Dziecko zakażone koronawirusem urodziło się w Osetii Północnej. "Nie miało objawów"

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, RBK, Radio Swoboda

W rosyjskiej Osetii Północnej, położonej na Kaukazie Północnym, urodziło się dziecko zakażone koronawirusem. To pierwszy taki przypadek w tym regionie. Jego matka zakaziła się, będąc w ciąży. Lekarze twierdzą, że stan obojga jest zadowalający.

"Kobieta oczekująca dziecka zakaziła się koronawirusem i noworodek urodził się z infekcją" - podały w poniedziałek służby prasowe regionalnego resortu zdrowia w Osetii Północnej. Matka wraz z niemowlęciem są już w domu, oboje są pod obserwacją lekarską. Ich stan medycy oceniają jako zadowalający.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Rosyjski portal RBC, powołując się na źródła medyczne we Władykaukazie, podał, że noworodek nie miał objawów choroby, jednak testy potwierdziły COVID-19. "Po urodzeniu matka i dziecko zostały przewiezione do szpitala dziecięcego we Władykaukazie, gdzie przebywały pod obserwacją lekarzy przez pięć dni, ponieważ był to pierwszy przypadek urodzonego dziecka z koronawirusem w Osetii Północnej" - napisał RBK. Nie ma informacji, ile takich przypadków mogło być w całej Rosji.

Google Maps

Koronawirus w Rosji

W ciągu ostatniej doby w Rosji zarejestrowano 8926 przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba wzrosła do 290 678. Zmarły 2722 osoby. Wyzdrowiało ponad 70 tysięcy chorych. Liczba testów przeprowadzonych w całym kraju przekroczyła 7,1 mln.

Poniedziałek jest trzecim dniem z rzędu, gdy przyrost zachorowań w Rosji utrzymuje się poniżej 10 tysięcy - poziomu nowych zakażeń odnotowanego na początku maja. Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa wyraziła w niedzielę przekonanie, że udało się zatrzymać wzrost infekcji. - Stabilizacja widoczna jest w całym kraju - powiedziała.

Czyszczenie ulic w Moskwie PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Również liczba zgonów jest niższa niż w ostatnich dniach, gdy zdarzało się, że przekraczała 100 w ciągu doby. Spośród 91 nowych przypadków śmiertelnych, 77 przypadło na Moskwę. Od początku pandemii w stolicy, która jest największym rosyjskim ogniskiem zakażeń, zmarło 1580 osób.

W sąsiadującym obwodzie moskiewskim, regionie zajmującym drugie miejsce pod względem liczby infekcji (ponad 28 tysięcy), zakaziło się koronawirusem prawie 2 tysiące lekarzy i pracowników medycznych. Szefowa regionalnego resortu zdrowia Swietłana Strigunkowa poinformowała w poniedziałek, że 16 medyków zmarło z powodu koronawirusa i zapalenia płuc.

CZYTAJ TAKŻE: "Lista pamięci". Rosyjscy lekarze oddają hołd kolegom, którzy zmarli w czasie pandemii

Armia w walce z pandemią

W weekend media ujawniły, że w obwodzie moskiewskim Gwardia Narodowa używa do kontroli przestrzegania samoizolacji aerostatu z systemem monitoringu. Z wysokości około 300 metrów i w promieniu do 5 km śledzi on obecność mieszkańców w parkach i lasach. Funkcjonariusze wykorzystują też do kontrolowania samoizolacji lotnictwo, kutry patrolowe i drony.

Rosyjskie służby ostrzegają przed drugą falą epidemii PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W Krasnojarsku na Syberii do walki z pandemią włączy się armia. Ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że kieruje żołnierzy i szpital polowy na 1000 miejsc do rejonu siewiero-jenisiejskiego. Ogniskiem zakażeń w tym rejonie jest kopalnia Olimpiada, jedna z największych w Rosji i na świecie kopalni złota.

Gdzie są obiecane premie dla medyków?

Niezadowolenie w Rosji budzi zwłoka w wypłacaniu medykom obiecanych przez władze premii finansowych. Lekarze z Irkucka w wideo skierowanym do prezydenta Władimira Putina poskarżyli się, że decyzje te nie są realizowane. Informacje o wstrzymaniu wypłat napływały też z innych regionów. Putin w piątek na posiedzeniu rządu publicznie polecił przekazanie premii wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zajmującym się pacjentami z COVID-19, niezależnie od liczby przepracowanych godzin.

Rosyjskie media informują o pomocy ze strony USA, które wysłały do Rosji respiratory i testy na obecność SARS-CoV-2. Cytują sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który powiedział o tym w wywiadzie dla tygodnika "Washington Examiner". Rosyjskojęzyczna sekcja Radia Swoboda przypomniała, że Stany Zjednoczone miały przekazać Rosji 200 respiratorów.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, RBK, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Tagi:
Raporty: