Kilka państw się sprzeciwiło. Nie zaproszą Saryusz-Wolskiego na szczyt

Aktualizacja:
[object Object]
Polski rząd chciał, by Jacek Saryusz-Wolski pojawił się na szczycie tvn24
wideo 2/22

Kandydat polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony na szczyt Unii - zdecydowała maltańska prezydencja. Spotkanie unijnych przywódców, w czasie którego rozstrzygnie się sprawa reelekcji Donalda Tuska, ruszy w czwartek.

Decyzję przekazała rzeczniczka maltańskiej prezydencji Unii Europejskiej, Wendy Borg. - Nasz premier poinformował polski rząd o tym, że Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony - wyjaśniła.

Dodała, że "powodem jest potrzeba jednomyślności wszystkich przywódców państw w kwestii zaproszenia kogoś z zewnątrz", a kilku europejskich liderów się temu sprzeciwiło.

Bez zaproszenia

W czwartek na unijnym szczycie przywódcy mają m.in. podjąć decyzję w sprawie nominacji na szefa Rady Europejskiej. Polski rząd zgłosił oficjalnie kandydaturę Saryusz-Wolskiego.

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski oświadczył we wtorek w Brukseli, że rząd będzie dążył do tego, by Jacek Saryusz-Wolski został zaproszony na szczyt UE i zaprezentował swój program.

Decyzja dotycząca ewentualnego zaproszenia Saryusz-Wolskiego na szczyt należała do Malty, która sprawuje w Unii Europejskiej półroczną prezydencję.

W środę po południu poinformowano, że kandydat polskiego rządu nie zostanie zaproszony na szczyt.

Warszawa, Londyn i Budapeszt nie zablokują Tuska

Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski relacjonował w środę rano, że poparcie dla kandydatury Tuska płynie z kolejnych stolic. - Znak zapytania jest przy takich stolicach jak Budapeszt czy Londyn - dodał. - Być może jest tak, że czekają na to, czy głosowanie w ogóle będzie potrzebne, czy prezydencka maltańska na głosowanie się zdecyduje.

Sokołowski podkreślił, że nawet ewentualny sprzeciw Polski, Węgier i Wielkiej Brytanii nie zablokuje reelekcji Tuska.

Obecnie po stronie Tuska opowiedziało się 11 państw UE: Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Niemcy, Dania, Włochy, Francja, Holandia, Hiszpania i Słowacja.

Przywódcy wybiorą szefa RE

Na czwartek i piątek w Brukseli zaplanowany jest szczyt UE, na którym ma zapaść decyzja o wyborze szefa Rady Europejskiej na kolejne 2,5 roku. Na początku lutego Donald Tusk, który na ten urząd został wybrany latem 2014 r., zadeklarował chęć kontynuowania dotychczasowej pracy. W sobotę resort spraw zagranicznych poinformował, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tego samego dnia Saryusz-Wolski został, na wniosek Schetyny, wykluczony z PO. W poniedziałek europoseł poinformował, że wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej, której był wiceszefem.

Autor: pk, kg\mtom/jb, adso / Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski | Fred Marvaux

Tagi:
Raporty: