Świat

Łukaszenka z poparciem komunistów

Świat

kremlin.ruPrezydent Białorusi cieszy się poparciem komunistów

Komunistyczna Partia Białorusi poprze w tegorocznych wyborach prezydenckich obecnego szefa państwa Alaksandra Łukaszenkę. Decyzja taka zapadła na sobotnim zjeździe tego ugrupowania.

W przyjętym na zjeździe oświadczeniu komuniści wyrazili przekonanie, że tylko obecny przywódca jest w stanie zapewnić zgodę społeczną w kraju, a w przyszłości godny poziom życia rodakom. I sekretarz partii Ihar Karpienka stwierdził, że międzynarodowy kapitał dysponuje szerokim arsenałem ideologicznych i informacyjnych środków wpływania na świadomość społeczeństwa "w celu politycznego manipulowania masami".

W związku z tym białoruscy komuniści "powinni przygotować system przedsięwzięć kontrpropagandowych wobec 'kandydatów opozycji', ich agitatorów i osób zaufanych na wszystkich etapach kampanii". Partia zamierza zmobilizować "wszystkie dostępne środki", by nie dopuścić do organizowania przez opozycję bez zezwolenia pikiet, marszów i innych przedsięwzięć po zamknięciu lokali wyborczych. KPB jest partią marginalną. W 110-osobowej niższej izbie parlamentu, Izbie Reprezentantów, ma trzech posłów.

Wybory w październiku

Centralna Komisja Wyborcza zaproponowała, by wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 11 października. Parlament ma podjąć decyzję w tej sprawie we wtorek. Oprócz Łukaszenki o planach startu w wyborach wspominało na razie kilku polityków, m.in. szef Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhiej Hajdukiewicz. Opozycja nie ma wspólnego kandydata. Zjednoczona Partia Obywatelska wysunęła kandydaturę swego przywódcy Anatola Labiedźki, a Partia Lewicowa "Sprawiedliwy Świat" - Siarhieja Kalakina. Partia BNF powiadomiła zaś, że poprze działaczkę "Mów prawdę!" Taccianę Karatkiewicz. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2010 r. startowało siedmiu kandydatów opozycji. Po zamknięciu lokali wyborczych 19 grudnia doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Łukaszence. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości