Z domu można wyjść tylko na godzinę. Kwarantanna narodowa we Francji

Źródło:
PAP

We Francji od piątku trwa ponowny lockdown na całym terytorium kraju. Dla rekreacji będzie można wyjść z domu tylko na godzinę i oddalić się tylko na kilometr od miejsca zamieszkania. Premier zalecił firmom i instytucjom przestawienie się na pracę zdalną wszędzie, gdzie jest to możliwe. - Praca zdalna nie jest opcją, ale obowiązkiem – stwierdziła obecna na konferencji minister pracy Elisabeth Borne.

W czwartek zarejestrowano we Francji 47 637 potwierdzonych przypadków zainfekowania koronawirusem. Zmarło 235 osób - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrósł do 36 020 a osób zakażonych do ponad 1,28 miliona. Obecnie w szpitalach przebywają 21 183 osoby z objawami chorobowymi infekcji koronawirusem. To mniej niż w szczytowym okresie zachorowań w połowie kwietnia, kiedy było ich ponad 32 tysiące.

Kwarantanna narodowa została wprowadzona od północy z czwartku na piątek na całym terytorium kraju oraz na Martynice, ale z wyjątkiem pozostałych terytoriów zamorskich Francji, gdzie pandemia nie rozprzestrzenia się tak szybko. Obowiązywać będzie do 1 grudnia. - Wszyscy obywatele mają się izolować i pozostawać w domu – podkreślił premier Jean Castex.

Wychodzić z domu bez wspomnianych ograniczeń można jedynie w celach zawodowych, udając się do lekarza lub apteki, w celu zrobienia zakupów, z ważnych powodów rodzinnych lub mocy nakazów sądowych i administracyjnych. Należy nosić ze sobą certyfikat usprawiedliwiający wyjście z domu, zawierający szczegółowe dane osobowe, określony cel wyjścia i godzinę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Szkoła to bezpieczna przestrzeń"

Szkoły, żłobki i przedszkola pozostaną otwarte, ale wdrożone zostaną bardziej surowe wytyczne sanitarne – poinformował premier. Uczniowie powyżej 6. roku życia będą mieć obowiązek noszenia masek. Uniwersytety zostaną zamknięte. Mogą odbywać się na nich jedynie zajęcia praktyczne, których nie można zorganizować w sposób zdalny.

Minister edukacji Jean-Michel Blanquer poinformował, że z 61,5 tys. szkół zamkniętych pozostaje obecnie 27 placówek edukacyjnych, co jego zdaniem świadczy o niskim poziomie zakażeń koronawirusem w szkołach. - Szkoła to bezpieczna przestrzeń - podkreślił minister.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

"Kwarantanna jest ciężkim ciosem dla wszystkich firm"

Premier zalecił firmom i instytucjom przestawienie się na pracę zdalną wszędzie, gdzie jest to możliwe. - Praca zdalna nie jest opcją, ale obowiązkiem – stwierdziła obecna na konferencji minister pracy Elisabeth Borne. Wiele sklepów będzie zamkniętych, podobnie jak bary i restauracje. Klienci będą mogli robić zakupy online, które powinny być dostarczane do domów – oznajmił premier.

Zamknięte będą kina i teatry. Otwarte pozostaną jednak parki, ogrody, plaże i lasy. -Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji ekonomicznych i społecznych wprowadzenia kwarantanny narodowej – podkreślił premier.

- Kwarantanna jest ciężkim ciosem dla wszystkich firm (...), myślę w szczególności o 200 tysiącach przedsiębiorstw zmuszonych do zamknięcia się jutro – powiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Zapowiedział wsparcie do 10 tys. euro miesięcznie dla przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników. W przypadku turystyki, imprez, kultury, sportu, nawet jeśli firmy nie będą zamknięte, to skorzystają z tej rekompensaty, jeśli ich obroty spadną o ponad 50 proc.

Na czas kwarantanny minister zapowiedział również nowy fundusz solidarności w wysokości 6 miliardów euro. W sumie państwo ma przeznaczyć na wsparcie dla firm 15 mld euro na czas miesięcznego lockdownu. W przypadku pożyczek gwarantowanych przez państwo możliwe będzie uzyskanie "nowej odroczonej spłaty o jeden rok" – obiecał Le Maire.

- Chcemy odpowiedzieć na niepokój przedsiębiorcy, który obawia się, że nie będzie w stanie zwrócić pieniędzy. Będzie on mógł uzyskać odroczoną spłatę o kolejny rok. (...) Restaurator, kwiaciarnia, księgarz, którzy nie będą w stanie spłacić swojej poręczonej przez państwo pożyczki w marcu 2021 roku, mogą zaczekać do 2022 roku - zapowiedział Le Maire.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: