TVN24 | Świat

Mają pierwsze przypadki koronawirusa od kwietnia. Ewakuują 80 tysięcy turystów

TVN24 | Świat

Autor:
mb/adso
Źródło:
PAP, BBC

Wietnam zamknął miasto Danang dla turystów po tym, jak odnotowano tam 14 przypadków koronawirusa. To pierwsze potwierdzone zakażenia w tym kraju od kwietnia. Wietnamski rząd zdecydował o ewakuowaniu z miasta około 80 tysięcy turystów.

Ewakuacja zajmie co najmniej cztery dni w sytuacji, gdy krajowe linie lotnicze wykonują ok. 100 lotów dziennie z Danang do 11 wietnamskich miast – przekazał rząd w oświadczeniu. Ewakuacja obejmie około 80 tysięcy osób, głównie miejscowych turystów.

Turyści nie mogą wjechać do miasta Danang przez 14 dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Koronawirus w Wietnamie

Wietnam był wskazywany jako kraj, który odniósł sukces w walce z pandemią po tym, jak na wczesnym etapie zdecydowano się tam między innymi na zamknięcie granic czy wprowadzenie kwarantanny. Wietnam zarejestrował do tej pory nieco ponad 400 przypadków zakażenia, nie odnotowano przy tym żadnego zgonu.

Sytuacja zmieniła się jednak w ciągu ostatnich dwóch dni. Po raz pierwszy od prawie 100 dni pojawiło się 14 nowych zakażeń w Danangu, popularnym wśród turystów rejonie nad Morzem Południowochińskim. Jeden przypadek został zgłoszony w pobliskiej prowincji Quang Ngai.

Pierwszym zakażonym po długiej przerwie jest 57-letni mężczyzna, który 20 lipca zgłosił się do szpitala z powodu objawów grypy. Z informacji lokalnych mediów wynika, że obecnie jest podłączony do respiratora i jest w stanie krytycznym. Żadna z ponad 100 osób, które w ostatnich dniach miały kontakt z zakażonym mężczyzną, nie miała pozytywnego wyniku testu.

Premier Nguyen Xuan Phuc w poniedziałek nakazał mieszkańcom Danangu ponowne wprowadzenie dystansu społecznego i zamknięcie wszystkich lokali i biznesów, których działalność nie jest niezbędna do przeżycia. Powiedział, że reakcja musi być "stanowcza", szef rządu nie zdecydował się jednak przynajmniej na razie na całkowite zamknięcie miasta.

Autor:mb/adso

Źródło: PAP, BBC

Pozostałe wiadomości