"Kozacy" ukradli sprzęt dziennikarzy. Ci sami ostrzelali Ukraińców?

"Kozacy" kradną sprzęt dziennikarzy
"Kozacy" kradną sprzęt dziennikarzy
Hromadske.tv/YouTube
"Kozacy" na Krymie poczynają sobie coraz śmielejHromadske.tv/YouTube

Zamaskowani złodzieje wynieśli w biały dzień sprzęt telewizyjny z siedziby agencji Associated Press w Symferopolu. Na nagraniu umieszczonym w internecie widać twarze niektórych sprawców. Dziennikarze niezależnej telewizji Hromadske rozpoznali wśród nich członków kozackich oddziałów wspierających Rosjan na półwyspie.

Kradzież została zarejestrowana przez kamerę mieszkańca Symferopola, który siedział w kawiarni po drugiej stronie ulicy. Do zdarzenia doszło 6 marca, w czwartek.

"Kozacy" w akcji. Ci sami ostrzelali aktywistów?

Na filmie widać jak mężczyźni wkładają skradziony sprzęt do samochodu. Część z nich ma broń automatyczną i maski, jednak część nie widzi potrzeby ukrywania tożsamości przed przechodniami.

Dziennikarze Hromadske.tv ustalili - dzięki tablicom rejestracyjnym furgonetki - że należy ona do regionalnej spółki Systemy Handlowe WKP, która ma siedzibę w Symferopolu. Firma produkuje m.in. sprzęt wojskowy.

Dziennikarze podejrzewają, że tym samym samochodem podróżowały w sobotę osoby, które ostrzelały z broni automatycznej ukraińskich aktywistów. W czasie ataku furgonetka nie miała tablic rejestracyjnych, ale jej szyby są tak samo zaciemnione jak pojazdu, który opisali po ataku Ukraińcy.

Na Krymie od ponad tygodnia bardzo aktywnie działają "Kozacy" - członkowie miejscowych oddziałów paramilitarnych oraz, częściowo, żołnierze rosyjscy wspierający starania władz Autonomicznej Republiki Krymu i Moskwy o oddzielenie półwyspu od Ukrainy.

W piątkowy wieczór "Kozacy", wspólnie z kilkuset rosyjskimi żołnierzami uczestniczyli w ataku na ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu. Do tej pory oblegają punkt dowodzenia grupy taktycznej sił powietrznych Ukrainy "Krym".

Autor: adso/tr / Źródło: Hromadske.tv

Źródło zdjęcia głównego: HromadskeTV

Tagi:
Raporty: