Około 5 tysięcy imigrantów przybyło do Słowenii, a kolejni są już w drodze - poinformowało MSW w Lublanie. Resort spraw wewnętrznych zarzucił władzom Chorwacji "ignorowanie próśb i planów" strony słoweńskiej.
Według sekretarza stanu w słoweńskim MSW Bostjana Seficiego, który poinformował o liczbie przybyłych do Słowenii migrantów, kolejne 1200 osób podróżuje pociągami podstawionymi w Chorwacji, co oznacza, że do końca dnia w granicach jego kraju znajdzie się ponad 6000 osób.
Słoweńcy mają małe możliwości
Urzędnik dodał, że Niemcy przyjmują obecnie mniej migrantów, a Austria "prosi Słowenię o ograniczenie ich napływu", bo ma "wielkie problemy" z radzeniem sobie z tak dużą ich liczbą wobec zmiany polityki Berlina.
Wcześniej w poniedziałek słoweńska minister spraw wewnętrznych Vesna Gyoerkoes Żnidar oskarżyła Chorwację, że wysyła na granicę "migrantów w wielkiej liczbie, niezgodnie z wcześniej ustalonymi ramami".
Słowenia może poradzić sobie z przyjęciem do 2,5 tys. ludzi dziennie i "nie może przyjąć nieograniczonej liczby" migrantów - mówiła minister. Według niej "strona chorwacka nie odpowiada" na żądania Słowenii ograniczenia napływu migrantów i działa tylko jako "pas transmisyjny".
Ruch na Bałkanach nie maleje
Chorwaci postanowili skierować kolejnych przybywających do ich kraju do Słowenii po tym, jak w ub. tygodniu Węgrzy zakończyli rozstawianie zasieków na granicy, w ten sposób odgradzając się również od tego kraju (wcześniej od Serbii - red.).
Władze w Zagrzebiu zdecydowały też jednocześnie o rozstawieniu metalowych barier na dużych odcinkach granicy z Serbią, by kontrolować napływ przybyszów. Ci, chcąc je ominąć, ruszyli w poniedziałek przez granicę między krajami na własną rękę, ryzykując mniej przychylne traktowanie ich przez chorwacką policję.
Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało w poniedziałek, że w Serbii przebywa obecnie ponad 10 tysięcy migrantów.
Macedońska policja poinformowała z kolei w poniedziałek, że od soboty wieczór do niedzieli wieczór napłynęło do kraju kolejne 10 tysięcy migrantów.
Wszyscy oni będą się prawdopodobnie starali przedostać przez Chorwacją i Słowenię do Austrii lub dalej - do Niemiec.
Autor: adso\mtom / Źródło: reuters, pap