1448 stulatków mieszkających na Kubie - dokładnie tylu doliczyło się Stowarzyszenie Lekarzy Karaibskich, które przeprowadziło badania na zjawiskiem długowieczności zlecone przez rządu.
Wcześniej operowano dość ogólnym danymi. Na początku obecnego dziesięciolecia ogłoszono w Hawanie na podstawie powszechnego spisu ludności, że na Kubie żyje około 2500 stulatków.
Doktor Eugenio Selman, przewodniczący działającego w regionie Stowarzyszenia Lekarzy Karaibskich poinformował, że większość "klubu stulatków" stanowią kobiety.
Kuba znaczy długowieczność
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogłoszonego w piątek w Genewie, ludność Kuby należy do najbardziej długowiecznych: średnia długość życia wyspiarzy wynosi tam 78 lat. Na półkuli zachodniej Kubę wyprzedza pod tym względem jedynie Kostaryka, której statystyczny mieszkaniec żyje 79 lat. Najkrócej żyją mieszkańcy Gujany: przeciętnie 60 lat.
W klasyfikacji kontynentów Ameryka Północna i Południowa nie mają konkurencji. Statystyczna kobieta na półkuli zachodniej może liczyć na przeżycie 78 lat, a mężczyzna - 73 lat. Dla porównania: dane te dla Europy wynoszą 78 lat dla kobiet i 70 lat dla mężczyzn.
Najbardziej dramatycznie sytuacja przedstawia się w krajach biednego Południa. W krajach afrykańskich ludzie żyją przeciętnie 52 lata.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu