Kobiety domagają się przeprosin po tym, jak marokańska telewizja państwowa w jednym z programów pokazywała, jak makijażem zamaskować siniaki na twarzy. Prezenterka oświadczyła, że to nauka "kamuflażu śladów przemocy" domowej.
W czasie programu śniadaniowego "Sabahiyat" emitowanego w marokańskiej telewizji państwowej 2M pokazano nietypowy poradnik dla kobiet. Uśmiechnięta makijażystka pokazywała, jak za pomocą kosmetyków ukryć pobitą twarz. W roli modelki wystąpiła kobieta ucharakteryzowana na ofiarę przemocy domowej. Miała opuchniętą twarz i sztuczne sińce na twarzy.
- Mamy nadzieję, że te triki pielęgnacyjne pomogą wam w radzeniu sobie z codziennym życiem - powiedziała gospodarz programu na zakończenie pokazu.
Poradnik dla ofiar przemocy domowej, który określono na antenie jako "kamuflaż śladów przemocy" wyemitowano 23 listopada, na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Fala oburzeniaOdpowiedź na program była natychmiastowa. Setki kobiet podpisało petycję, w której domagają się przeprosin i ukarania telewizji.Po fali niezadowolenia, która przetoczyła się przez Maroko, a potem w zachodnich mediach, kanał 2M usunął nagranie z poradą ze swojej strony internetowej.W mediach społecznościowych nadal krążą jednak fragmenty poradnika dla marokańskich kobiet: Telewizja przepraszaKanał 2M na swojej stronie na Facebooku zamieścił oświadczenie, w którym szefostwo stacji odcina się od programu. "Kierownictwo uważa, że program ten jest całkowicie niestosowny i jest wynikiem błędu redakcji w stosunku do wrażliwości i powagi problemu przemocy wobec kobiet" - napisano.Stacja pisze także, że w ciągu 27 lat swojej działalności zawsze broniła praw kobiet i zamieszcza "najszczersze przeprosiny". Zapowiedziała także, że "podejmie kroki wobec osób odpowiedzialnych za błąd i wprowadzi narzędzia kontroli".
#aworldadrift Morocco TV. Makeup tutorial show how abused women can hide bruises. pic.twitter.com/xk1AlCEkpT
— CaLi (@CurioGorilla) 26 listopada 2016
Autor: pk/adso / Źródło: Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Csörföly D