Wołodymyr Kliczko po odebraniu M100 Media Award: walczymy za każdego w tak zwanym wolnym świecie

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Kliczko: Walczymy nie tylko za nas, ale też za każdego w tak zwanym wolnym świecie. Robimy to dosłownie
Kliczko: Walczymy nie tylko za nas, ale też za każdego w tak zwanym wolnym świecie. Robimy to dosłownieTVN24
wideo 2/35
TVN24Kliczko: Walczymy nie tylko za nas, ale też za każdego w tak zwanym wolnym świecie. Robimy to dosłownie

W Ukrainie walczymy przeciwko agresji rosyjskiej, broniąc naszego kraju, broniąc zasad demokratycznych - mówił po odebraniu nagrody M100 Media Award dla Ukraińców Wołodymyr Kliczko. Podkreślał, że miliony ukraińskich dzieci opuściły kraj. Apelował, aby nie zapomnieć przy tym, że "ponad tysiąc zostało zamordowanych, zgwałconych, uprowadzonych lub poranionych".

PRZECZYTAJ TAKŻE INNE PRZEMÓWIENIA

Przyznaną narodowi ukraińskiemu nagrodę M100 Media Award odebrał w czwartek wieczorem w niemieckim Poczdamie Wołodymyr Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki. Naród ukraiński uhonorowano za to, że "z heroiczną odwagą i niezłomną wolą od miesięcy broni się przed brutalną inwazją Rosji".

"Żaden naród na świecie nie pokazał w ostatnich miesiącach wartości wolności i jej kruchej wrażliwości z taką pasją jak Ukraina. Kraj ten toczy heroiczną walkę o swoje wartości: niepodległość i wolność" - uznała rada nagrody, której przewodniczy burmistrz Poczdamu Mike Schubert. Jak dodano, "i broni ich dzień po dniu, godzina po godzinie pod morderczym ostrzałem". "Naród ukraiński zasługuje na nasz najgłębszy szacunek, poważanie, wsparcie i solidarność. Oni walczą też za nas" - podkreślono.

Przyznaną narodowi ukraińskiemu nagrodę M100 Media Award odebrał Wołodymyr KliczkoTVN24

Kliczko: walczymy za każdego w wolnym świecie

- W Ukrainie walczymy przeciwko agresji rosyjskiej, broniąc naszego kraju, broniąc zasad demokratycznych, które podzielamy. Walczymy nie tylko za nas, ale też (...) walczymy za każdego tutaj. Za każdego w tak zwanym wolnym świecie. Robimy to dosłownie - przemawiał po otrzymaniu nagrody Kliczko.

Mówił też, że "wrzesień to miesiąc, w którym dzieci idą po raz pierwszy do szkoły". - Natomiast miliony ukraińskich dzieci kraj nasz opuściły i uczą się teraz w innych krajach. Na przykład szkoła mojej córki przeniosła się z Kijowa do Warszawy - powiedział.

Kliczko: ponad tysiąc dzieci w Ukrainie zostało zamordowanych, zgwałconych, uprowadzonych lub poranionych
Kliczko: ponad tysiąc dzieci w Ukrainie zostało zamordowanych, zgwałconych, uprowadzonych lub poranionychTVN24

Jak ocenił, "wspaniałe jest to, że przynajmniej niektóre dzieci nie będą musiały oglądać okropności wojny". - Nie będą musiały słuchać syren, wybuchających bomb, eksplozji, strzałów, krzyków, płaczu, oglądać martwych ciał swoich krewnych, braci, sióstr, rodziców - kontynuował. Apelował, aby nie zapomnieć przy tym, że "ponad tysiąc dzieci w Ukrainie zostało zamordowanych, zgwałconych, uprowadzonych lub poranionych".

Laudacje na cześć narodu ukraińskiego wygłosili w czasie wydarzenia ambasador USA w Niemczech Amy Gutmann oraz były premier Polski, lider PO Donald Tusk. Podczas uroczystości głos zabrał również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Wojna w Ukrainie. Relacja tvn24.pl z 15 września

Kliczko dziękuje USA i Polsce

Kliczko zwrócił się także do ambasador USA w Niemczech Amy Gutmann. - Chciałbym na pani ręce złożyć podziękowanie za ogromne wsparcie od pani kraju, od pani rządu, szczególnie w postaci broni. To bardzo ważne na froncie. Nie same słowa, nie gadanie, nie sankcje, które są bardzo potrzebne, ale na wojnie można zatrzymać agresora, który naciera na ciebie z bronią, tylko właśnie własnym nowoczesnym uzbrojeniem - wyjaśniał.

- Pani ambasador, wyrazy ogromnej wdzięczność od narodu ukraińskiego - dodał.

Podziękował również "narodowi polskiemu". - Wojna w Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku. Od pierwszego dnia Polacy byli jednymi z pierwszych, którzy stanęli u naszego boku i pamiętam to bardzo wyraźnie - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
Gala nagrody M100 Media Award. Przemówienie Donalda Tuska i Wołodymyra Kliczki
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Nagroda M100 Media Award

Nagroda M100 Media Award jest wręczana podczas międzynarodowej konferencji medialnej od 2005 roku. Wśród wyróżnionych są m.in. Lord Norman Foster, Bernard Kouchner, Bob Geldof, Ingrid Betancourt, Hans-Dietrich Genscher, Kurt Westergaard, Witalij Kliczko, Nicola Sturgeon i Aleksiej Nawalny.

Wołodymyr Kliczko, który odebrał w czwartek nagrodę, jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych głosów na Ukrainie. Porzucił swoje życie jako odnoszący sukcesy przedsiębiorca i trener w Niemczech na początku rosyjskiej inwazji i od tego czasu walczy o niepodległość, demokrację i wolność w swojej ojczyźnie - podkreślili organizatorzy M100 Media Award. Wykorzystuje swoje międzynarodowe kontakty, by niestrudzenie lobbować u liderów politycznych i biznesowych na całym świecie, by wspierali Ukrainę. Stoi przy swoim narodzie razem ze swoim bratem Witalijem, merem Kijowa, który w 2014 roku otrzymał nagrodę M100 Media Award jako przedstawiciel wszystkich ruchów demokratycznych na Ukrainie.

M100 jest inicjatywą Potsdam Media International e.V., która jest finansowana głównie przez miasto Poczdam.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP