Następca brytyjskiego tronu chce przekształcić królewskie rezydencje "w miejsca publiczne"

Autor:
momo//now
Źródło:
Sunday Times, Guardian
Pałac Buckingham stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na Wyspach Brytyjskich
Pałac Buckingham stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na Wyspach Brytyjskich Archiwum Reutera
wideo 2/5
Archiwum Reutera Pałac Buckingham stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych na Wyspach Brytyjskich

Książę Karol, pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu, zapowiedział, że jako król zamierza zwiększyć dostęp do pałaców i rezydencji królewskich dla zwykłych obywateli - donosi "Sunday Times".

Syn królowej Elżbiety i książę Walii zamierza przekształcić Pałac Buckingham, Zamek w Windsorze, Clarence House, Sandringham oraz Balmoral "z przestrzeni prywatnych w miejsca publiczne" - pisze brytyjska gazeta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO >>>

Według "Sunday Times" następca tronu chce, by te królewskie rezydencje oraz ich ogrody były powszechnie dostępne dla zwiedzających przez większość roku, nawet podczas jego obecności.

Książę Karol miał w tej sprawie rozmawiać z księżną Kornwalii oraz księżną Cambridge, a także innymi członkami rodziny królewskiej.

Królowa Elżbieta i książę KarolShutterstock

Tour po królewskich ogrodach

W tym roku organizowane tradycyjnie latem zwiedzanie sal reprezentacyjnych Pałacu Buckingham oraz wystawy tematycznej, które co roku przyciąga tysiące ludzi, zostało odwołane drugi raz z rzędu z powodu pandemii COVID-19.

Pałac BuckinghamShutterstock

Od lipca do września otwarte dla zwiedzających będą jednak królewskie ogrody. W tym okresie będzie można pospacerować po prywatnym parku królowej, położonym w samym sercu Londynu. Na liczącym 16 hektarow terenie, zaprojektowanym w latach dwudziestych XIX wieku w czasach króla Jerzego IV, znajduje się dziś ponad tysiąc drzew i 320 rodzajów dzikich kwiatów oraz traw. 

Jak pisze "Guardian", w kwietniu duże zainteresowanie biletami na zwiedzanie ogrodów Pałacu Buckingham zmusiły Royal Collection Trust (RCT) do tymczasowego wstrzymania przyjmowania nowych rezerwacji.

Autor:momo//now

Źródło: Sunday Times, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości