TVN24 | Świat

"Wyraźnie poprosił, byśmy wszyscy mówili do niego Harry". Książę z ostatnią oficjalną wizytą w Wielkiej Brytanii

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Książę Harry przybył w środę do Edynburga, gdzie wziął udział w konferencji na temat podróżowania w sposób nieszkodzący środowisku naturalnemu. W czasie kilkudniowej wizyty w Wielkiej Brytanii po raz ostatni będzie reprezentował rodzinę królewską w oficjalnych wydarzeniach. Media zwróciły uwagę, że już poprosił, by zwracać się do niego, używając tylko imienia.

W zeszłym tygodniu rzecznik Harry'ego i jego żony Meghan poinformował, że książęca para ustąpi formalnie z roli wyższych rangą członków rodziny królewskiej 31 marca. To efekt ustaleń zawartych przez rodzinę królewską po niespodziewanym ogłoszeniu przez małżeństwo na początku stycznia, że oboje zamierzają ograniczyć pełnienie oficjalnych obowiązków, samodzielnie się utrzymywać oraz dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną.

Rzecznik zapowiadał, że do końca marca Harry, sam lub wraz z Meghan, weźmie udział jeszcze w sześciu wydarzeniach. Do Edynburga książę przybył jednak sam. Księżna, przebywająca w dalszym ciągu w Kanadzie wraz z synem Archiem, powróci do Wielkiej Brytanii prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Harry prosił, by zwracać się do niego po imieniu

W Edynburgu książę Harry wziął udział w konferencji na temat zrównoważonego, przyjaznego środowisku podróżowania, która została zorganizowana w ramach powołanej przez niego inicjatywy Travalyst.

Zapowiadając wystąpienie księcia, gospodyni spotkania Ayesha Hazarika powiedziała zebranym, że "wyraźnie poprosił, byśmy wszyscy mówili do niego Harry". - Panie i panowie, przywitajmy więc ciepło i po szkocku Harry'ego - mówiła prowadząca.

Jak tłumaczył podczas wystąpienia książę, szybki rozwój branży turystycznej powoduje zniszczenia dla środowiska naturalnego i straty dla lokalnych społeczności. Przekonywał jednak, że jest coraz większe zainteresowanie podróżowaniem w sposób, który nie tylko nie szkodzi środowisku, ale zarazem przynosi korzyści lokalnym społecznościom.

PAP/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Wizyta księcia w Wielkiej Brytanii

W piątek Harry ma odwiedzić studio nagraniowe Abbey Road w Londynie, znane przede wszystkim jako miejsce, w którym większość swoich płyt nagrał zespół The Beatles.

Spotka się tam z Jonem Bon Jovim oraz chórem Invictus Games Choir, nagrywającymi utwór na potrzeby zawodów sportowych dla rannych żołnierzy i weteranów - Invictus Games, które również zaczęto organizować z inicjatywy księcia Harry'ego.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, Reuters