TVN24 | Świat

We Włoszech mniej niż 100 tysięcy zakażonych. Pierwszy raz od trzech tygodni

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo,
akr/kab
Źródło:
PAP, Reuters
"Dużo bardziej bezpieczna niż szczepionki oparte na całych wirusach". Ekspertka o szczepionce na koronawirusa
"Dużo bardziej bezpieczna niż szczepionki oparte na całych wirusach". Ekspertka o szczepionce na koronawirusaTVN24
wideo 2/20
Koronawirus z Chin

Włoska Obrona Cywilna poinformowała, że po raz pierwszy od 10 kwietnia liczba aktywnych zakażeń koronawirusem spadła poniżej 100 tysięcy. Z poniedziałkowego komunikatu wynika, że aktywnych, wykrytych infekcji jest 99 980. Łącznie w tym kraju ozdrowiało już 82 879 osób. Liczba potwierdzonych infekcji na świecie przekroczyła 3,5 miliona. Z powodu COVID-19 zmarło dotąd blisko 250 tysięcy ludzi. Eksperci podkreślają jednak, że oficjalne dane na temat bilansu zakażeń i zgonów są zaniżone. Jak Polska, Europa i świat walczą z patogenem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:30

  Portugalia: Władze Ericeiry, jednego z najpopularniejszych kurortów Portugalii, otworzyły w poniedziałek plaże. Wstęp na nie możliwy jest z limitami czasowymi oraz bez ręcznika plażowego.

  Jak poinformował Helder Sousa z władz miejskich Ericeiry, ograniczania w wejściu na plaże wynikają z wciąż dużego ryzyka zachorowań na COVID-19.

  - W związku z tym, że notujemy bardzo duże zainteresowanie odpoczynkiem na tutejszych plażach, postanowiliśmy uregulować korzystanie z tych przestrzeni, aby uniknąć tłoku i zamieszania - wyjaśnił w rozmowie z agencją Lusa portugalski samorządowiec.

  Od poniedziałku wstęp na plaże portugalskiego kurortu położonego ponad 30 km na północ od Lizbony mają tylko ci, którzy aktywnie spędzają czas na plaży. Każda z osób uprawiających sport może tylko raz w ciągu dnia skorzystać z plażowania.

 • 20:18

  Turcja: Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił w poniedziałek, że od początku przyszłego tygodnia zacznie się proces łagodzenia środków ograniczających rozwój epidemii COVID-19. Zdaniem szefa państwa tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa zwalnia od dwóch tygodni.

  Od 11 maja zniesione mają być restrykcje w podróżach międzymiastowych z wyjątkiem Stambułu, Ankary i Izmiru.

  Złagodzona również zostaje całodobowa godzina policyjna dla seniorów i młodzieży. Obie grupy wiekowe będą mogły wychodzić z domu na cztery godziny raz w tygodniu. Osoby powyżej 65. roku będą mogły z tego skorzystać w każdą niedzielę, natomiast w piątki młodzież w wieku 15-20 lat. Młodzi ludzie mający mniej niż 14 lat będą mogli wyjść z domu w każdą środę.

 • 19:49

  Francja: W ciągu ostatniej doby zmarło 306 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. To znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim dniem, gdy codzienny raport mówił o 135 nowych przypadkach śmiertelnych związanych z zakażeniem koronawirusem.

  Resort zdrowia podał, że o 267 zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych - z 25 815 do 25 548. Natomiast o 123 spadła liczba osób na oddziałach intensywnej terapii - z 3819 do 3696.

 • 19:32

  Włochy: W ostatniej dobie zmarło 195 osób zakażonych koronawirusem - podała Obrona Cywilna w poniedziałek w codziennym biuletynie. Łączny bilans zmarłych osób, u których wykryto SARS-CoV-2, od początku epidemii w lutym wzrósł do 29 079.

  Dane ogłoszone w pierwszym dniu częściowego otwarcia kraju i złagodzenia surowych zasad kwarantanny potwierdzają tendencję spadkową i stałą poprawę sytuacji po ponad dwóch miesiącach.

  Obecnie zakażonych jest 99,9 tys. osób. O 199 spadła w ciągu jednego dnia liczba osób zainfekowanych, będących pod opieką lekarzy. Potwierdzono dotąd 211 tys. przypadków koronawirusa. Nowych zakażeń jest ok. 1200. Wyleczonych jest już ponad 82 tys. osób.

  Do 1 proc. spadł odsetek chorych na oddziałach intensywnej terapii - podkreśliła Obrona Cywilna. 82 proc. chorych przebywa w domowej izolacji.

 • 19:21

  Wielka Brytania: O 288 wzrosła w ciągu doby liczba śmierci z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 28 734 - poinformował w poniedziałek po południu minister zdrowia Matt Hancock.

  Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę, gdzie testy potwierdziły obecność koronawirusa. W zeszłym tygodniu brytyjskie ministerstwo zdrowia zmieniło sposób podawania statystyki i obecnie uwzględnione w nich są wszystkie zgony, a nie tylko te w szpitalach. 288 nowych zgonów jest najniższym od 29 marca i pierwszym przypadkiem od tego dnia, gdy dobowa liczba zmarłych spadła poniżej 300.

  Łączna liczba wykrytych przypadków koronawirusa wynosi w Wielkiej Brytanii 190 584, co oznacza wzrost o 3985 w stosunku do poprzedniego dnia. Bilans nowych zakażeń obejmuje 24 godziny między godziną 9 w niedzielę a 9 w poniedziałek.

 • 19:04

  Bułgaria: W szpitalu w mieście Sliwen na wschodzie Bułgarii potwierdzono koronawirusa u ośmiu u pracowników, przez co zamknięto oddział zakaźny. Według szefowej regionalnej inspekcji sanitarnej Petii Bałułowej personel nie miał jednorazowych środków ochronnych.

  Pracownicy szpitala jej zdaniem nieprawidłowo używali dostępnych dotychczas środków, a jednorazowe mają dopiero dostać.

  W tym samym szpitalu w niedzielę zmarła lekarka pracująca na oddziale zakaźnym. Cała jej rodzina jest zakażona.

 • 18:47

 • 18:25

  Świat: Światowi liderzy zadeklarowali przekazanie 7,4 mld euro na opracowanie szczepionki i kuracji na COVID-19 w ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców, którą zorganizowała w poniedziałek Komisja Europejska. W wydarzeniu nie wzięły udziału Stany Zjednoczone.

  Między innymi premier Włoch Giuseppe Conte zadeklarował przekazanie 140 mln euro, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ponad 700 mln funtów Poniedziałkowa konferencja nie kończy zbiórki środków. Unia Europejska i jej partnerzy chcą, by składanie deklaracji wkładów finansowych było światowym maratonem.

 • 18:19

  Polska: Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas globalnej konferencja darczyńców, że Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro w ramach inicjatywy na rzecz przyspieszenia opracowania szczepionki i leków na COVID-19.

  - Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w stronę wspólnego europejskiego zwycięstwa nad pandemią i stworzy grunt pod przyszłą współpracę w podobnych kwestiach - powiedział Morawiecki podczas wideokonferencji.

 • 18:05

  Hiszpania: Silne bóle głowy to jeden z objawów COVID-19 - wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d'Hebron. Studium bazuje na obserwacji zakażonych koronawirusem, którzy przebywają w tej placówce, a także pacjentów z lekkimi objawami przebywających w domach.

  Dr Patricia Pozo-Rosich, koordynatorka badania przeprowadzonego w katalońskim szpitalu, przekonywała w rozmowie z agencją EFE, że "silne bóle głowy u części pacjentów są symptomem zakażenia koronawirusem". Dodała, że jej ekipa medyczna stale odkrywa nowe symptomy towarzyszące zachorowaniu.

  Dotychczas chorzy na COVID-19 skarżą się najczęściej na trudności w oddychaniu, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, gorączkę oraz kaszel. W przypadku osób nieletnich często zakażeniu koronawirusem towarzyszą zmiany dermatologiczne na stopach.

 • 17:52

  Wielka Brytania: Oddany do użytku przed miesiącem tymczasowy londyński szpital dla chorych z COVID-19 - NHS Nightingale London - przestanie w najbliższych dniach przyjmować pacjentów i pozostanie w rezerwie - poinformował w poniedziałek brytyjski rząd.

  Tymczasowy szpital, który powstał w ciągu dziewięciu dniu w centrum konferencyjnym London ExCeL we wschodnim Londynie, jest obliczony na 500 łóżek, ale liczba ta może zostać zwiększona do 4 tysięcy, co czyniłoby go największym szpitalem w Wielkiej Brytanii.

  Jednak w związku ze spadającą liczbą zachorowań w całym kraju, a w Londynie w szczególności, pozostaje on praktycznie niewykorzystany. W zeszłym tygodniu poinformowano, że w ciągu pierwszych trzech tygodniu było leczonych w nim 51 pacjentów. Jak podaje BBC, obecnie jest w nim mniej niż 20.

 • 17:34

  Dania: Policja w Kopenhadze maluje na trawnikach kwadraty o powierzchni 40 metrów kwadratowych, aby pomóc żądnym wypoczynku mieszkańcom zachować dystans. W każdym polu może przebywać maksymalnie 10 osób.

  "Chcemy ułatwić ludziom przestrzeganie zasad o dystansie społecznym, a jednocześnie pozwolić cieszyć się zielonymi terenami w mieście" - poinformował burmistrz Kopenhagi Frank Jensen.

  Pierwsze kwadraty namalowano na popularnym skwerze Islands Brygge.

 • 17:25

  Azja: Ponad pół tysiąca nowych infekcji w Singapurze, niemal 400 w Indonezji. Azja Południowo-Wschodnia wciąż walczy z koronawirusem. Jednocześnie część krajów regionu wraca do nowej normalności - Malezja próbuje częściowo ożywić gospodarkę, Wietnam pozwolił na powrót dzieci do szkół.

 • 17:12

  Wielka Brytania: W tym tygodniu na wyspie Wight w południowej Anglii rozpoczną się testy aplikacji do śledzenia kontaktów osób zakażonych koronawirusem. Według brytyjskiego rządu, ma ona być kluczem do powstrzymania drugiej fali epidemii COVID-19. Minister transportu Grant Shapps zapewnił w rozmowie z telewizją Sky News, że aplikacja będzie "całkowicie poufna".

 • 17:00

  Czechy: Linia lotnicza KLM wznowiła w poniedziałek codzienne połączenie Amsterdam–Praga. Samolotem Embraer E-175 odleciało do Amsterdamu 48 osób. Zajęta była ponad połowa z 88 miejsc. Połączenia z Pragi utrzymane są z Mińskiem i Sofią, ale nie są to codzienne, regularne rejsy. Wznowiono też połączenie z Duesseldorfem.

  Podróżujący do Amsterdamu nie muszą mieć maseczek, których przepisy w Holandii nie wymagają. Jeżeli ktoś leci z Amsterdamu wówczas po przylocie do Pragi musi zakrywać usta i nos. Pasażerowie, którzy ich nie mają, dostają środki ochronne na lotnisku w Pradze.

  Przed każdym startem maszyny są dokładnie czyszczone i odkażane. Podróżni mogą korzystać z dostępnych na pokładzie środków dezynfekcyjnych.

 • 16:46

  Europa: W ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców, która odbywa się w poniedziałek, kolejne kraje deklarują przekazanie funduszy na wynalezienie szczepionki i opracowanie kuracji na COVID-19. Francja zadeklarowała przekazanie na ten cel 500 mln euro, a Niemcy 525 mln euro.

  Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział 125 mln euro na globalną odpowiedź na epidemię, a premier Norwegii Erna Solberg - 1 mld dolarów.

 • 16:29

  Węgry: W kraju stabilizuje się liczba zgonów na COVID-19 i zakażeń koronawirusem – oświadczyła w poniedziałek naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller na konferencji prasowej online. Zaznaczyła przy tym że ze stwierdzeniem, czy Węgry osiągnęły już szczyt epidemii trzeba jeszcze poczekać.

 • 16:14

  Hiszpania: Ponad 385 tysięcy rodzin w kraju złożyło wnioski o późniejszą spłatę długów w związku z trudną sytuacją finansową spowodowaną epidemią – wynika z danych hiszpańskich instytucji finansowych, na które powołuje się w poniedziałkowym wydaniu dziennik "El Mundo".

 • 15:59

  Unia Europejska: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w poniedziałek przekazanie miliona euro na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

  Deklaracja ta padła podczas globalnej konferencji darczyńców na rzecz opracowania szybkiego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo metod diagnostyki i terapii, a także szczepionek przeciwko koronawirusowi. Celem wydarzenia jest zebranie 7,5 miliardów euro.

 • 15:24

  Unia Europejska: Po zeszłotygodniowej dostawie do Włoch kolejne partie maseczek ochronnych dostarczono do Hiszpanii i Chorwacji oraz ponownie do Włoch z pierwszej w historii wspólnej europejskiej rezerwy sprzętu medycznego, utworzonej w kwietniu - podała Komisja Europejska.

  Rezerwa została utworzona, aby pomóc krajom dotkniętym pandemią COVID-19.

  - Utworzyliśmy już zapas masek ochronnych - powiedział w czwartek komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Jak podkreślił, w ramach pierwszych dostaw dostarczono 330 tys. maseczek do Włoch, Hiszpanii i Chorwacji. Zapowiedział kolejne dostawy.

  Dodał, że pierwszymi krajami członkowskimi, które przyjęły na siebie magazynowanie zapasów w ramach rezerwy strategicznej, są Rumunia i Niemcy. Kraje te są odpowiedzialne za zakup sprzętu.

 • 14:44

  Holandia: na COVID-19 zmarło kolejne 26 osób, stwierdzono też 199 nowych zakażeń koronawirusem.

 • 14:28

  Rumunia: stan wyjątkowy nie zostanie przedłużony dalej niż do 15 maja, ale w kraju wprowadzony zostanie tzw. stan gotowości, umożliwiający stopniowe łagodzenie pewnych ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 - oświadczył prezydent Klaus Iohannis.

  - Niestety, epidemia jeszcze się nie skończyła - powiedział szef państwa. - Musimy być teraz odpowiedzialni i bardzo uważni - dodał. Prezydent poinformował, że zniesiono pewne ograniczenia dotyczące podróżowania, ale "ludzie nie będą mogli podróżować w grupach większych niż trzy osoby".

 • 14:11

  Ukraina: premier Denys Szmyhal ogłosił przedłużenie do 22 maja obowiązujących początkowo do 11 maja restrykcji związanych przeciwdziałaniem pandemii przy jednoczesnym łagodzeniu części z nich.

  Premier zapowiedział otwarcie od 11 maja m.in. parków, skwerów, stref relaksu, ogródków kawiarnianych i restauracyjnych, salonów piękności i fryzjerskich, bibliotek, muzeów, gabinetów stomatologicznych, kancelarii notarialnych czy adwokackich. Mają zostać też otwarte sklepy (poza spożywczymi, bo te działają). Centra handlowe pozostaną zamknięte. Pozwolono także na grupowe treningi sportowców.

  Zaznaczono, że po złagodzeniu ograniczeń wciąż konieczne będzie przestrzeganie szeregu warunków związanych z pandemią.

 • 13:44

  Białoruś: w ciągu doby liczba zakażonych wzrosła o 784 osoby i łącznie wynosi już ponad 17,4 tysięcy - podało białoruskie ministerstwo zdrowia. Zmarły ogółem 103 osoby zakażone koronawirusem.

 • 13:40

  Nigeria: w najludniejszym mieście kraju, Lagos, oraz w stolicy, Abudży, rozpoczęło się znoszenie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Surowe restrykcje obowiązywały tam od końca marca.

  Od poniedziałku otwarte zostały wszystkie sklepy i firmy, które zdezynfekowały miejsca pracy i umożliwiają utrzymanie zasad higieny. Wciąż zamknięte są szkoły i świątynie, a restauracje sprzedają dania tylko na wynos. W mocy pozostaje także nocna godzina policyjna.

  W pozostałej części kraju restrykcje poluzowano już wcześniej. Jak dotąd w Nigerii, najludniejszym państwie Afryki, wykryto 2558 przypadków zakażenia koronawirusem na 17,5 tys. przeprowadzonych testów. Zmarło co najmniej 87 osób.

 • 13:34

  Iran: 74 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin - podało irańskie ministerstwo zdrowia. W wyniku pandemii COVID-19 w kraju tym zmarło już 6277 osób, a zachorowało co najmniej 98,6 tys.

  Jak donosi Reuters, w poniedziałek w 132 irańskich miastach znów otwarto meczety. Wierni mogą jednak przebywać wewnątrz tylko pół godziny, muszą zachowywać odpowiedni dystans i nosić maski. Już wcześniej w Iranie otwarto centra handlowe i sklepy oraz wznowiono transport międzymiastowy.

 • 13:28

  Wietnam: po trzymiesięcznym zamknięciu szkół w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, uczniowie w całym kraju zaczęli wracać do szkół. W placówkach edukacyjnych wymagane jest jednak noszenie masek. - W tym czasie bardzo ważne jest stosowanie środków zapobiegawczych. Mamy środki dezynfekujące do rąk dostępne w wielu miejscach. Uczniom przed wejściem mierzona jest temperatura - powiedział nauczyciel Dinh Bich Hien.

  W Wietnamie potwierdzono 271 przypadków zakażenia koronawirusem. Od prawie trzech tygodni nie zgłoszono nowej infekcji - podaje AP. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych.

  Wszystkie instytucje edukacyjne zostały zamknięte na początku lutego, kiedy w kraju zgłoszono pierwsze przypadki COVID-19. Wszystkie zajęcia dydaktyczne zostały przeniesione do internetu. W kwietniu władze zdecydowały o ograniczeniach w podróży i zamknęły firmy na trzy tygodnie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

 • 13:21

  Malezja: liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem gwałtownie spadła w ostatnich tygodniach, ale w weekend odnotowano niewielki wzrost - 227 zakażeń. Od początku pandemii w kraju tym potwierdzono 6353 przypadki, w tym 55 - w poniedziałek. 105 osób dotąd zmarło.

  W niektórych częściach Malezji ponownie otworzyło się wiele sektorów biznesu. Rząd tego kraju starał się zachować równowagę między ograniczaniem rozprzestrzeniania się wirusa, a ożywieniem dotkniętej kryzysem gospodarki - podaje AP.

  W obawie przed wzrostem zachorowań dziewięć z 13 stanów kraju, w tym najbogatszy stan Selangor, albo odmówiło ponownego otwarcia albo ograniczyło listę firm, które mogą wznowić działalność. Wciąż obowiązuje zakaz masowych zgromadzeń i podróży między stanami.

 • 13:11

  Węgry: na terytorium całego kraju z wyjątkiem Budapesztu i okalającego go komitatu (województwa) Pest weszły w życie złagodzone przepisy związane z pandemią COVID-19. Zgodnie z nimi od poniedziałku na prowincji nie obowiązują już restrykcje w wychodzeniu z domu, choć zaleca się ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów społecznych i utrzymywanie odpowiedniej odległości od innych osób. W sklepach i środkach transportu publicznego obowiązkowe jest natomiast noszenie maseczek lub zasłanianie twarzy chustą albo szalem.

  Poza Budapesztem i komitatem Pest zezwolono na otwarcie bez ograniczeń wszystkich sklepów, ale sklepy spożywcze, apteki i drogerie w godzinach 9-12 nadal mogą być odwiedzane tylko przez osoby powyżej 65. roku życia. Mogą również zostać otwarte plaże, muzea i ogrody zoologiczne na wolnym powietrzu, a także parki. Restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości na tarasach i w ogródkach.

 • 13:08

  Belgia: w ciągu minionej doby odnotowano 80 ofiar śmiertelnych COVID-19 - wynika z raportu Federalnej Publicznej Służby Zdrowia (SPF). Stwierdzono też 361 nowych infekcji. Dane pokazują, że epidemia w Belgii słabnie.

  41 przypadków śmiertelnych odnotowano w szpitalach, a 39 w domach opieki. U części zmarłych obecność koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono za pomocą testu, pozostałych zakwalifikowano na podstawie objawów. Całkowita liczba zgonów na COVID-19 wynosi w Belgii 7924.

  Od początku epidemii w Belgii zarejestrowano 50 267 zakażonych. Od 15 marca szpitale opuściło 12 378 pacjentów.

 • 12:21

 • 12:20

  U wybrzeży Wysp Similan na południe od Tajlandii pojawiła się wielka grupa delfinów butlonosych. Jak relacjonowali pracownicy miejscowego Parku Narodowego, nigdy nie spotkali się z tak dużą liczbą delfinów w jednym czasie. Według naukowców, ich śmiałość to skutek nieobecności turystów, spowodowanej pandemią COVID-19.

 • 12:16

  Włochy: W pierwszym dniu częściowego odmrożenia gospodarki Włoch i złagodzenia niektórych restrykcji w Rzymie widać oznaki powrotu do względnie normalnego życia, choć zamkniętych pozostaje jeszcze wiele sklepów. Najbardziej widoczni są wszędzie biegacze.

 • 12:00

  Stany Zjednoczone: sekretarz obrony Mark Esper wyraził opinię, że "Rosja i Chiny wykorzystują" obecną pandemię COVID-19, by "realizować swoje interesy" i mieć wpływ na Włochy. Takie ostrzeżenie zawarł w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi "La Stampa". W opublikowanej w poniedziałek rozmowie Esper zaapelował do władz w Rzymie o czujność i zapowiedział pomoc Pentagonu dla Włoch w walce z koronawirusem.

  Amerykańskie wsparcie dla Italii, wyjaśnił, będzie miało różne formy. W tym kontekście minister obrony wymienił dostawy sprzętu medycznego, "pomoc humanitarną" i wsparcie przy budowie szpitali polowych oraz przy ich wyposażaniu.

 • 11:49

  Japonia: premier Shinzo Abe przedłużył do 31 maja ogólnokrajowy stan wyjątkowy związany z pandemią COVID-19 - przekazały japońskie media. Liczba wykrywanych nowych infekcji zmniejszyła się, ale władze uznały spadek za niewystarczający.

  Abe ogłosił tę decyzję na posiedzeniu rządowego zespołu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie pandemii. Wcześniej za takim krokiem opowiedział się panel doradców – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo. Pierwotnie stan wyjątkowy miał obowiązywać do 6 maja.

  W Japonii wykryto już ponad 15 tys. zakażeń koronawirusem, a 538 osób zmarło – wynika z danych publicznej stacji NHK.

 • 11:05

  Rosja: Drugi raz pod rząd dobowa liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o ponad 10 tysięcy - dokładnie o 10 581. Tym samym łączna liczba infekcji wzrosła do 145 268 - poinformował sztab rządowy. Minionej doby zmarło 76 osób, a od początku pandemii - 1 356.

 • 10:54

  Chiny: Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono trzy nowe przypadki COVID-19, wszystkie z nich przywleczone z zagranicy – poinformowała państwowa komisja zdrowia.

  W Chinach kontynentalnych jest obecnie 481 pacjentów chorych na COVID-19, w tym 33 przypadki określane jako ciężkie. Łącznie od początku pandemii chorobę potwierdzono u 82 880 osób, z czego 4 633 zmarły – wynika z danych komisji.

  W ChRL do "potwierdzonych przypadków" COVID-19 nie zalicza się osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. W niedzielę wykryto 13 takich przypadków, w tym dwa wśród osób powracających z zagranicy.

 • 10:44

  Białoruś: Czasowe zawieszenie działalności, zbiórki ratunkowe w internecie i praca bez wypłaty – tak w Mińsku mały biznes radzi sobie z kryzysem, wywołanym epidemią. Kawiarnie, restauracje, centra rozrywki przeszły na tryb "przetrwania".

  - Klientów jest o około 70 procent mniej. Części pracowników – tym, którzy nie mieli stałej umowy – musieliśmy podziękować – mówi menedżer niedużej, ale popularnej restauracji na ul. Oktiabrskiej w Mińsku.

  - W najlepszym razie straciliśmy połowę klientów – szacuje barista z hipsterskiej kawiarni w dzielnicy Traktorozawadskoj. - Jest pusto, bo ludzie boją się siadać przy stolikach, biorą prawie wyłącznie na wynos – dodaje.

  - Pracujemy za darmo, byle tylko się nie zamknąć – opowiada menedżer malutkiej kawiarni przy metrze Moskowskaja w centrum miasta. - Może przeczekamy – wzdycha.

 • 9:21

  Ukraina: W ciągu minionej doby wykryto 418 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 15 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 12 331, a ofiar śmiertelnych do 303. Do tej pory na Ukrainie wyzdrowiało 1619 osób wyzdrowiało.

 • 9:16

  Węgry: W ciągu ostatniej doby zmarło 11 chorych na COVID-19 . Wykryto tylko 37 nowych zakażeń koronawirusem - to najmniej od ponad tygodnia – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

  Łączna liczba zakażeń wynosi 3035, a zgonów 351. Do tej pory 630 osób uznano za wyleczone.

  Ze względu na ten fakt restrykcje, wprowadzone w związku z epidemią, zostały od poniedziałku nieco rozluźnione tylko na prowincji. Tam sklepy będą mogły być otwarte bez ograniczeń czasowych, wznowią też działalność restauracje i kawiarnie, które mają tarasy lub ogródki.

 • 9:15

  Niemcy: 43 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w RFN do 6692. Przyrost zmarłych maleje w tym kraju trzeci dzień z rzędu.

  Minionej doby obecność koronawirusa potwierdzono w Niemczech u kolejnych 679 osób. Również dobowa liczba nowych infekcji maleje trzeci dzień z rzędu. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 163 175.

 • 9:10

  Stracimy od 75 do 100 tysięcy ludzi. To straszna sprawa.

  To słowa Donalda Trumpa w wywiadzie dla telewizji Fox News. Wcześniejsze szacunki prezydenta mówiły o około 60-70 tysiącach ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych.

  W wystąpieniu w Mauzoleum Abrahama Lincolna w centrum Waszyngtonu prezydent USA ocenił, że szczepionka na koronawirusa powstanie do końca roku.

  Trump ponowił też krytykę pod adresem Chin, oznajmiając, że władze w Pekinie popełniły "straszny błąd" nie podając dokładnych - jego zdaniem - danych dotyczących epidemii koronawirusa.

 • 7:23

 • 6:24

  KORONAWIRUS NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE DANE


  W ciągu ostatnich 24 godzin na całym świecie odnotowano 74 779 nowych zakażeń koronawirusem. Tym samym liczba wszystkich przypadków SARS-CoV-2 przekroczyła w poniedziałek 3,5 miliona. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wynosi obecnie ponad 248 tysięcy – podaje agencja Reutera.

  W Ameryce Północnej i Europie, gdzie tempo przyrostu chorych maleje, nadal w ostatnich dniach odnotowuje się większość nowych infekcji na świecie. Liczba przypadków rośnie także w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Rosji.

  Eksperci obawiają się, że oficjalne dane są mocno zaniżone.

 • 5:43

  Nowa Zelandia nie odnotowała żadnego nowego przypadku koronawirusa ani zgonu z powodu COVID-19 po raz pierwszy od 16 marca i niespełna tydzień po tym, jak zakończono tam surową blokadę kraju wprowadzoną w związku z pandemią. W kraju odnotowano dotąd łącznie 1 137 potwierdzonych zakażeń oraz 20 ofiar śmiertelnych.

 • 5:39

  Japonia: Premier Shinzo Abe zamierza przedłużyć w poniedziałek stan wyjątkowy do końca maja. Rząd ma także określić nowe środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który zainfekował w tym kraju około 15 tysięcy osób i zabił ponad 500.

 • 5:27

  Włochy: Od poniedziałku, po kilkunastu dniach wyraźnego spadku krzywej zakażeń, odmrożona zostanie część gospodarki, ruszy praca w firmach i zakładach pracy oraz na budowach, można będzie odwiedzić swych bliskich i z tego powodu podróżować po swoim regionie. Pozwolono też organizować pogrzeby.

  Otwarte zostaną parki. Aktywność sportową można będzie uprawiać nie tylko w pobliżu swego domu. Przedstawiciele drużynowych dyscyplin sportowych mogą powrócić do treningów.

  Całej aktywności w tej fazie muszą jednak towarzyszyć nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, w wielu przypadkach - noszenie maseczek. Dozwolony jest powrót do swego stałego miejsca zamieszkania z innego regionu, w którym się dotąd przebywało.

 • 5:22

  USA: O 1450 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa. Łącznie od początku epidemii w USA odnotowano 67 674 zgonów osób z SARS-CoV-2. To trzeci dzień z rzędu z mniej niż 2 tysiące ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych.

  W USA przeprowadzono do tej pory ponad 1 mln 157 tysięcy testów na koronawirusa z wynikiem pozytywnym. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o około 25 tysięcy.

  Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z soboty na niedzielę.

 • 5:20

  Wielka Brytania: Autorka "Harry Pottera" J.K. Rowling przekazała milion funtów dla ofiar przemocy domowej oraz bezdomnych cierpiących w czasie pandemii koronawirusa. Fundusze zasilą organizacje charytatywne Crisis oraz Refuge.

 • 5:20

  Austria: Port lotniczy Wiedeń-Schwechat oferuje od poniedziałku pasażerom płatne i szybkie testy na koronawirusa, dzięki którym można uniknąć 14 dniowej kwarantanny po przylocie do Wiednia.

 • 5:19

  Serbia: W niedzielę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział odwołanie w najbliższych dniach stanu wyjątkowego, zapewnił też, że przeniesione z powodu jego wprowadzenia wybory parlamentarne odbędą się zgodnie z konstytucją 14 lub 21 czerwca.

Autor:momo, akr/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CESARE ABBATE

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości