Kreml zadowolony z rozmów z Saudami w sprawie S-400

[object Object]
S-400 Triumf jest przez Rosjan używany m.in. w SyriiMO Rosji
wideo 2/34

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w poniedziałek jako bardzo pozytywne wstępne kontakty z władzami Arabii Saudyjskiej w sprawie sprzedaży Rijadowi rosyjskich systemów rakietowych S-400. Zapewnił, że kontynuowane są rozmowy o dostawach S-400 z Turcją.

Mówiąc o rozmowach z Saudyjczykami, Pieskow zastrzegł, że wypowiada się tylko w imieniu strony rosyjskiej i powiedział, że "kontakty dotyczące realizacji transakcji toczą się bardzo pozytywnie". Przedstawiciel Kremla zapewnił, że współpraca między Moskwą i Rijadem, szczególnie w sferze wojskowo-technicznej, nie jest wymierzona przeciwko państwom trzecim i - jak dodał - "nie powinna wywoływać niczyjego niepokoju". W ten sposób Pieskow skomentował pytanie dziennikarzy o kontekst polityczny transakcji i ewentualność użycia broni przeciwko regionalnemu rywalowi Arabii Saudyjskiej - Iranowi.

Rosyjsko-saudyjska współpraca

Wartość porozumień zbrojeniowych między Moskwą i Rijadem, które strony omówiły podczas niedawnej wizyty w Moskwie króla Arabii Saudyjskiej Salmana, wynosi według mediów rosyjskich 3 mld dolarów. Z tej sumy 2 mld dolarów przypadają na dostawy S-400. Tradycyjnie dostawcami uzbrojenia dla Rijadu są Stany Zjednoczone i kraje NATO, a wcześniejsze podejmowane przez Rosję próby wejścia na rynek zbrojeniowy Arabii Saudyjskiej kończyły się niepowodzeniem.

S-400 także dla Turcji

Pieskow mówił również w poniedziałek o zapowiadanej sprzedaży Turcji systemów S-400, co budzi zaniepokojenie Waszyngtonu ze względu na członkostwo tego kraju w NATO. Przedstawiciel Kremla wyjaśnił, że Rosja i Turcja kontynuują w tej sprawie rozmowy na szczeblu ekspertów. Wcześniej minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu ostrzegł, że Ankara może wycofać się z tej transakcji, jeśli nie uda się z Rosją porozumieć w sprawie wspólnej produkcji. Cavusoglu zauważył też, że "jeśli kraje nastawione przeciwko Rosji nie chcą, by Turcja kupowała od niej S-400, to powinny zaproponować swój wariant" stronie tureckiej. O podpisaniu z Rosją dokumentów w sprawie dostaw systemów S-400 poinformował w lipcu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zawarcie kontraktu potwierdził doradca prezydenta Rosji ds. współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą Władimir Kożyn. Dziennik "Kommiersant" podawał wówczas, że Rosja dostarczy Turcji cztery dywizjony S-400 za łączną kwotę 2 mld dolarów (dywizjon to osiem baterii).

Strona rosyjska wskazywała jednak, że nie omawia z Ankarą przekazywania jej technologii produkcji S-400.

Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s - na dystansie do 60 kilometrów.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości