Świat

Szefa MSW "poruszyły historie dzieci". Wielka Brytania legalizuje medyczną marihuanę

Świat

Rodzice chorych i lekarze dyskutowali o medycznej marihuanie na międzynarodowej konferencji we Wrocławiu (materiał "Faktów" TVN z 28 maja)
Rodzice chorych i lekarze dyskutowali o medycznej marihuanie na międzynarodowej konferencji we Wrocławiu (materiał "Faktów" TVN z 28 maja)Fakty po południu
wideo 2/18

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało w czwartek o zmianie przepisów, na mocy których od 1 listopada lekarze specjaliści będą mogli wypisywać pacjentom lekarstwa oparte na medycznej marihuanie. - Poruszyły mnie łamiące serce historie chorych dzieci. Było dla mnie szczególnie ważne, abyśmy podjęli szybkie działania - przyznał szef MSW, Sajid Javid.

Zmiany zostały zatwierdzone z powołaniem na zakończoną latem analizę prawną, a także rekomendacje przedstawione przez rządową radę doradczą do spraw nadużywania narkotyków oraz główną konsultantkę medyczną kraju Dame Sally Davies.

Nowe przepisy nie ograniczają liczby przypadłości, które usprawiedliwiają użycie medycznej marihuany, a także usuwają dotychczasowy wymóg zgody specjalnie powołanego panelu medycznego złożonego z zespołu lekarzy. Zmiana prawa ma w szczególności pomóc osobom, które cierpią na poważne przypadki epilepsji.

"Poruszyły mnie łamiące serce historie chorych dzieci"

- Biorąc pod uwagę jak poruszyły mnie łamiące serce historie chorych dzieci, było dla mnie szczególnie ważne, abyśmy podjęli szybkie działania, które mogą pomóc tym, którzy potrzebują medycznej marihuany - tłumaczył szef brytyjskiego MSW Sajid Javid.

Decyzję o przypisaniu pacjentowi lekarstwa opartego o medyczną marihuanę będzie mógł podjąć jedynie lekarz specjalista - na przykład neurolog lub pediatra - a nie lekarz pierwszego kontaktu i wyłącznie w sytuacji, kiedy na rynku nie ma odpowiedników tych lekarstw.

Impulsem do wprowadzenia reformy były szereg głośnych spraw dotyczących użycia olejku z marihuany przez dzieci cierpiące na regularne zapaści epileptyczne.

Zmiana w prawie obejmie wszystkie części składowe Wielkiej Brytanii: Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną.

Rekreacyjne użycie marihuany pozostanie nielegalne.

Autor: ads / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock