W wyniku zatonięcia w sobotę łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii prawdopodobnie zginęły 64 osoby - wynika z zeznań 86 uratowanych przez włoskie służby, informuje Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM).
Rzecznik włoskiego oddziału IOM Flavio di Giacomo poinformował, że dotychczas z wody udało się wyłowić zwłoki jedynie ośmiu migrantów. Łodzią płynęło 150 osób.
Do wypadku doszło na północ od Trypolisu. Od gumowego pontonu oderwało się dno i wielu podróżujących nim uchodźców wpadło do wody - opisuje agencja EFE.
"Co najmniej 56 osób jest uznanych za zaginione po pierwszej tragicznej katastrofie morskiej w 2018 oku. Pośród nich było wiele dzieci, które prawdopodobnie utonęły na morzu" - napisano na profilu Lekarzy Bez Granic na Twitterze.
"Pośród ocalonych było trzyletnie dziecko, które straciło matkę i przybyło samo, a także 11-osobowa rodzina, która teraz liczy tylko troje członków" - czytamy w kolejnym w wpisie organizacji.
"#BREAKING: According to our medical teams in the port of #Catania #Sicily, at least 56 #people are missing after the first terrible shipwreck of 2018. Among them there were many children who are believed to have drowned at sea. 1/ 2
— MSF Sea (@MSF_Sea) 8 stycznia 2018
Włoska straż przybrzeżna poinformowała, że migranci zostali dostrzeżeni w niedzielę rano przez samolot patrolujący morze w ramach europejskiej operacji skierowanej przeciwko przemytnikom ludzi.
Exodus z Afryki
Z kolei w niedzielę wieczorem libijska marynarka wojenna poinformowała, że uratowała 272 migrantów, którzy na dwóch statkach usiłowali dopłynąć do Europy Południowej. Wśród nich były 53 kobiety i 57 dzieci. Na jednym statku znaleziono zwłoki dwóch kobiet.
Według opublikowanych w piątek danych IOM w roku 2017 do Europy z Afryki Północnej dotarło drogą morską 171,6 tys. migrantów i uchodźców, czyli o 53 proc. mniej niż w roku 2016. Podczas przeprawy przez Morze Śródziemne - według wstępnych danych organizacji - zginęło w 2017 roku ponad 3,1 tys. osób.
Jak pisze Reuters, większość migrantów z Afryki ucieka ze swoich krajów przed wojną i biedą.
Autor: momo/adso / Źródło: PAP, Reuters