Świat

Merkel: Izolacja jest złudzeniem. Celem jest uczciwy i solidarny podział obciążeń

Świat


Mimo silnego oporu w UE kanclerz Niemiec Angela Merkel forsuje nadal pomysł ustanowienia stałego mechanizmu podziału imigrantów wśród wszystkich krajów członkowskich. W piątek w Saarbruecken Merkel powtórzyła, że jej celem jest znalezienie "wspólnego rozwiązania".

W niedzielę w Brukseli odbędzie się spotkanie przywódców krajów bałkańskich i Merkel poświęcone kryzysowi migracyjnemu. Jak twierdzi "Der Spiegel", brukselski "miniszczyt" zwołał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ponieważ przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk - osoba uprawniona do podejmowania takich decyzji - odmówił pomimo próśb Merkel zorganizowania takiego spotkania.

- Izolacja nie jest w XXI wieku wyjściem, lecz tylko złudzeniem - powiedziała w piątek Merkel. - Celem jest uczciwy i solidarny podział obciążeń w Europie - podkreśliła.

Jak podał "Der Spiegel", na szczycie UE w niedzielę Merkel będzie się domagała usprawnienia pracy hotspotów - placówek na zewnętrznych granicach UE, które mają rejestrować imigrantów. Niemiecka kanclerz stoi na stanowisku, że z tych ośrodków w Grecji i we Włoszech imigranci powinni być kierowani bezpośrednio do poszczególnych krajów Unii.

Język przede wszystkim

- Imigrantom, którzy są prześladowani, których życie było zagrożone wskutek wojny i terroru, musimy stworzyć szansę na znalezienie u nas schronienia i zapewnić im takie schronienie - powiedziała Merkel w cotygodniowym przesłaniu wideo do obywateli, zamieszczonym na jej stronie internetowej.

Niemiecka kanclerz zastrzegła równocześnie, że imigranci, którzy nie mają szans na pozostanie w Niemczech, będą musieli wyjechać z kraju.

Osobom mającym perspektywy na pozostanie w Niemczech władze zapewnią udział w kursie integracyjnym o wymiarze 600 godzin. Udział w takim kursie będzie możliwy jeszcze przed zakończeniem postępowania w sprawie przyznania azylu - podkreśliła Merkel. Jak dodała, dzieci uchodźców będą miały zapewnione miejsce w szkole lub przedszkolu. - Będziemy kładli nacisk na naukę języka - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Merkel zwróciła uwagę, że stanowisko szefa Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców objął prezes Federalnego Urzędu Pracy Frank-Juergen Weise, co ma ułatwić integrację imigrantów na rynku pracy. Kursy językowe i zawodowe będą przystosowane do indywidualnych potrzeb uchodźców. Znaczna część imigrantów ma duże szanse na sukces - podkreśliła Merkel.

Ostrzejsze prawo

Od soboty w Niemczech obowiązują zaostrzone przepisy azylowe. Nowe przepisy umożliwiają szybszą deportację obcokrajowców, którym odmówiono prawa do azylu. Wnioski o azyl obywateli Kosowa, Albanii i Czarnogóry, uznanych za kraje bezpieczne, będą mogły być rozpatrywane w trybie przyspieszonym.

Rząd uzasadnia zmianę przepisów koniecznością odmiennego traktowania imigrantów z krajów, gdzie toczą się wojny, i imigrantów zarobkowych z Bałkanów Zachodnich. Aby móc zająć się bardziej intensywnie uchodźcami zasługującymi na opiekę, należy szybko pozbyć się osób, które nie mają prawa do azylu - argumentują politycy koalicji rządowej.

Pod koniec września na terytorium Niemiec przebywało - według gazety "Bild" - ponad 190 tys. obcokrajowców zobowiązanych do opuszczenia kraju, lecz odmawiających wyjazdu.

W tym roku do Niemiec ma przyjechać ponad 800 tys. imigrantów. Według mediów w rzeczywistości ich liczba może sięgnąć 1,5 mln.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości