Świat

Merkel "niepokoi naruszanie integralności Ukrainy". Zapyta o to Putina

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że podczas spotkania G20 w Brisbane w Australii zamierza poruszyć kwestię konfliktu między Rosją a Ukrainą. Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że spotka się z niemiecką kanclerz.

- Zaplanowaliśmy spotkanie - powiedział Putin w opublikowanym w piątek wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS. Jego zdaniem relacje niemiecko-rosyjskie nie uległy ochłodzeniu.

Prezydent Rosji przybył do Brisbane, gdzie w sobotę rozpocznie się szczyt 20 najbogatszych krajów świata.

Merkel myśli o Ukrainie, a nie rosyjskich okrętach

Merkel zapowiadała wcześniej, że "jest szansa, iż dojdzie do spotkania (z Putinem)". Szefowa niemieckiego rządu odpowiadała na pytania po spotkaniu z premierem Nowej Zelandii Johnem Keyem w piątek w Auckland.

Merkel, pytana na konferencji prasowej w Nowej Zelandii, czy uważa wysłanie przez Rosję jednostek marynarki wojennej w kierunku wybrzeży Australii za prowokację, odpowiedziała, że rosyjskie okręty są częścią rosyjskiej obecności. - Uważam, że znacznie bardziej niepokojące jest naruszanie integralności Ukrainy. Porozumienie z Mińska nie jest przestrzegane. To mnie niepokoi. To będzie tematem przy okazji spotkania G20 - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Wskazała też na nielegalne przerzuty broni z Rosji na Ukrainę.

Merkel i Putin pozostają od wybuchu konfliktu na Ukrainie na przełomie grudnia i stycznia w stałym kontakcie telefonicznym. Osobiście spotkali się ostatnio na szczycie Europa-Azja w połowie października w Mediolanie.

Steinmeier w Kijowie i Moskwie

Rzecznik MSZ Martin Schaefer poinformował z kolei o planowanej podróży szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera w najbliższy wtorek do Kijowa i Moskwy. Minister złoży wizytę bezpośrednio po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli poświęconemu relacjom z Rosją i konfliktowi na Ukrainie – podkreślił rzecznik.

Przy tej okazji Schaefer wyraził ubolewanie, że niemiecko-francuska propozycja wysłania dronów do kontroli granicy rosyjsko-ukraińskiej dotąd nie została zrealizowana. Propozycja utknęła z powodów prawnych i politycznych w gremiach OBWE – powiedział Schaefer.

Szczyt G20 w Brisbane rozpocznie się w sobotę. Przywódcy 20 najbogatszych krajów świata, w tym Merkel i Putin, mają rozmawiać przede wszystkim o wzroście gospodarki i zatrudnieniu.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: