Atak na hotel dla cudzoziemców. "Zostało porwanych trzech rosyjskich pilotów"

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 rokuCC BY 2.0 | Magharebia

Siedem osób zginęło podczas ataku islamskich ekstremistów na uczęszczany przez cudzoziemców hotel w Sevare w centrum Mali. Według malijskiej armii prawdopodobnie porwano też trzech rosyjskich pilotów, ambasada Rosji w Bamako zaprzeczyła jednak tej informacji.

Malijskie źródła wojskowe poinformowały AFP, że celem ataku uzbrojonych ludzi na hotel Debo było "uprowadzenie zakładników".

Rosyjscy piloci porwani?

Według płk. Diarra Kone, doradcy malijskiego ministra obrony, hotel jest otoczony przez wojsko.

- Jest siedmiu zabitych, w tym czterech malijskich żołnierzy, dwóch terrorystów i biały cudzoziemiec. Najprawdopodobniej zostało porwanych trzech rosyjskich pilotów - poinformował rzecznik malijskiej armii Sulejman Maiga.

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Bamako początkowo zaprzeczała tym informacjom, ostatecznie potwierdziła jednak, że rosyjski obywatel został pochwycony przez napastników. W sumie mają oni przetrzymywać w zaatakowanym hotelu około dziesięciu osób.

Właściciel pobliskiego hotelu Musa Bah powiedział, że w hotelu Debo zatrzymują się piloci z misji pokojowej ONZ.

Mali pogrążone w chaosie

W marcu ekstremiści z organizacji Ruch na rzecz jedności i dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO) napadli na konwój humanitarny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK). W tym samym miesiącu przeprowadzili atak na bazę ONZ w mieście Kidal na północnym wschodzie Mali.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju.

Interwencja militarna pod wodzą Francji wyparła ich stamtąd dwa lata temu, ale rebelianci, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków. Siły ONZ zostały skierowane do Mali latem 2013 roku, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | Magharebia

Raporty: