekonywał, że wzrost gospodarczy kraju powinien się przełożyć na socjalne korzyści obywateli. - Musimy przekuć sukces gospodarczy, który osiągnęliśmy w ciągu ostatnich ośmiu lat, w realny program społeczny - oświadczył kandydat na prezydenta.

Pozytywnie na kandydaturę Miedwiediewa zareagował rząd niemiecki. W wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika "Berliner Zeitung" minister stanu w niemieckim MSZ Gernot Erler powiedział: - Miedwiediew nie wywodzi się z tajnych służb ani z wojska. Już choćby z tego względu jest to (tzn. jego kandydatura) interesujące, bo stanowi wyraźną zmianę w porównaniu z obecną sytuacją (Putin pracował w KGB i Federalnej Służbie Bezpieczeństwa–red.).

Jako zaletę Miedwiediewa wymienił też to, że jako wicepremier odpowiada za kluczowe reformy i dał się poznać jako liberalny zwolennik Putina. Z kolei zdaniem koordynatora rządu niemieckiego ds. polityki rosyjskiej, konserwatysty Andreasa Schockenhoffa wybór ten pokazuje, iż prezydent Putin najwyraźniej uznał, że kwestie socjalne w Rosji nabierają coraz większej wagi.

Kandydaturę 42-letniego Miedwiediewa zgłosiły wspólnie cztery prokremlowskie partie - Jedna Rosja, Sprawiedliwa Rosja, Agrarna Partia Rosji i Siła Obywatelska. W poniedziałek przedstawiły ją prezydentowi, a ten udzielił jej pełnego poparcia, co w warunkach Rosji przesądza, że to Miedwiediew będzie następnym prezydentem tego kraju.

42-letni Miedwiediew, pierwszy wicepremier odpowiedzialny za sferę socjalną, jest jednocześnie szefem Rady Nadzorczej Gazpromu, co daje mu kontrolę nad potężnymi zasobami finansowymi. W rządzie sprawuje nadzór m.in. nad służbą zdrowia, budownictwem mieszkaniowym i edukacją. Zajmuje się również problemami modernizacji rolnictwa.

mac

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości