Libia skazała Białorusinów, Ukraińców i Rosjan - najemników Kaddafiego

USAFNajemnicy mieli obsługiwać złożone uzbrojenie produkcji radzieckiej, jak np

Trybunał wojskowy w Libii skazał na kary 10 lat więzienia oraz roboty przymusowe 19 ukraińskich najemników Muammara Kadafiego, trzech białoruskich i jednego rosyjskiego. Na dożywocie został skazany inny Rosjanin uznawany za dowódcę grupy. Już podczas wojny pojawiały się doniesienia, że najemnicy z Europy Wschodniej obsługują złożony sprzęt libijskiej armii.

Wszystkim 24 skazanym zarzucano przygotowywanie wyrzutni rakiet ziemia-powietrze, z których miały być atakowane samoloty NATO mające chronić ludność cywilną w Libii.

Skazani odrzucają oskarżenia i twierdzą, że przyjechali do Libii, aby pracować w sektorze naftowym.

Surowy wyrok

Rzecznik trybunału na otwarciu procesu w kwietniu 2012 roku mówił, że całej grupie zarzucano także "udzielanie pomocy reżimowi w opanowaniu rewolty i atakowanie cywilów w zamian za żołd Kadafiego i jego brygad". Według rzecznika skazani przybyli do Libii z własnej inicjatywy i bez wsparcia swoich krajów. Ambasadorowie Ukrainy i Białorusi, obecni na ogłoszeniu wyroku, ocenili, że jest on surowy i zapowiedzieli, że skazani złożą odwołania. 11 kwietnia ukraińskie MSZ deklarowało, że wierzy w niewinność obywateli Ukrainy i że będzie dążyć do ich uwolnienia, a w ostateczności będzie zabiegać, by w razie skazania odbywali karę w kraju. Dwudziestu czterech domniemanych najemników, aresztowanych pod koniec sierpnia 2011 roku w Trypolisie, jest przetrzymywanych w kwaterze dawnych bojowników antyreżimowych w stolicy Libii.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Pozostałe wiadomości