Kilka państw się sprzeciwiło. Nie zaproszą Saryusz-Wolskiego na szczyt

Polski rząd chciał, by Jacek Saryusz-Wolski pojawił się na szczycie
Nie zaproszą Saryusz-Wolskiego na szczyt
Źródło: tvn24

Kandydat polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony na szczyt Unii - zdecydowała maltańska prezydencja. Spotkanie unijnych przywódców, w czasie którego rozstrzygnie się sprawa reelekcji Donalda Tuska, ruszy w czwartek.

Decyzję przekazała rzeczniczka maltańskiej prezydencji Unii Europejskiej, Wendy Borg. - Nasz premier poinformował polski rząd o tym, że Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony - wyjaśniła.

Dodała, że "powodem jest potrzeba jednomyślności wszystkich przywódców państw w kwestii zaproszenia kogoś z zewnątrz", a kilku europejskich liderów się temu sprzeciwiło.

Bez zaproszenia

W czwartek na unijnym szczycie przywódcy mają m.in. podjąć decyzję w sprawie nominacji na szefa Rady Europejskiej. Polski rząd zgłosił oficjalnie kandydaturę Saryusz-Wolskiego.

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski oświadczył we wtorek w Brukseli, że rząd będzie dążył do tego, by Jacek Saryusz-Wolski został zaproszony na szczyt UE i zaprezentował swój program.

Decyzja dotycząca ewentualnego zaproszenia Saryusz-Wolskiego na szczyt należała do Malty, która sprawuje w Unii Europejskiej półroczną prezydencję.

W środę po południu poinformowano, że kandydat polskiego rządu nie zostanie zaproszony na szczyt.

Warszawa, Londyn i Budapeszt nie zablokują Tuska

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski relacjonował w środę rano, że poparcie dla kandydatury Tuska płynie z kolejnych stolic. - Znak zapytania jest przy takich stolicach jak Budapeszt czy Londyn - dodał. - Być może jest tak, że czekają na to, czy głosowanie w ogóle będzie potrzebne, czy prezydencka maltańska na głosowanie się zdecyduje.

Sokołowski podkreślił, że nawet ewentualny sprzeciw Polski, Węgier i Wielkiej Brytanii nie zablokuje reelekcji Tuska.

Obecnie po stronie Tuska opowiedziało się 11 państw UE: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Niemcy, Dania, Włochy, Francja, Holandia, Hiszpania i Słowacja.

Przywódcy wybiorą szefa RE

Na czwartek i piątek w Brukseli zaplanowany jest szczyt UE, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Na początku lutego Donald Tusk, który na ten urząd został wybrany latem 2014 r., zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowej pracy.W sobotę resort spraw zagranicznych poinformował, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tego samego dnia Saryusz-Wolski został, na wniosek Schetyny, wykluczony z PO. W poniedziałek europoseł poinformował, że wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej, której był wiceszefem.

Autor: pk, kg\mtom/jb, adso / Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Czytaj także: