Świat

Kandydaci Saakaszwilego niedopuszczeni do wyborów. "Najpierw bank, teraz Poroszenko"

Świat


Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy odmówiła rejestracji kandydatów partii Ruch Nowych Sił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się 21 lipca. Wybory rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski. Dekret w tej sprawie wydał dzień po swoim zaprzysiężeniu, 21 maja.

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ogłosiła, że Ruch Nowych Sił nie przeprowadził zjazdu przedwyborczego zgodnie z prawem i statutem tego ugrupowania. To - jak wyjaśniła - ma być powodem odmowy rejestracji kandydatów w lipcowych wyborach do parlamentu.

CKW uznała, że oświadczenie Ruchu Nowych Sił o zebraniu przedwyborczym jego rady politycznej, które miało odbyć się 8 maja, czyli przed decyzją o przedterminowych wyborach, jest nieprawdziwe.

Saakaszwili nie zamierza się poddać

Micheil Saakaszwili oświadczył, że do wyborów nie dopuszcza go były prezydent Petro Poroszenko, który jego zdaniem nadal kontroluje CKW.

- Naprawdę? Najpierw długo nie dopuszczał nas bank (powołując się na niejasności w finansach partii Saakaszwilego - red.), którego kierownictwo kontrolowane jest przez Poroszenkę, a teraz nie rejestruje nas mianowana przez niego CKW – stwierdził Saakaszwili w nagraniu rozpowszechnionym w mediach społecznościowych.

Były prezydent Gruzji zapowiedział, że nie ma zamiaru się poddać i bezczynnie przyglądać sytuacji. Zapewnił, że jego partia dysponuje "najlepszymi prawnikami", którzy badają sprawę. Oznajmił, że Ruch Nowych Sił mimo wszystko wystartuje w wyborach i "zwycięży".

Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja, gdy prezydent Wołodymyr Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za prezydentury Poroszenki.

Ukraińskie losy Saakaszwilego

Saakaszwili po raz pierwszy otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy. Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa. Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się za granicą. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.

Po wydaleniu z Ukrainy w lutym 2018 roku były prezydent Gruzji udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona i ich dwaj synowie.

Autor: rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/SaakashviliMikheil

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości