Pentagon nie planuje zawieszenia kolejnych manewrów z Koreą Południową

public domain | US Federal GovernmentĆwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej Foal Eagle 2015

Przestaje obowiązywać zawieszenie wspólnych ćwiczeń wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej - ogłosił we wtorek szef Pentagonu James Mattis. Podkreślił jednocześnie, że nie oznacza to, iż ćwiczenia natychmiast zostaną wznowione.

- Nie mamy żadnego planu zawieszenia kolejnych manewrów - powiedział minister Mattis na konferencji prasowej w Pentagonie.

Zapewnił jednocześnie, że na razie nie podjęto żadnych konkretnych decyzji o zorganizowaniu w przyszłym roku dużych wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej.

Jak podkreślił, zawieszenie wspólnych manewrów wojskowych na Półwyspie Koreańskim było "gestem dobrej woli" ze strony USA, ogłoszonym po czerwcowym spotkaniu w Singapurze amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

- W ramach gestu dobrej woli zawiesiliśmy niektóre ćwiczenia wojskowe na rozkaz prezydenta. Ale nie zawiesiliśmy wszystkich manewrów. (...) Zobaczymy, jak będą toczyły się negocjacje (z Koreą Północną - red.) i potem zdecydujemy, co zrobimy w przyszłym roku - wyjaśnił minister obrony.

Impas w negocjacjach

Agencja EFE podkreśla, że słowa te przypadły na trudny etap trwających obecnie rozmów między Waszyngtonem a Pjongjangiem. Prezydent Trump odwołał planowaną na ten tydzień podróż sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do Korei Płn. z powodu braku "wystarczających postępów, jeśli chodzi o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".

W czerwcu na historycznym szczycie w Singapurze północnokoreański przywódca wyraził - jak to ujęto - skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA.

Od tamtej pory obie strony negocjują w sprawie szczegółów denuklearyzacji, ale jak dotąd nie ogłoszono konkretnego harmonogramu tego procesu. Podczas ostatniej podróży do Pjongjangu Pompeo wbrew zapowiedziom nie spotkał się z Kimem, a po zakończeniu wizyty wciąż nie ogłoszono szczegółów denuklearyzacji.

USA żądają "całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji", tymczasem władze w Pjongjangu sugerują, że powinna ona przebiegać etapami i wiązać się ze stopniowym znoszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych, nałożonych na reżim za jego zbrojenia jądrowe i rakietowe.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | US Federal Government

Tagi:
Raporty: