TVN24 | Świat

"Sam zastrzyk w ogóle nie bolał". Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
"Sam zastrzyk w ogóle nie bolał". Królowa Elżbieta II zachęca do szczepieńENEX
wideo 2/21
ENEX"Sam zastrzyk w ogóle nie bolał". Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień

Królowa brytyjska Elżbieta II zaapelowała do Brytyjczyków, aby pomyśleli o innych i zachęciła do szczepień przeciw COVID-19. Monarchini, która zaszczepiła się w styczniu, dodała, że procedura nie była bolesna.

94-letnia królowa Elżbieta II oraz jej mąż 99-letni książę Filip zostali zaszczepieni na początku stycznia na zamku w Windsorze. Monarchini, która nigdy nie mówi publicznie o swoich osobistych sprawach zdrowotnych, podkreśliła znaczenie programu szczepień podczas rozmowy wideo z osobami koordynującymi kampanię w Anglii, Szkocji, Walii i w Irlandii Północnej.

"To było bardzo szybkie"

Rozmowa odbyła się we wtorek, ale Pałac Buckingham poinformował o niej dopiero w czwartek późnym wieczorem. Królowa została zapytana o jej doświadczenia związane z zaszczepieniem się. Odpowiedziała z uśmiechem: - Cóż, o ile mogę stwierdzić, że było to całkiem niegroźne.

- To było bardzo szybkie i dostałam wiele listów od ludzi, którzy byli bardzo zaskoczeni tym, jak łatwo można było się zaszczepić. A sam zastrzyk w ogóle nie bolał - powiedziała królowa, dodając, że od tego czasu czuje się "chroniona".

Monarchini powiedziała, że rozumie, iż dla niektórych osób szczepienie się może być "trudnym" doświadczeniem. - Inną rzeczą - jak myślę - jest to, że jest to oczywiście trudne dla ludzi, jeśli nigdy nie poddawali się szczepieniom. Ale powinni myśleć raczej o innych ludziach niż o sobie - wskazała.

Królowa Elżbieta IIShutterstock

"Myślę, że to niezwykłe, jak szybko cała rzecz została zrobiona"

Wprawdzie Wielka Brytania zdecydowanie przoduje w Europie pod względem szczepień przeciw COVID-19, ale niepokojącym zjawiskiem jest wyraźnie niższy odsetek osób, które decydują się na przyjęcie szczepionki w niektórych grupach społecznych. Dotyczy to zwłaszcza osób wywodzących się z mniejszości etnicznych oraz uboższych mieszkańców dużych miast.

Królowa wyraziła uznanie dla tempa, w jakim zostały opracowane i wdrożone do użycia szczepionki, mówiąc: - Myślę, że to niezwykłe, jak szybko cała rzecz została zrobiona i że tak wielu ludzi zostało zaszczepionych.

Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało w Wielkiej Brytanii 18 mln 691 835 osób, a drugą - 700 718.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: