Świat

CSU wybrała lidera. Dziewiątego w historii partii

Świat


Premier Bawarii Markus Soeder został w sobotę wybrany na szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) na nadzwyczajnym zjeździe partii w Monachium. Na stanowisku przewodniczącego zastąpił Horsta Seehofera, który oddał stery po 10 latach.

Wybór Markusa Soedera na dziewiątego lidera CSU w historii partii nastąpił zgodnie z oczekiwaniami. Nie było innych kandydatów. Na Soedera głosowało 87,4 proc. delegatów, otrzymał 674 z 771 oddanych ważnych głosów.

Krótko potem delegaci niemal jednogłośnie zagłosowali za tym, by Horst Seehofer został honorowym przewodniczącym partii. Tę symboliczną funkcję sprawuje obecnie jeszcze dwóch polityków - Theo Waigel (szef CSU w latach 1988-1999) oraz Edmund Stoiber (1999-2007).

Przewodniczący CSU i premier Bawarii

Tym samym Soeder w krótkim czasie przejął po Seehoferze dwa stanowiska - w marcu 2018 roku został wybrany na premiera Bawarii. Wcześniej w sobotę Soeder oceniał jako najważniejsze, że ze zjazdu partii wyjdzie sygnał jedności. - Mamy za sobą czas pełny zawirowań, po którym powoli, ale zdecydowanie dorastamy do nowej formy współpracy - stwierdził. Dodał, że jest to proces wymagający czasu. O zamiarze ustąpienia ze stanowiska przewodniczącego partii na nadzwyczajnym zjeździe 19 stycznia Seehofer poinformował już w listopadzie. W wydanym wówczas komunikacie nie wspomniał, jak długo zamierza być ministrem spraw wewnętrznych Niemiec. Według źródeł dpa urząd może złożyć jeszcze przed końcem kadencji.

Napięcia w koalicji rządzącej

Na przewodniczącego CSU Seehofer został wybrany po raz pierwszy w 2008 roku. Od 2008 roku do marca 2018 roku był także premierem Bawarii, ale pod presją partii musiał przekazać ten urząd Soederowi. Pozostał szefem CSU i objął urząd federalnego ministra spraw wewnętrznych.

Seehofer kilkakrotnie doprowadził do poważnych napięć w koalicji rządzącej, złożonej z CSU, CDU i socjaldemokratycznej SPD. Większość tarć dotyczyła zbyt liberalnej, zdaniem Seehofera, polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel oraz Hansa-Georga Maassena, ówczesnego szefa niemieckiego kontrwywiadu BfV.

Seehofer poparł Maassena, mimo że ten wbrew stanowisku Merkel w publicznych wypowiedziach umniejszał skalę i wagę ksenofobicznych ekscesów w miejscowości Chemnitz na wschodzie kraju. Ostatecznie Maassen, którego dymisji domagała się SPD, został zmuszony do odejścia ze stanowiska.

Szansa dla chadeków

Soeder to dla CSU szansa na zakończenie sporów - ocenia Associated Press. Dpa wskazuje zaś, że jest to także szansa na odnowę. Ugrupowanie planuje przeprowadzić wewnętrzną reformę, CSU "chce być bardziej nowoczesna, młodsza, bardziej kobieca i dynamiczna" - pisze dpa. Specjalna komisja pod przewodnictwem sekretarza generalnego Markusa Blumego ma do października przygotować konkretne propozycje w tej sprawie. W wyborach do bawarskiego parlamentu 14 października 2018 r. CSU zdobyła 37,2 proc. głosów. CSU, która wcześniej rządziła w Bawarii samodzielnie, musiała szukać koalicjanta - została nim centroprawicowa partia Wolni Wyborcy (FW). W grudniu zmiana nastąpiła także w kierownictwie siostrzanej chadeckiej partii CSU - CDU. Ze stanowiska przewodniczącej zrezygnowała jej wieloletnia szefowa, kanclerz Angela Merkel, a zastąpiła ją jej współpracowniczka Annegret Kramp-Karrenbauer.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości