"Widziałem kulę ognia. Balkony zostały zdmuchnięte z budynków. Szkło z wieżowców spadło na ulicę"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP

"Ludzie krzyczeli i biegali, krwawiąc. Balkony zostały zdmuchnięte z budynków. Szkło w wieżowcach roztrzaskało się i spadło na ulicę" - relacjonował Agencji Reutera jeden ze świadków wtorkowego wybuchu w porcie w Bejrucie. Inny wskazywał, że na miejscu panuje "totalny chaos". Minister zdrowia informuje o ponad 70 ofiarach śmiertelnych i niemal 4000 osób rannych.

W libańskiej stolicy - Bejrucie - doszło we wtorek do potężnej eksplozji. Wysoka chmura dymu widoczna była poza granicami miasta - podaje Agencja Reutera, powołując się na świadków i lokalne media. Minister zdrowia informuje o co najmniej 70 ofiarach śmiertelnych i prawie 4000 rannych.

Szef Libańskiego Czerwonego Krzyża przekazał zaś, że setki osób, które odniosły obrażenia, zabrano do szpitali. Dodał, że wiele z nich pozostaje uwięzionych w zniszczonych domach. Miejscowe służby bezpieczeństwa potwierdziły, że do zdarzenia doszło w porcie, gdzie magazynowane były materiały łatwopalne.

Inne agencje, AFP i BBC News, podają - powołując się na niepotwierdzone źródła - że na miejscu doszło do dwóch eksplozji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

PAP/EPA/WADEL HAMZEH

"Ludzie krzyczeli i biegali, krwawiąc"

Relacje świadków tego zdarzenia przytoczył Reuters. "Widziałem kulę ognia i dym kłębiący się nad Bejrutem. Ludzie krzyczeli i biegali, krwawiąc. Balkony zostały zdmuchnięte z budynków. Szkło z wieżowców roztrzaskało się i spadło na ulicę" - powiedział jeden z rozmówców agencji.

Kobieta, która była świadkiem zdarzenia, powiedziała Reutersowi, że zobaczyła gęsty szary dym w pobliżu portu, a następnie usłyszała eksplozję i zobaczyła płomienie i czarny dym. "Wszystkie okna w centrum miasta są wybite, a wokół chodzą ranni ludzie. To jest totalny chaos" - relacjonowała.

Jedna z mieszkanek miasta, Rania Masri, która znajdowała się kilka kilometrów od miejsca wybuchu, powiedziała CNN, że jej okna roztrzaskały się.  "Czułam, jakby to było trzęsienie ziemi" - powiedziała. Przekonywała, że "mieszkanie zatrzęsło się", a okna i drzwi "rozpadły". "Szkło po prostu pękło" - mówiła.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters, CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/WADEL HAMZEH

Tagi:
Raporty: