Zabijali od dekad, są odpowiedzialni za śmierć setek osób. ETA zapowiada rozwiązanie


Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła w czwartek zakończenie swojej działalności. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma zostać wydany za dwa tygodnie - poinformowała telewizja publiczna ETB.

- Deklaracja o zakończeniu działalności będzie bardzo czytelna. Nikt nie będzie miał wątpliwości w tej sprawie - powiedział w baskijskim radiu EITB Alberto Spectorovsky, członek międzynarodowej grupy mediacyjnej w Baskonii. Oficjalna decyzja zostanie ogłoszona 5 lub 6 maja na terytorium baskijskim po stronie francuskiej, gdzie - obok Hiszpanii - ETA także działała. Szczegóły tego wydarzenia zostaną podane do wiadomości w najbliższy poniedziałek na konferencji prasowej.

Śmierć 820 osób

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido powiedział, że ETA została pokonana politycznie i operacyjnie i nie osiągnęła żadnego ze swych celów. - ETA nie osiągnęła niczego. Nie ma prawa oczekiwać czegokolwiek za to, iż wstrzymała zabijanie i ogłasza swój koniec - powiedział Zoido w parlamencie. Utworzona w 1959 r. terrorystyczna organizacja ETA prowadziła najbardziej radykalną formę walki Basków o niepodległość. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, głównie na policjantów i urzędników państwowych, w których zginęło łącznie ponad 820 osób. Pod koniec lat 90. część baskijskich polityków, a także byłych terrorystów, wezwała kierownictwo ETA do porzucenia walki zbrojnej.

W marcu 2016 r. władze ETA oświadczyły, że organizacja zamierza się rozbroić, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji - krajów, na których terenie działała - informacje dotyczące swoich magazynów broni. W kwietniu 2017 roku ETA przekazała francuskim służbom adresy swoich 12 magazynów broni. Znaleziono w nich kilkadziesiąt sztuk broni i kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych.

Autor: MR/adso / Źródło: PAP