Anglicy nie będą luzować restrykcji. Rośnie liczba zakażeń

Źródło:
PAP
Feleszko ostrzega przed wariantem Delta. "On prędzej czy później do nas trafi"
Feleszko ostrzega przed wariantem Delta. "On prędzej czy później do nas trafi"TVN24
wideo 2/21
Feleszko ostrzega przed wariantem Delta. "On prędzej czy później do nas trafi"TVN24

Premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek, że całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które planowane było na 21 czerwca, zostało opóźnione o cztery tygodnie, czyli do 19 lipca. W kraju odnotowuje się coraz więcej zakażeń.

Boris Johnson wyjaśniał, że opóźnienie czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji pozwoli do tego czasu większej liczbie osób otrzymać drugą dawkę szczepionki, wobec tego rozsądne jest, by poczekać. Jak dodał, do 19 lipca powstanie "bardzo znaczący mur odporności wokół całej populacji". Według rządu, decyzja ta uratuje życie dziesiątkom tysięcy ludzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Możemy po prostu kontynuować przejście do kroku 4 w dniu 21 czerwca, choć istnieje realna możliwość, że wirus wyprzedzi szczepionki i będą tysiące zgonów, których w przeciwnym razie można by uniknąć. Albo możemy dać NHS (publicznej służbie zdrowia – red.) jeszcze kilka kluczowych tygodni, aby te pozostałe szczepionki trafiły w ramiona tych, którzy ich potrzebują. A ponieważ dziś nie mogę powiedzieć, że spełniliśmy wszystkie nasze cztery warunki, aby przejść do kroku 4 w dniu 21 czerwca, uważam, że rozsądnie jest poczekać jeszcze trochę – mówił Johnson podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że po dwóch tygodniach, czyli 5 lipca, sytuacja zostanie ponownie oceniona i jeśli nastąpi poprawa, termin mógłby zostać przyspieszony. - Będziemy monitorować sytuację każdego dnia i jeśli po dwóch tygodniach stwierdzimy, że ryzyko się zmniejszyło, wówczas zastrzegamy sobie możliwość przystąpienia do czwartego etapu i pełnego otwarcia wcześniej – dodał.

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiPAP/EPA/ANDY RAIN

Zmiany w programie szczepień

Johnson poinformował, że czas pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionki zostanie skrócony dla osób powyżej 40. roku życia z 12 tygodni do 8 tygodni, a wszystkim osobom w tej grupie wiekowej druga dawka szczepionki ma zostać zaoferowana do 19 lipca. Oznacza to, że do tego czasu dwie trzecie dorosłych otrzyma obie dawki. Natomiast wszystkie osoby powyżej 18. roku życia mają mieć możliwość przyjęcia pierwszej dawki do 19 lipca. Do tej pory rząd zapowiadał, że pierwsza dawka ma być zaoferowana wszystkim dorosłym do końca lipca.

Pomimo wstrzymania zniesienia restrykcji, w jednym elemencie nastąpi lekkie poluzowanie. Od 21 czerwca zniesiony zostanie limit osób uczestniczących w weselach - wynoszący obecnie 30 - ale goście nadal będą musieli przestrzegać ograniczeń, takich jak dystans społeczny, zakaz tańczenia w zamkniętych pomieszczeniach czy zakaz śpiewania.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Wcześniej w poniedziałek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7742 nowe zakażenia koronawirusem, co jest drugim najwyższym bilansem od końca lutego. W zeszłym tygodniu brytyjski rząd informował, że wariant Delta odpowiada za 91 proc. nowych przypadków.

Autorka/Autor:ft/kab, mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDY RAIN

Tagi:
Raporty: