Michelle Obama prześcignęła Hillary Clinton. Najbardziej podziwiana kobieta w USA

TVN24


Była pierwsza dama USA Michelle Obama jest najbardziej podziwianą przez Amerykanów kobietą - wynika z sondażu Gallupa, którego wyniki opublikowano w czwartek. Po raz pierwszy od 17 lat tytuł ten zdobył ktoś inny niż była sekretarz stanu Hillary Clinton. Wśród mężczyzn najbardziej podziwiany pozostał były prezydent Barack Obama.

Obamę, która obecnie promuje na świecie swoją wydaną w listopadzie autobiografię, najbardziej podziwia 15 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się prezenterka telewizyjna i bizneswoman Oprah Winfrey (5 proc.) - w mediach nieraz pojawiały się spekulacje na temat jej ewentualnego kandydowania w 2020 roku na urząd prezydenta kraju. Za nią ex aequo cztery procent zdobyły Clinton oraz obecna pierwsza dama Melania Trump.

Clinton zdobywała tytuł najbardziej podziwianej przez Amerykanów kobiety już 22 razy, w tym w ostatnich 17 latach - co roku.

Najbardziej podziwiany mężczyzna w Ameryce

Z badania opinii publicznej firmy Gallup wynika, że najbardziej podziwianym przez Amerykanów mężczyzną jest nadal, 11. rok z rzędu, były prezydent Barack Obama, który uzyskał 19 proc. głosów ankietowanych. Na drugim miejscu, czwarty rok z kolei, utrzymał się urzędujący szef państwa Donald Trump (13 proc.), a na trzecim ex aequo były prezydent George W. Bush oraz papież Franciszek (2 proc.).

W pierwszej dziesiątce najbardziej podziwianych w USA kobiet znalazła się też m.in. brytyjska królowa Elżbieta, kanclerz Niemiec Angela Merkel i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za walkę o prawa dzieci i kobiet Pakistanka Malala Yousafzai. Z kolei wśród mężczyzn m.in. założyciel Microsoftu Bill Gates, duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV i założyciel firm Tesla i Space X Elon Musk.

Autor: momo / Źródło: PAP