Nowe restrykcje we Włoszech. Minister chce uniknąć zamykania branż

Źródło:
PAP

Pracownicy włoskich szkół, zarówno nauczyciele, jak i cały pozostały personel, muszą mieć od nowego roku szkolnego przepustkę COVID-19 - ogłosił rząd. Wprowadzono też wymóg takich przepustek, tak zwanych Green Pass, dla studentów uczelni wyższych. Liczba osób zakażonych koronawirusem we Włoszech obecnie wynosi znów, po kilku miesiącach przerwy, ponad 100 tysięcy. Ponad 100 chorych na COVID-19 trafia codziennie do szpitala.

- Podejmujemy działania, aby szkoły mogły zostać otwarte w warunkach bezpieczeństwa we wrześniu, i wprowadzamy obowiązkową przepustkę dla całego personelu szkolnego - poinformował minister zdrowia Roberto Speranza na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. W przypadku uczelni wyższych wymóg przepustek dotyczyć będzie zarówno pracowników, jak i studentów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Minister zdrowia podkreślił, że nowe przepisy mają na celu uniknięcie zamykania branż i "ochronę wolności". Wymóg przepustki Covid - podkreślił Speranza - "to absolutnie nie jest zwycięstwo jednej strony, ale (zwycięstwo) kraju, bo to jest sprawiedliwe rozporządzenie, które pomoże w tej fazie" epidemii.

Niższe ceny testów, wymóg przepustki

Nowe przepisy przewidują zawieszenie pensji pracowników placówek oświatowych po pięciu dniach nieobecności z powodu braku przepustki COVID-19, wystawianej na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu. Taka nieobecność w szkole zostanie uznana za nieusprawiedliwioną.

Ponadto zapadła decyzja o obniżce cen błyskawicznych testów na obecność koronawirusa dla dzieci i młodzieży wykonywanych w aptekach. 8 euro będą one kosztowały dla osób w wieku 12-18 lat, a 15 euro dla wszystkich pozostałych Włochów. Obecnie cena ta wynosi ponad 20 euro.

Od 1 września obowiązywać będzie wymóg przepustki COVID-19 w środkach transportu na długich dystansach, a więc w samolotach, na statkach, w pociągach Intercity i dużych prędkości oraz w autobusach kursujących między regionami. Na mocy nowego rozporządzenia osoba zaszczepiona, która miała kontakt z zakażonym, będzie musiała odbyć 7-dniową kwarantannę, a nie, jak obecnie, 10-dniową.

62 procent Włochów powyżej 12 roku życia jest w pełni zaszczepionych (stan na 5 sierpnia)Shutterstock

Sytuacja epidemiczna we Włoszech

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o 7230 nowych przypadkach koronawirusa. Wynik pozytywny dało 3,4 procent testów. Ostatniej doby na COVID-19 zmarło 27 osób, a łączny bilans zgonów wzrósł do 128 163.

Do szpitali przyjęto kolejne 108 osób, w tym osiem na oddziały intensywnej terapii, gdzie łącznie przebywa około 270 najciężej chorych. Na zwyczajnych oddziałach covidowych jest prawie 2700 osób. Codziennie hospitalizowanych jest ponad 100 kolejnych chorych.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: