Córka przywódcy Jalisco New Generation Cartel, jednej z najpotężniejszych grup przestępczych w Meksyku, przyznała, że prowadziła transakcje finansowe z meksykańskimi firmami w celu finansowania kartelu - poinformował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Grozi jej kara do 30 lat więzienia.
Postępowanie sądowe wykazało, że Jessica Johanna Oseguera Gonzalez dokonywała transakcji dotyczących nieruchomości z sześcioma firmami, zapewniając wsparcie materialne kartelowi Jalisco New Generation Cartel (CJNG) kierowanemu przez jej ojca Nemesio "El Mencho" Oseguera - poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości w piątek w komunikacie prasowym.
Działając w ten sposób, 34-letnia obywatelka USA i Meksyku naruszyła sankcje karne wynikające z ustawy o zwalczaniu międzynarodowego handlu narkotykami. Amerykańscy urzędnicy opisali Jessicę Johannę Oseguera Gonzalez aresztowaną w lutym 2020 roku, jako główną praczkę brudnych pieniędzy gangu. Jej proces zaplanowany jest na 11 czerwca, grozi jej kara do 30 lat więzienia.
Jej ojciec, były policjant, pozostaje na wolności. "El Mencho" jest jednym z najbardziej poszukiwanych mężczyzn w Meksyku, za jego głowę wyznaczono nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów.
Wojna narkotykowa w Meksyku
W ostatnich latach przestępcy z Jalisco Nueva Generacion nie wahali się atakować celów wojskowych i policyjnych. W 2015 roku członkowie tego kartelu zabili 20 żołnierzy i policjantkę podczas ataku na śmigłowiec wojskowy.
Według szacunków meksykańskiego rządu kartel prowadzony przez "El Mencho" zgromadził fortunę w wysokości 50 miliardów dolarów. Ma silną pozycję w dziewięciu z 31 stanów kraju i powiązania z organizacjami przestępczymi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i innych krajach Ameryki Łacińskiej.
Od wielu lat przez Meksyk przetacza się fala przemocy. Według oficjalnych danych w 2017 roku odnotowano w tym kraju ponad 29 tysięcy zabójstw - najwięcej od dwóch dekad. Zdaniem służb wojna władz Meksyku z kartelami narkotykowymi i schwytanie ważnych bossów doprowadziło do tego, że gangi podzieliły się na mniejsze i bardziej brutalne komórki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock