TVN24 | Świat

Szczuplejsza sylwetka Kima "poruszyła rodaków do łez"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters, Yonhap

Reżim Korei Północnej najwyraźniej przestał ukrywać, że Kim Dzong Un schudł. Telewizja publiczna w wyemitowanym reportażu przyznała, że przywódca stracił na wadze. Przytoczyła także wypowiedzi rodaków zaniepokojonych tym faktem.

O materiale telewizyjnym napisała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap. W wyemitowanym w piątek reportażu państwowa Koreańska Telewizja Centralna (KCTV) w Pjongjangu podała, że stan zdrowia Kim Dzong Una wywołuje zaniepokojenie mieszkańców Korei Północnej. - Ludzie byli najbardziej załamani, widząc, że szanowny sekretarz generalny wygląda szczuplej – powiedział jeden z rozmówców telewizji. - Wszyscy mówią, że są poruszeni do łez – stwierdził.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaskakująca wypowiedź pojawiła się przy okazji raportu telewizji KCTV zawierającego wywiady uliczne z mieszkańcami wyrażającymi opinie na różne tematy. Raport nie wspomniał, jakie, jeśli w ogóle, problemy zdrowotne ma Kim. Analitycy twierdzą jednak, że bardzo ważne jest to, że Pjongjang przyznaje się do jego zmienionego wyglądu.

Rzadki publiczny komentarz na temat zdrowia Kima pojawił się po tym, kiedy zagraniczni analitycy zauważyli, że autokratyczny przywódca zauważalnie stracił na wadze.

Jeden z serwisów informacyjnych znalazł sposób, aby potwierdzić rzeczywistą utratę wagi Kima, porównując zdjęcia państwowych mediów z zegarkiem IWC Portofino Automatic wartym 12 tysięcy dolarów uwidocznionym na nadgarstku Kima. NK News, serwis informacyjny z siedzibą w Seulu, doszedł do wniosku, że pasek zegarka po zapięciu był dłuższy na ostatnich zdjęciach niż na tych opublikowanych w listopadzie zeszłego roku.

Na ten fakt zwraca uwagę także agencja Yonhap, która przypomniała, że analizy "zegarkowej" dokonano na początku czerwca, kiedy przywódca spotkał się z urzędnikami i zaapelował o podjęcie wysiłków na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej w kraju.

Nasilenie plotek

Plotki o stanie zdrowia Kima nasiliły się w zeszłym roku po tym, jak opuścił on ważne publiczne obchody urodzin swojego zmarłego dziadka, przywódcy Korei Północnej. Od tego czasu Kim był nieobecny w mediach państwowych przez kilka dłuższych okresów, nigdy jednak nie podawano wyjaśnienia tych nieobecności.

- Wzmianka KCTV na temat zdrowia Kima może być częścią krajowej kampanii propagandowej mającej na celu pokazanie, że Kim "zaciska pasa" w czasie, gdy kraj przeżywa trudny okres - wyjaśnił wyjaśnił Peter Ward, specjalista od Korei Północnej z Seulu i doktorant na Uniwersytecie Wiedeńskim. - Wątpię jednak, by schudł z tego powodu - dodał.

Analitycy twierdzą, że rzadka wzmianka w północnokoreańskich mediach państwowych o zdrowiu przywódcy Kim Dzong Una może mieć na celu powstrzymanie spekulacji i odegranie wspólnego poświęcenia w obliczu niedoborów żywności.

Yonhap przekazała, że południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia (zajmuje się sprawami związanymi z Koreą Północną) śledzi doniesienia o zdrowiu Kima, nie ma jednak nic do powiedzenia na temat jakichkolwiek niezwykłych oznak świadczących o utracie jego wagi.

Rakiety na Półwyspie KoreańskimPAP

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters, Yonhap