Niewielki spadek dziennej liczby zmarłych w Nowym Jorku, blisko tysiąc nowych infekcji na Białorusi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W ciągu ostatniej dobry w Nowym Jorku zmarło 226 osób chorych na COVID-19. Jest to niewielki spadek w porównaniu do poprzedniego bilansu, który mówił o 216 zmarłych. Spowolnienie przyrostu infekcji następuje w Portugalii, gdzie od piątku odnotowano 12 nowych przypadków. Na Białorusi natomiast w ciągu minionej dobry odnotowano 951 nowych zakażeń, zmarło pięć osób. Jak świat walczy z pandemią?

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Oglądaj TVN 24 na żywo w TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:09

    Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za uwagę.

  • 21:55

    USA: Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła w sobotę nowy typ szybkich testów na obecność koronawirusa. Są to testy antygenowe opracowane przez koncern Quidel Corp., dające wynik w 15 minut - poinformowała agencja AP.

    Testy antygenowe mogą szybko wykryć fragmenty białek wirusa w wymazach pobranych z nosa - poinformowała w oświadczeniu FDA.Jest to trzeci rodzaj testów, na które agencja wydała zezwolenie.

    Obecnie jedynym sposobem na zdiagnozowanie aktywnej infekcji COVID-19 jest przebadanie wymazu z nosa pacjenta pod kątem materiału genetycznego wirusa. Takie testy uważane są za bardzo dokładne, ale mogą trwać wiele godzin i wymagają drogiego, specjalistycznego sprzętu, który można znaleźć głównie w komercyjnych laboratoriach, szpitalach i na uniwersytetach.

    Drugi typ testów polega na szukaniu we krwi przeciwciał, białek wytwarzanych przez organizm kilka dni lub tygodni po zwalczeniu infekcji. Takie testy pomagają badaczom zrozumieć, jak daleko choroba rozprzestrzeniła się w społeczności, ale nie są przydatne do diagnozowania aktywnych infekcji.

    Testy antygenowe mogą diagnozować aktywne infekcje poprzez wykrywanie najwcześniejszych śladów wirusa - zamiast kodu genetycznego samego wirusa.

  • 21:27

    Francja: Parlament Francji przegłosował w sobotę ustawę przedłużającą stan zagrożenia epidemicznego w kraju do 10 lipca. Umożliwia ona m.in. utworzenie systemu do identyfikacji osób zakażonych koronawirusem oraz zbierania danych o osobach, z którymi się kontaktowały.

  • 21:06

    Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusaw Irlandii zmarło 18 osób. Łączna licza zmarłych na COVID-19 wzrosła tym samym do 1446 - poinformowało w sobotę po południu ministerstwo zdrowia tego kraju. 18 zmarłych to najmniejszy bilans od pięciu dni. Zarazem sobota jest kolejnym dniem, gdy liczba zmarłych jest wyraźnie niższa niż ta, która była notowana w drugiej połowie kwietnia.

    W sobotę poinformowano także o wykryciu 219 nowych infekcji, co wprawdzie stanowi wzrost w stosunku do poprzednich dwóch dni, ale nadal jest jedną z najniższych liczb w ciągu ostatniego miesiąca. Do tej pory w Irlandii potwierdzono 22 760 przypadków koronawirusa, ale - jak podawał w połowie tygodnia naczelny lekarz kraju Tony Holohan - już ponad 18,5 tys. zakażonych wyzdrowiało.

    W sobotę minister zdrowia Simon Harris poinformował, że spada też liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii. O ile w zeszłą sobotę było 99 takich pacjentów, to obecnie jest ich już tylko 72.

    Irlandia zmaga się z epidemią

  • 20:41

    Francja: 80 osób zmarło na COVID-19 w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. To najniższy bilans dobowy zmarłych od początku kwietnia. Łączna liczba zmarłych z powodu epidemii we Francji wzrosła do 26 310.

    Sobotni bilans oznacza, że nastąpił znaczny spadek liczby dziennych zgonów, bowiem dane z poprzedniego dnia mówiły o 243 przypadkach śmiertelnych.

    W ciągu ostatniej doby zmalała też liczba hospitalizowanych zakażonych koronawirusem - z 22 724 do 22 614. Liczba ta maleje nieprzerwanie od trzech tygodni. Zmniejszyła się także liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii - o 56, do 2812.

  • 20:28

    Kanada: W ciągu ostatniej doby w Kanadzie przybyło 346 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 59 zgonów. W sumie na COVID-19 zachorowało 66 780 osób, a 4628 osób zmarło - wynika z opublikowanych w sobotę oficjalnych danych.

    Premier Justin Trudeau podczas sobotniej konferencji prasowej ostrzegł Kanadyjczyków przed brakiem ostrożności w czasie, kiedy niektóre prowincje planują stopniowe odmrażanie gospodarek. - Nie jesteśmy jeszcze w fazie powrotu do normalności - powiedział, cytowany przez publicznego nadawcę CBC. - Nie jesteśmy nawet w pełni w fazie restartowania. Jesteśmy nadal w fazie sytuacji awaryjnej, w której ludzie wciąż potrzebują wsparcia, żeby mogli nadal zachowywać dystans fizyczny i pozostać w domach - dodał.

  • 20:02

    Włochy: 194 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech w ostatniej dobie, co oznacza wzrost łącznego bilansu do 30 395 - poinformowała w sobotę Obrona Cywilna w biuletynie. To kolejny dzień, w którym odnotowano znaczną poprawę sytuacji epidemicznej w kraju.

    Liczba obecnie zakażonych spadła od piątku o ponad 3 tysiące i wynosi obecnie 84,8 tys. Cały czas rośnie liczba wyleczonych. Jest ich już 103 tysiące - o 4 tysiące więcej niż poprzedniego dnia.

    Włochy zmagają się z epidemią

  • 19:45

    Wielka Brytania: O 346 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Łącznie w tym kraju zmarło 31 587 chorych na COVID-19 - poinformował w sobotę po południu minister transportu Grant Shapps.

    Bilans obejmuje 24 godziny między godz. 17 w czwartek a godz. 17 w piątek.

  • 19:30

    Hiszpania: Rząd opublikował w sobotę w dzienniku ustaw akt prawny wznawiający uroczystości dla wiernych w kościołach w całym kraju. Będą się one odbywały od poniedziałku pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa w warunkach epidemii.

  • 18:54

    Białoruś: Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Białorusi w ciągu minionej doby wyniosła 951, zmarło pięć osób – wynika z sobotniego komunikatu ministerstwa zdrowia. Resort podał, że do tej pory zarejestrowano 22 052 przypadki infekcji, a przeprowadzono w sumie 251 771 testów. Łącznie zmarło – według oficjalnych danych – 126 osób. W sobotę w Mińsku odbyła się defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Wieczorem planowany jest koncert.

  • 18:51

    USA: 226 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork - poinformował w sobotę podczas codziennej konferencji prasowej gubernator Andrew Cuomo. Poprzedni dobowy raport mówił o 216 zmarłych z powodu COVID-19.

    Koronawirus w Nowym Jorku

  • 18:39

    Portugalia: Od piątku łączna liczba zmarłych chorych na COVID019 zwiększyła się o 12 do 1126 – poinformowała w sobotę portugalska minister zdrowia Marta Temido. Wskazała też na znaczące spowolnienie przyrostu zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Sprecyzowała, że w minionych 24 godzinach liczba osób zainfekowanych zwiększyła się o 138 do łącznie 27 406.

    Minister zdrowia dodała, że sukcesywnie spada też liczba osób hospitalizowanych. W sobotę po południu było ich 815, spośród których 120 znajdowało się na oddziałach intensywnej terapii.

  • 18:23

    Singapur: Na ulicach Singapuru pojawiły się psy-roboty, które mają monitorować przestrzeganie przez przechodniów dystansu społecznego. To element strategii miejscowych władz w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

    Koronawirus w Singapurze. Psy-roboty patrolują ulice

  • 17:48

    Pakistańczycy robią zakupy po tym, jak ogłoszono luzowanie ograniczeń w kraju

  • 17:01

    Egipt: Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi podpisał poprawki do ustawy o stanie wyjątkowym. Dają mu one dodatkowe uprawnienia, które zdaniem rządu są niezbędne do walki z epidemią COVID-19 - poinformowała w sobotę agencja AP.

    Zmiany, ratyfikowane przez parlament w kwietniu, pozwalają prezydentowi zawieszać zajęcia w szkołach i na uniwersytetach oraz poddawać kwarantannie osoby powracające z zagranicy. Obejmują także rozszerzenie uprawień do zakazywania publicznych i prywatnych spotkań, protestów, uroczystości i innych form zgromadzeń. Dzięki poprawkom prezydent może również m.in. odroczyć podatki i zapewnić wsparcie ekonomiczne sektorom, które ucierpiały w wyniku pandemii.

    Jak podała AP, zdaniem egipskiego rządu poprawki są niezbędne do walki z epidemią. Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oceniła jednak, że tylko pięć z 18 poprawek jest wyraźnie związanych ze zdrowiem publicznym, a nowe uprawnienia można wykorzystać za każdym razem, gdy ogłaszany jest stan wyjątkowy.

  • 16:47

    Słowacja: Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w sobotę, że w piątek nie zarejestrowano ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. To pierwszy taki wynik od 10 marca, gdy w kraju zanotowano pierwszą infekcję.

    Łącznie zakażenie stwierdzono dotąd u 1455 osób. Zmarło 26 osób, a 919 osób uznano za wyleczone. W piątek wykonano 3910 testów.

  • 16:23

    Włochy: Gimnastyk Marco Lodadio – jak donosi Reuters – zmienił swój ogród w studio fitness, by nie stracić kondycji. We Włoszech wprowadzone są ograniczenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w związku z którymi nie można korzystać obiektów sportowych, w tym sal gimnastycznych.

  • 15:46

    Europa: Papież Franciszek zaapelował w obchodzony w sobotę Dzień Europy do przywódców Unii Europejskiej o porozumienie i współpracę w rozwiązywaniu obecnego kryzysu na tle pandemii. Słowa papieża zamieszczono na Twitterze.

  • 15:27

    Włochy zmagają się z epidemią. Na jednej z plaż w Neapolu pojawił się napis "STOP COVID-19"

  • 14:55

    Watykan: Nadal nie wiadomo, kiedy ponownie zostaną otwarte Muzea Watykańskie, zamknięte od 8 marca z powodu pandemii. Gdy to nastąpi, zwiedzanie możliwe będzie tylko w maseczkach i po dokonaniu rezerwacji - wyjaśniono w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego.

  • 14:40

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano 17,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • 14:27

    Watykan: Dotarł transport darów, które Polska przekazała Stolicy Apostolskiej na czas pandemii COVID-19. Jest to efekt rozmowy telefonicznej, jaką przed ośmioma dniami odbył prezydent Andrzej Duda z papieżem Franciszkiem.

    Jak poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, dary składające się z tysięcy maseczek, żelów dezynfekcyjnych i kombinezonów, zostały przekazane na ręce jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego, który zajmie się ich dystrybucją.

    - Trafią nie tylko do najbardziej potrzebujących, ale także do pracowników Stolicy Apostolskiej, Żandarmerii Watykańskiej i Gwardii Szwajcarskiej. To jest przykład polskiej solidarności z cierpiącymi Włochami, z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują – mówił w Radiu Watykańskim Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

  • 14:18

    Polska: Decyzją ministra zdrowia od soboty w pięciu kopalniach woj. śląskiego, w których wystąpiła największa liczba zakażeń, zwiększona zostanie liczba badań przesiewowych. W sobotę pobranych ma zostać 2,5 tys. próbek, w niedzielę 5 tys. - podał urząd wojewódzki.

    - Chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki-Staszic, Sośnica, należących do Polskiej Grupy Górniczej, Pniówek, zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Bobrek - Węglokoksu - wskazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

  • 14:02

    Włochy: Przewodniczący Konferencji Episkopatu kardynał Gualtiero Bassetti zwrócił uwagę na znaczenie zbiegu okoliczności, jakim jest to, że msze z udziałem wiernych zostaną w kraju wznowione 18 maja, czyli w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

    - Myślałem o zbiegu okoliczności, jakim jest to, że można będzie powrócić do mszy 18 maja, w dniu, w którym papież Jan Paweł II skończyłby sto lat. Kto wie, może on także razem z innymi świętymi udzielił nam tej łaski - powiedział kard. Bassetti, cytowany przez agencję ANSA.

    Powrót wiernych na msze po wielu tygodniach kwarantanny to rezultat porozumienia zawartego w tych dniach przez rząd Giuseppe Contego i Konferencję Episkopatu. Na mocy tej umowy w kościołach mają obowiązywać nadzwyczajne środki ochrony sanitarnej: nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego, ograniczenie liczby obecnych i unikanie skupisk, zakaz wstępu dla osób z objawami przeziębienia i temperaturą powyżej 37,5 stopni.

    Specjalnie ustawione pojedyncze krzesła zamiast ławek w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu

  • 13:46

    Hiszpania: Organizatorzy wyścigu Vuelta a Espana poinformowali, że kolarze nie będą się w tym roku ścigać w Portugalii. Trasy 15. i 16. etapu, które miały przebiegać m.in. przez Porto, Matosinhos i Viseu, zostały już zmienione, choć szczegółów nie podano.

    "Z powodu sytuacji nadzwyczajnej związanej z kryzysem zdrowotnym i COVID-19, a także z uwagi na brak możliwości zagwarantowania optymalnych warunków rywalizacji w tych obszarach, władze miast Porto, Matosinhos i Viseu, w porozumieniu z organizującym Vueltę przedsiębiorstwem Unipublic, zdecydowały, że trasa nie będzie przebiegać przez Portugalię" - napisano w komunikacie.

  • 13:43

    Indonezja: W ciągu minionej doby stwierdzono 533 zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym dobowym przyrostem od początku pandemii w tym kraju - poinformował rzecznik resortu zdrowia Achmad Yurianto.

    Z powodu powikłań po przejściu COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 16 osób. Liczba ozdrowieńców wynosi 2607.

    Rzecznik resortu podkreślił też, że tylko w sobotę wykonano blisko 109 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 13 645/959 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

  • 13:05

    Unia Europejska może wyjść z obecnego kryzysu jeszcze silniejsza - takie przekonanie wyrazili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, KE Ursula von der Leyen i szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli w liście na łamach dziennika "Corriere della Sera".

    "Jeśli nauczymy się tej lekcji, jeśli pozostaniemy zjednoczeni w solidarności i z naszymi wartościami, wtedy Europa będzie mogła podnieść się z tego kryzysu jeszcze silniejsza niż wcześniej."

    List ukazał się w Dniu Europy, obchodzonym w rocznicę ogłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana 9 maja 1950 roku propozycji wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Plan ten był zalążkiem europejskiej integracji.

  • 12:52

    Białoruś: W Mińsku odbyła się defilada z okazji 9 maja. - To dla nas świętość. Nie mogliśmy inaczej – powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka. Władze Białorusi nie zrezygnowały z przeprowadzenia uroczystości, mimo trwającej w kraju pandemii COVID-19.

    Alaksandr Łukaszenka podczas defilady w Mińsku

  • 12:44

    Chiny: Przywódca ChRL Xi Jinping napisał w nocie do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, że Chiny są skłonne wzmocnić współpracę z jego krajem w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19 i wesprzeć ją w tym zakresie – przekazała chińska agencja prasowa Xinhua.

    Xi podziękował Kimowi za przekazane w lutym wyrazy współczucia i wsparcia dla Chin, które mierzyły się wówczas z lawinowym wzrostem zakażeń koronawirusem. Określił notę Kima jako dowód na tradycyjną przyjaźń łączącą oba kraje i ich mieszkańców.

    - Chiny są skłonne wzmocnić współpracę z KRLD w walce z epidemią i wspierać ją, na ile będą mogły, zgodnie z potrzebami Pjongjangu. Wierzę, że przy współpracy Chin, Korei Płn. i społeczności międzynarodowej osiągnięte zostanie ostateczne zwycięstwo w walce z tą epidemią - podała Xinhua, cytując notę przywódcy.

    Korea Płn. jako jedno z nielicznych państw świata nie zgłosiła żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Część obserwatorów powątpiewa jednak, że w kraju tym nie było żadnego przypadku infekcji, biorąc pod uwagę słabo rozwiniętą infrastrukturę medyczną oraz fakt, że dużą liczbę zakażeń odnotowano w sąsiednich Chinach i Korei Południowej.

    Kim Dzong Un podczas uroczystości w Sunchon

  • 12:19

    Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zanotowano 179 zgonów z powodu COVID-19 – poinformował hiszpański resort zdrowia.

    Służby sanitarno-epidemiologiczne podkreślają, że wraz z tą liczbą dobowy przyrost zgonów powrócił do poziomu utrzymującego się przed wtorkiem, gdy wartości były niższe niż 200.

    Jak sprecyzował resort zdrowia, pomiędzy piątkiem a sobotą nastąpiło też wyhamowanie liczby nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby bilans wszystkich infekcji zwiększył się o 721.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 223 578/26 478 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

  • 11:50

    Polska: Od początku działań zwalczających pandemię COVID-19 167 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 78 z nich już wyzdrowiało – poinformował rzecznik Komendanta Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  • 11:45

    Polska: 25 484 próbek do badań na obecność koronawirusa pobrali i dostarczyli do laboratoriów żołnierze Wojska Polskiego od początku pandemii w Polsce - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

  • 11:33

    Filipiny: Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 8 osób. Wykryto też 147 nowych zakażeń.

    Filipiny są krajem o największej liczbie przypadków i ofiar śmiertelnych w Azji Południowo-Wschodniej. Od połowy kwietnia liczba wszystkich zgonów wywołanych COVID-19 podwoiła się.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 10 610/704 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

    Filipiny walczą z koronawirusem

  • 11:04

    Polska: W maju, po ogłoszeniu zniesienia części ograniczeń z powodu pandemii COVID-19, otworzyło się 10 procent hoteli - podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

    Według Izby, dopiero po uruchomieniu gastronomii, pod koniec maja może otworzyć się 20-30 proc. hoteli.

  • 10:54

    Rosja: W ciągu ostatniej doby zmarły 104 osoby zakażone koronawirusem. Zarejestrowano 10 817 nowych infekcji - podał w sobotę sztab rządowy.

    Dobowy przyrost o ponad 10 tysięcy rejestrowany jest siódmy dzień z rzędu.

    Bilans osób wyleczonych wzrósł do 31 916 po tym, jak w ciągu ostatniej doby wypisano ze szpitali rekordową liczbę pacjentów - 5308.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 198 676/1827 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

  • 10:31

    USA: Mecze koszykarskiej NBA będą odbywać się bez udziału publiczności co najmniej do końca roku, chyba że wcześniej opracowana zostanie szczepionka - powiedział komisarz ligi Adam Silver, cytowany w amerykańskich mediach.

    Jak dodał, kibice generują aż 40 procent przychodu ligi, więc gra przy pustych trybunach oznaczać będzie ogromne straty.

    - To może być największe wyzwanie naszego życia - przyznał Silver podczas piątkowej wideokonferencji, w której uczestniczyć mogli wszyscy zawodnicy. Obecni byli także m.in. dyrektorka związku zawodowego koszykarzy NBA Michele Roberts i jego prezes Chris Paul.

  • 10:02

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 1 kolejnej ofierze śmiertelnej COVID-19.

  • 9:51

    Węgry: Trzynaścioro chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej dobry. Wykryto też 35 nowych zakażeń – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

    Od niemal tygodnia dobowy przyrost zakażeń nie przekracza 50, co zdaniem władz ma wskazywać na to, że szczyt zachorowań Węgry mają już za sobą. Do tej pory 904 osób uznano za wyleczone.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 3213/405 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

  • 9:44

    Ukraina: 515 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby - podało ministerstwo ochrony zdrowia. 15 osób chorych na COVID-19 zmarło.

    Jak podało Centrum Zdrowia Publicznego, zakażenie wykryto łącznie u 1026 dzieci i 2854 pracowników służby zdrowia.

    Od początku pandemii wyzdrowiało już 2909 pacjentów, w tym 203 w ciągu minionych 24 godzin.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 14 710/376 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

  • 9:19

    Polska: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na Twitterze dzienny raport o koronawirusie.

  • 9:16

    Singapur: Resort zdrowia poinformował o 753 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

  • 9:09

    Tajlandia: Odnotowano cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w tym kraju oraz jeden nowy zgon na COVID-19.

    Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to 3004/56 (liczba wykrytych przypadków zakażenia/ofiary śmiertelne).

  • 8:43

    Hiszpania: Dwukrotny mistrz olimpijski w kajakowej konkurencji K2 Saul Craviotto, który miał być chorążym podczas igrzysk w Tokio, postanowił wrócić do pracy w policji. Podczas pandemii COVID-19 patroluje ulice w Gijon w Asturii.

    - To, co się wydarzyło ostatnio, nie tylko w moim życiu to była radykalna zmiana. Byłem w ostatniej fazie przygotowań do igrzysk i z dnia na dzień zakończyłem treningi - powiedział Craviotto.

    "Teraz najważniejsze jest jednak zdrowie, a sport zszedł na drugi plan, więc postanowiłem założyć mundur i staram się pomagać tak jak mogę w obecnej sytuacji."

    35-letni Craviotto to jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w Hiszpanii – zdobył złoto w konkurencji K2 na 500 m w Pekinie (2008) oraz na 200 m w Rio de Janeiro (2016), a ponadto srebro w konkurencji K1 na 200 m w Londynie (2012) i brąz w tej samej rywalizacji przed czteroma laty w Brazylii. Jest także 10-krotnym medalistą mistrzostw świata, w tym trzykrotnym złotym.

  • 8:33

    Polska: Ministerstwo Zdrowia przypomina o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

  • 8:19

    USA: Stephen Hahn, szef Agencji Kontroli Leków i Żywności (FDA), który odpowiada m.in. za testy na obecność SARS-CoV-2, przejdzie kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - przekazał rzecznik agencji Michael Felberbaum.

    Dyrektor FDA sam zdecydował się na radykalne ograniczenie jakikolwiek kontaktów publicznych, mimo że przeprowadzone testy nie potwierdziły w jego przypadku obecności SARS-CoV-2 - zaznaczył rzecznik.

    Decyzja o samoizolacji zapadła w piątek, gdy tylko Hahn dowiedział, że sekretarz prasowa wiceprezydenta Mika Pence'a Katie Miller oraz jej mąż, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. migracji - Stephen Miller, są zakażeni.

  • 8:10

    Polska: W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 9101 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1618 jednostek sprzętu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

  • 8:00

    Tajwan: W dobie pandemii COVID-19 w kraju nie tylko toczą się rozgrywki sportowe w różnych dyscyplinach, ale zdecydowano się także na organizację meczów z udziałem kibiców. Jako pierwsza uczyniła to liga baseballowa.

    Na stadionie może być maksymalnie 1000 osób. Mogą wejść tylko w maseczkach, a wnoszenie posiłków i napojów zostało zabronione. Bez maseczek występują za to cheerleaderki, pojawiające się na boisku w przerwach.

    Przed pierwszym meczem z fanami na trybunach na boisku pojawił się minister zdrowia i opieki społecznej Chen Shih-chung. Był ubrany w koszulkę z numerem "0", co oznaczało, że ma nadzieję, iż podczas rywalizacji sportowej nie dojdzie do żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

    Kibice podczas meczu baseballowego na Tajwanie

  • 7:39

    USA: Burmistrz Seattle Jenny Durkan ogłosiła, że w celu walki z pandemią miasto zakaże samochodom wjazdu na ulice o łącznej długości ponad 30 kilometrów. Mają być one udostępnione rowerzystom i spacerowiczom.

    Zamknięcie ulic stanowi część szerszej, rozpoczętej w kwietniu, inicjatywy władz Seattle, która ma zapewnić mieszkańcom możliwość bezpiecznego wyjścia z domu, tj. z zachowaniem wymaganego dystansu.

    Ta inicjatywa to "ważne narzędzie dla rodzin w naszych dzielnicach, by móc wyjść na zewnątrz, poćwiczyć i cieszyć się pogodą" - wyjaśniła Durkan.

  • 7:17

    Świat: Liczba zakażonych koronawirusem na świecie od początku pandemii przekroczyła cztery miliony.

  • 6:54

  • 6:06

    Niemcy: W ciągu doby potwierdzono 1251 nowych przypadków zakażenia, co zwiększa łączny bilans do 168 551. Zmarło 147 osób zakażonych. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 7369 - podał Instytut Roberta Kocha.

    Koronawirus w Niemczech

  • 5:47

    USA: Cieplejsza pogoda przyciąga do parków tłumy nowojorczyków. Władze miejskie wprowadzają nowe środki ostrożności mające zapobiec zmniejszeniu się dystansu między ludźmi w parkach- poinformował w piątek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

    Władze miasta planują ograniczenie liczby ludzi wpuszczanych jednocześnie do parków. W parkach będzie też więcej policyjnych patroli sprawdzających, czy spacerowicze noszą maseczki i nie gromadzą się zbyt blisko siebie.

  • 5:45

    USA: Zakażenie koronawirusem potwierdzono u rzeczniczki wiceprezydent USA Mike'a Pence'a Katie Miller wykryto koronawirusa - przekazał prezydent Donald Trump. W czwartek informowano o pozytywnym teście u jednego z wojskowych pracowników z otoczenia Trumpa.

  • 5:30

    USA: W ciągu dobry zmarło 1635 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczyła 77 tysiący - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

    Na ponad 8,4 miliona przeprowadzonych testów w USA około 1 milion 300 tysięcy dało wynik pozytywny. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o około 29 tysięcy.

Autorka/Autor:ads, pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: