TVN24 | Świat

Kanadyjczycy aresztowani w odwecie przez Chińczyków stanęli przed sądem

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Przed sądem zostali postawieni dwaj obywatele kanadyjscy przetrzymywani od dwóch lat w chińskich aresztach. Są oskarżeni przez komunistyczne władze Chin o szpiegostwo. O postawieniu ich przed sądem poinformowała w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Były dyplomata Michael Kovrig i przedsiębiorca Michael Spavor zostali zatrzymani przez chińskie władze 10 grudnia 2018 roku, wkrótce po aresztowaniu w Kanadzie Meng Wanzhou. Wanzhou to wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, a zarazem córka założyciela tej firmy.

Na pytanie dziennikarzy o zatrzymanych Kanadyjczyków rzeczniczka chińskiego MSZ odparła, że zostali oni "aresztowani, oskarżeni i postawieni przed sądem". Według agencji Associated Press była to prawdopodobnie pierwsza oficjalna informacja o tym, że ich proces się rozpoczął.

Chińscy prokuratorzy ogłosili w tym roku, że Kovrig jest oskarżony o kradzież tajemnic państwowych, a Spavor – o działalność szpiegowską na rzecz podmiotu zagranicznego i nielegalne przekazywanie tajemnic państwowych.

Działania przeciwko Kanadyjczykom uznawane są powszechnie na Zachodzie za odwet za aresztowanie Meng i próbę zmuszenia kanadyjskiego rządu do jej uwolnienia. Władze w Pekinie nigdy oficjalnie nie potwierdziły, że sprawy te są ze sobą powiązane, ale chińscy urzędnicy wielokrotnie apelowali o wypuszczenie Meng.

Sprawy wiceprezes i Kanadyjczyków są "odmiennej natury"

Hua oświadczyła, że sprawy Meng i dwóch Kanadyjczyków są "odmiennej natury", przy czym aresztowanie wiceprezes Huawei oceniła jako "incydent czysto polityczny". Przedstawicielkę Huawei zatrzymano w Kanadzie na wniosek władz USA, które zabiegają o jej ekstradycję i oskarżają ją o oszustwa.

Meng oczekuje na wynik postępowania ekstradycyjnego w areszcie domowym w swym luksusowym apartamencie w Vancouver. Informacje o miejscu i warunkach przetrzymywania Kovriga i Spavora nie zostały podane do wiadomości publicznej. Ambasador Kanady w Pekinie Dominic Barton oświadczył we wtorek, że obaj są w dobrym stanie fizycznym i psychicznym.

Premier Kanady Justin Trudeau, który oceniał działania Chin jako dyplomację przymusu, rozmawiał w listopadzie na temat aresztowanych w Chinach obywateli z prezydentem elektem USA Joe Bidenem. Wyraził nadzieję, że Biden będzie dobrym partnerem w wysiłkach na rzecz przekonania Pekinu do ich uwolnienia.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP