Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji uzgodnili nowe działania na rzecz implementacji porozumień z Mińska z 12 lutego w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy - poinformował Pałac Elizejski.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko i Rosji Władimir Putin potępili w rozmowie telefonicznej przypadki naruszenia rozejmu, do jakich doszło w ostatnich dniach w ukraińskim Donbasie. Uzgodnili, że pakiet działań ustalony w stolicy Białorusi powinien zostać wprowadzony w życie "ściśle i w całości".
"Przedstawiciele OBWE powinni spotkać się ze stronami (konfliktu) i szybko wdrożyć te działania" - głosi komunikat kancelarii francuskiego prezydenta. Jak dodano, ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy jeszcze w czwartek omówią szczegóły nowych działań.
Francuskie źródło dyplomatyczne, na które powołuje się AFP, podaje, że "w najbliższych dniach być może dojdzie w Paryżu do spotkania" w celu "zapewnienia, że stwierdzone naruszenia nie doprowadzą do zerwania umowy" z Mińska. - Najbliższe tygodnie będą kluczowe - dodało to źródło, zastrzegające anonimowość.
Wycofanie po rozejmie
Wycofanie ciężkiej broni ze strefy konfliktu na wschodzie Ukrainy może rozpocząć się pod auspicjami OBWE dopiero po osiągnięciu pełnego rozejmu - poinformowano z kolei na stronie internetowej prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
Prezydent Ukrainy przekazał swym rozmówcom, aby nie udawali, iż "to, co wydarzyło się w Debalcewem" jest zgodne z porozumieniem z Mińska - napisano na stronie internetowej szefa ukraińskiego państwa. Według komunikatu wciąż dochodzi do ostrzałów okolic lotniska w Doniecku, a także Gorłówki, Pierwomajska i Szyrokino.
Mińskie porozumienie
Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Jednak prorosyjscy separatyści, którzy od dłuższego czasu atakowali Debalcewe, oznajmili, że ustalenia z Mińska nie dotyczą tego będącego ważnym węzłem komunikacyjnym miasta. W środę ukraińskie siły rządowe opuściły Debalcewe. Unia Europejska oceniła działania separatystów jako naruszenie wynegocjowanego w Mińsku zawieszenia broni.
Autor: mtom / Źródło: PAP