We Francji prawie 500 zmarłych w ciągu doby

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mart
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24, BBC

Francuskie władze poinformowały we wtorek o kolejnych 499 zmarłych osobach zakażonych koronawirusem, przez co ogólna liczba zmarłych wzrosła do 3523. To wzrost o 17 procent w stosunku do poprzedniej doby i trzeci dzień z kolei rosnącego bilansu. Jak zaznacza agencja Reutera te liczby odnoszą się jedynie do osób hospitalizowanych. Jak Polska, Europa i świat walczą z groźnym patogenem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:58

  Dziękujemy za wspólną relację.

 • 21:38

  Kanada: Dwie indiańskie społeczności zwróciły się do ministerstwa obrony o wsparcie na wypadek pojawienia się koronawirusa. Minister obrony Kanady Harjit Sajjan zapowiedział, że 24 tys. żołnierzy jest gotowych udzielać pomocy.

  O wojskową pomoc w przygotowaniu szpitala zwróciły się do ministerstwa obrony dwie społeczności Indian w północnej Manitobie, liczące łącznie 15 tys. osób oraz trzecia, również w Manitobie, przesłała swoją prośbę do rządu – poinformował we wtorek publiczny nadawca CBC.

 • 21:28

  Portugalia: Zwycięzca konkursu Eurowizji w 2017 roku, portugalski piosenkarz Salvador Sobral, który pod koniec 2017 roku przeszedł przeszczep serca, przestrzega ściśle kwarantanny, pozostając w swoim domu, w którym dużo koncertuje i czyta książki. Przeszedł już również badanie na obecność koronawirusa.

  Po przeszczepie serca Sobral wrócił do nagrywania płyt, koncertowania i rutynowych kontroli medycznych. Podczas jednej z ostatnich polecono mu, aby w czasie pandemii obserwował reakcje swojego organizmu.

  "Kilka dni temu obudziłem się z bólem gardła. Postanowiłem zbadać się w szpitalu. Na szczęście test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny" - poinformował na Instagramie.

 • 21:24

  Rosja przygotowuje wysłanie do USA sprzętu medycznego i środków ochrony przeznaczonych do walki z koronawirusem. Samolot z tym ładunkiem może wylecieć z Rosji do końca dnia we wtorek - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

  Przekazał on, że o tej pomocy rozmawiali dzień wcześniej prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump.

 • 20:53

  Holandia: Podczas gdy Holendrzy zmagają się z blokadą kraju, związaną z epidemią koronawirusa, palacze marihuany otrzymali wiadomość o ponownym otwarciu coffee shopów dla zamówień na wynos - informuje we wtorek agencja Reutera.

 • 20:21

  Francuskie władze poinformowały we wtorek o kolejnych 499 zmarłych osobach zakażonych koronawirusem, przez co ogólna liczba zmarłych wzrosła do 3523. To wzrost o 17 procent w stosunku do poprzedniej doby. Jak zaznacza agencja Reutera te liczby odnoszą się jedynie do osób hospitalizowanych.

 • 20:18

  Polska: "Szanowni Państwo, mamy 96 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 57 osób z woj. mazowieckiego, 9 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego.

  Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 37-letniego mężczyzny zakażonego koronawirusem, który był hospitalizowany w Warszawie. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2311/33 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 • 20:01

  Hiszpania: 15-osobowy personel domu im. św. Hieronima w miejscowości Estella, w prowincji Nawarra, postanowił podjąć "drastyczne środki" w przeciwdziałaniu zakażeniom w ich placówce. Jak twierdzi załoga obiektu, pobyt w zamkniętym ośrodku z seniorami jest przejawem "solidarności" oraz "empatii" z podopiecznymi placówki.

  Jak wyjaśnił w rozmowie z radiem Cadena Ser dyrektor placówki, w której mieszka 62 seniorów, David Cabrero, prowadzona od tygodnia izolacja ośrodka potrwa co najmniej 15 dni.

  - Podjęliśmy decyzję o pozostaniu w naszym obiekcie wraz z podopiecznymi, gdyż tylko w taki sposób możemy mieć pewność, że koronawirus nie dostanie się do środka - powiedział David Cabrero.

 • 19:55

  Turcja: Liczba zmarłych osób z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 46 i wynosi 214. Potwierdzono w tym czasie 2704 nowych przypadków zakażeń, a ich ogólna liczba wzrosła do 13531 - poinformował we wtorek resort zdrowia.

 • 19:05

  Stany Zjednoczone: gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że u jego brata Chrisa wykryto koronawirusa. Chris Cuomo jest znanym prezenterem stacji CNN. Jak podaje stacja, Cuomo pomimo choroby i samoizolacji zamierza nadal pracować z domu.

 • 19:02

  Narodowy przewoźnik kolejowy w Pakistanie dostosowuje wszystkie sypialne wagony klasy biznes do wymogów kwarantanny w czasie epidemii koronawirusa. Powstanie w ten sposób 2 tys. miejsc dla osób zakażonych. Również w Indiach podjęto takie działania.

 • 19:00

  837 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - poinformowano we wtorek w Rzymie. Liczba zmarłych od początku kryzysu w lutym wzrosła do 12428.

  Z danych opublikowanych we wtorek wynika, że w ciągu 24 godzin odnotowano 2107 nowych przypadków. O ile wczoraj wykryto 1648 nowych infekcji, to należy wziąć pod uwagę fakt, że w ciągu doby wykonano o 6 tysięcy testów więcej, czyli 29 609. Obecnie zakażonych jest 77 635 osób. Od początku epidemii wyzdrowiało 15 729 osób, z czego w ostatniej dobie 1109 pacjentów.

 • 18:46

  Portugalia: W ciągu ostatnich 24 godzin liczba nowych aktywnych przypadków zwiększyła się o 1035 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zgonów wzrosła o 20.

  Z szacunków resortu wynika, że od poniedziałku do wtorku liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 1035 przypadków - do łącznego poziomu 7443.

  "To najwyższy wzrost w ujęciu dobowym od czasu nastania epidemii w naszym kraju" - zaznaczył w komunikacie resort zdrowia Portugalii, informując, że w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych, którzy zmarli wzrosła o 20 - do 160.

 • 18:38

  Stany Zjednoczone: Do wtorku zmarły 3393 osoby zakażone koronawirusem - informuje agencja Reutera. Jest to więcej niż wykazały oficjalne statystyki w Chinach , gdzie w trakcie epidemii zmarło 3305 nosicieli.

 • 18:02
 • 17:29

  Stany Zjednoczone: Z przeprowadzonego wspólnie przez "Washington Post" oraz telewizję NBC News badania zaufania społecznego wynika, że Trump cieszy się rekordowym poparciem 48 proc. obywateli. Na wynik ten składają się odpowiedzi "bardzo popieram" oraz "popieram w jakimś stopniu".

  Portal CNN pisze, że największy skok poparcia prezydent odnotował u osób młodych, z niższym wykształceniem oraz wśród Afroamerykanów i Latynosów.

 • 17:17

  Indie: Mężczyzna z Rampuru w Indiach chciał zamówić cztery samosy na linii informacyjnej dotyczącej koronawirusa. Oprócz zapłacenia grzywny, za karę musiał wyczyścić rynsztoki. Mieszkańcy Indii dzwonią na linie alarmowe i informacyjne, żeby zamówić samosy, tytoń do żucia, a nawet pizzę.

 • 17:12

  Holandia: W ciągu ostatniej doby o 845 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 175 wzrosła liczba osób zmarłych z powodu Covid-19, a ponad 720 osób przyjęto do szpitali.

  Tym samym od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 12 595 przypadków zakażenia, 1039 osób zmarło, a w sumie 4712 hospitalizowano - przekazał Instytut na swojej stronie internetowej.

 • 17:07

  Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wyraził na Twitterze swoje zaniepokojenie konfliktami pomiędzy państwami członkowskimi w związku z pandemią koronawirusa. Były szef Rady Europejskiej przestrzega przed pogłębianiem podziałów pomiędzy północą, a południem Unii Europejskiej.

  Tusk poinformował, że dołączył do szefów delegacji krajowych podczas wideokonferencji kierownictwa grupy EPL zwołanej, by omówić europejską odpowiedź na koronawirusa.

  "Niepokoi mnie konflikt między krajami w reakcji na pandemię. Jeśli tak będzie dalej, podział między północą a południem pogłębi się. Brak jedności i zaufania między państwami członkowskimi będzie bardzo widoczny" - ostrzegł Tusk.


 • 16:43

  Wielka Brytania: W ciągu poprzedniej doby w całym kraju odnotowano 393 nowych przypadków śmiertelnych wśród osób z koronawirusem, wynika z danych przedstawionych we wtorek przez służby medyczne w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa. To największa liczba od początku epidemii.

 • 16:08

  Unia Europejska zatwierdziła blisko 240 mln euro wsparcia dla krajów przyjmujących uchodźców z Syrii, aby pomóc im m.in. w związku z pandemią koronawirusa. Większość środków trafi do Jordanii i Libanu.

  "W dziesiątym roku kryzysu w Syrii, który spowodował przesiedlenie połowy ludności tego kraju, Unia Europejska nadal wspiera syryjskich uchodźców i goszczące ich kraje" - oświadczył w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zwrócił uwagę, że pieniądze nie tylko pomogą zmierzyć się z najpilniejszymi wyzwaniami, w tym pandemią koronawirusa, ale przyczynią się też do budowy przyszłości Syryjczyków.

 • 15:45

  Szwecja: Rząd podjął we wtorek decyzję o zwiększeniu dostępności testów na obecność koronawirusa. Badaniom mają być poddawani m.in. opiekunowie osób starszych oraz służby porządkowe.

  - Liczymy, że pozostające w izolacji osoby, u których wynik testu okaże się negatywny, będą mogły wrócić do pracy - uzasadniła decyzję minister ds. socjalnych Lena Hallengren.

 • 15:21

  Włochy: Do 66 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja lekarzy rejestrująca kolejne zgony w czasie epidemii. W ostatnich godzinach zmarło trzech następnych pracowników służby zdrowia.

  Ostatnie zgony zanotowano w Mesynie na Sycylii, w Como w Lombardii i w Rzymie. Zakażonych koronawirusem jest 8956 przedstawicieli całego personelu medycznego we Włoszech.

 • 14:54

  W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy 18-miesięczne dziecko, u którego zdiagnozowano COVID-19, znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Dzieci w wieku 0-10 lat stanowią ok. 5 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem na Ukrainie - podało we wtorek Centrum Zdrowia Publicznego.

 • 14:54

  Wprowadzone w związku z COVID-19 na Ukrainie ograniczenia mogą potrwać minimum dwa miesiące - ocenił szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. Premier Denys Szmyhal zapowiedział, że rząd może rozpatrzeć ich złagodzenie z uwagi na gospodarkę.

 • 14:34

  Polska: 83 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, zmarła kolejna osoba - 70-letnia kobieta.

 • 14:11

  Singapur: 47 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 926.

 • 14:10

  Bułgaria: Obowiązek noszenia maseczek w związku z epidemią koronawirusa anulowano około 12 godzin po jego wprowadzeniu - poinformował we wtorek minister zdrowia Kirił Ananiew. W poniedziałek ogłosił on, że noszenie maseczek jest obowiązkowe w miejscach publicznych.

  Obywatele mieli czas do soboty na kupno maseczek, a za niezastosowanie się do zarządzenia przewidziane były grzywny.

  Zarządzenie ministra spowodowało ogromne niezadowolenie wśród społeczeństwa przede wszystkim dlatego, że maseczki nie są dostępne na rynku lub pojawiają się sporadycznie. Ponadto ich ceny w internecie są zbyt wysokie w czasach kryzysu, gdy dochody ludności spadają.

  Jako argument przeciw noszeniu maseczek podnoszono, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca ich używania jako obowiązkowego dla osób zdrowych.

 • 14:07

  Włochy: Władze stołecznego regionu Lacjum przygotowały 500 zestawów do monitorowania osób, będących w domowej izolacji w związku z epidemią COVID-19. Uzyskane dzięki nim dane na temat stanu zdrowia będą wysyłane do obserwujących te osoby lekarzy.

 • 14:01

  Holandia: zmarło kolejnych 175 osób zakażonych koronawirusem, łącznie w kraju zmarło 1039 osób.

 • 13:49

  Białoruś: - Nie mamy na razie podstaw, by przekładać wybory prezydenckie – powiedział w poniedziałek przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszanka, komentując sytuację epidemii koronawirusa. Wybory szefa państwa w tym kraju powinny odbyć się najpóźniej w sierpniu.

 • 13:24

  Sierra Leone: pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem

 • 13:11

  Niemcy: Obecnie 0,8 proc. zakażeń koronawirusem na terenie Niemiec kończy się śmiercią. - Spodziewany jest wzrost wskaźnika śmiertelności - poinformował we wtorek szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

 • 13:05
 • 12:49

  Polska: Premier ogłosił na konferencji prasowej nowe ograniczenia:

  - limit osób w sklepie do 3 osób na kasę, limit 3 osób na targowisko/stoisko na otwartym powietrzu

  - w weekendy zamknięte sklepy budowlane

  - zamknięte wypożyczalnie rowerów miejskich

  - w miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji

  - sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godz. 10-12 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia

  - limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych

  - zamknięte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu

  - rozszerzona zostanie formuła kwarantanny

  - obowiązek nakładania rękawiczek przed sklepami

  - zamknięte hotele i miejsca noclegowe

  - w punktach usługowych, np. na stacjach benzynowych czy w sklepach obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrybutorów, czy miejsc, w których palcami wciskamy kod PIN

  - odwołane wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia

  Więcej o nowych ograniczeniach w związku z pandemią

 • 12:42

  Polska: Musimy utrzymać dystans społeczny na ulicach, będą ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, miejsc rekreacji - poinformował premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

  - Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama lub tato opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami - poinformował. Jak dodał osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

  Szef rządu dodał, że wprowadzane jest też ograniczenie dostęp do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, plaż.

 • 12:42

  Rosja: Ustawę przewidującą karę aż do siedmiu lat więzienia za naruszenie wymogów sanitarnych przyjęła we wtorek niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa. Deputowani zaakceptowali też surowsze kary za rozpowszechnianie fake newsów o epidemiach.

 • 12:39
 • 12:33

  Białoruś: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem.

 • 12:29

  Szwajcaria: zmarły łącznie 373 osoby zakażone, koronawirusa wykryto łącznie u 16 176 osób.

 • 12:15

  Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła we wtorek od razu w trzech czytaniach projekt ustawy, na mocy którego rząd będzie miał prawo ogłosić stan wyjątkowy na terenie całego kraju bądź w jego części. Dotąd takie prawo miał tylko prezydent.

 • 12:14

  Belgia: W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem stwierdzono u 876 kolejnych osób, zmarło też kolejnych 98 zakażone osób - podały belgijskie władze. Wśród ofiar śmiertelnych jest 12-latka, co - jak podkreślają władze - jest niezwykle rzadkim przypadkiem.

  Dziennik "Le Soir" podał, że jest ona najmłodszą jak dotąd ofiarą koronawirusa w Europie.

  W Belgii zmarło dotąd 705 osób. Hospitalizowanych jest 4920 osób (o 485 więcej niż dzień wcześniej), w tym 1021 na oddziałach intensywnej terapii (o 94 więcej).

  Całkowita liczba infekcji w kraju wynosi obecnie 12 775. W sumie 1696 pacjentów wypisano ze szpitala, w tym 168 w ciągu ostatnich 24 godzin.

 • 11:59

  Włochy: W połowie maja liczba nowych zakażeń koronawirusem we Włoszech może spaść do zera - taką hipotezę matematyków przedstawił we wtorek dziennik "Corriere della Sera". W niektórych rejonach, na przykład w Trydencie-Górnej Adydze, może to nastąpić już w kwietniu.

  Według autorów tego scenariusza nie ma natomiast pewności co do przebiegu epidemii w regionach takich jak Marche, Molise, Kampania i Sardynia.

  Światełko w tunelu nie jest jeszcze blisko, ale zaczyna być dostrzegalne - taki wniosek płynie z analizy grupy matematyków, opublikowanej przez ośrodek uniwersytecki Einaudi Institute for Economics and Finance (EIEF) z Rzymu, wspierany przez centralny bank włoski. Analizowali oni wszystkie, najbardziej szczegółowe dane Obrony Cywilnej na temat epidemii - dotyczące zgonów, zachorowań, hospitalizacji w poszczególnych dniach, regionach, prowincjach.

  Jak zastrzegli, wiele zależy od zachowań Włochów, a także od tego, czy nie doszło do błędu w przeprowadzonych obliczeniach. Zgodnie z ich tezą do wyzerowania nowych przypadków lub stwierdzenia ich bardzo niskiej, odizolowanej liczby może dojść między 5 a 16 maja.

  Optymistyczny kalendarz zawarty w tej analizie - zauważa się - może zostać zrealizowany tylko wtedy, gdy Włosi będą stosować się do zaleceń władz i unikać kontaktów, by nie dopuścić do dalszych zakażeń.

 • 11:52

  Iran: w ostatniej dobie zmarło 141 osób zakażonych koronawirusem i wykryto 3111 nowych przypadków zakażenia. Łącznie w kraju zmarło 2898 osób i wykryto 44 606 zakażeń.

 • 11:46

  Hiszpania: łącznie 94 417 przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 11:41

  Hiszpania: o 849 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych, którzy byli zakażeni koronawirusem. W sumie w kraju zmarło 8189 osób.

 • 11:24
 • 11:20

  Indonezja: 114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w ciągu ostatniej doby zmarło 14 osób. Łącznie w kraju zmarło 136 zakażonych, a koronawirusa wykryto u 1528 osób.

 • 11:16

  Rosja: 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory zmarło 18 osób zakażonych, a 121 wyzdrowiało. Łącznie wirusa wykryto u 2337 osób.

 • 11:01

  Niemcy: Rząd rozważa stworzenie aplikacji śledzącej zakażonych koronawirusem. Dobrowolna zgoda na przekazywanie danych "jest ważnym aspektem tego możliwego rozwiązania" – powiedziała we wtorek minister sprawiedliwości Christine Lambrecht.

  Użycie takiego rozwiązania byłoby "poważną ingerencją" w prywatność, dlatego mogłoby się odbyć tylko za zgodą użytkownika – powiedziała Lambrecht we wtorek w rozmowie z publiczną stacją radiową Deutschlandfunk.

  Według minister w niemieckim społeczeństwie "istnieje bardzo duża gotowość", aby dobrowolnie zezwolić na użycie takiego rozwiązania w ograniczonym wymiarze czasowym.

  Dane z takiej aplikacji powinny być wykorzystywane tylko tymczasowo i w konkretnym celu ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa – zaznaczyła.

  Aplikacja nie powinna umożliwić wyciągania żadnych wniosków na temat tożsamości zakażonej osoby. Należy również wyjaśnić, co stanie się z wykorzystanymi danymi po ustaniu pandemii – dodała.

 • 10:48

  Filipiny: zmarło kolejnych 10 osób zakażonych koronawirusem, odnotowano 538 nowych przypadków zakażenia.

 • 10:14

  Liczba potwierdzonych w Japonii przypadków koronawirusa przekroczyła we wtorek 2 tys., nie licząc 712 osób zakażonych na wycieczkowcu Diamond Princess. Łącznie 70 osób zmarło. Władze zaprzeczają spekulacjom, że planują wprowadzenie stanu wyjątkowego.

  Premier Shinzo Abe ogłosił natomiast środki ochrony członków swojego gabinetu przed infekcją, która mogłaby utrudnić walkę kraju z epidemią. Zgodnie z zapowiedzią wicepremier Taro Aso ze względów bezpieczeństwa nie będzie uczestniczył w posiedzeniach, w których bierze udział Abe – przekazał rzecznik rządu.

 • 9:54

  Były prezydent Republiki Konga Jacques Joachim Yhombi-Opango zmarł w Paryżu z powodu komplikacji związanych z koronawirusem. Miał 81 lat. Jego rodzina powiedziała, że był chory przed zakażeniem wirusem.

 • 9:23

  Rosja: Władze Moskwy będą kontrolować przestrzeganie przez mieszkańców nakazu samoizolacji za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, który w trybie pilnym zostanie zainstalowany w 175 tysiącach kamer monitoringu miejskiego - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant".

  Gazeta powołuje się na dwa źródła - jedno w moskiewskim merostwie i drugie, zaznajomione z tym procesem. Odpowiedni sprzęt został już zakupiony, ale jeszcze nie został w pełni zainstalowany, wymaga to kilku tygodni - wyjaśnia dziennik.

  Zapowiada, że dane z kamer mają być połączone z danymi operatorów telefonii komórkowej. Wyposażenie - system NTechLab - został zakupiony jeszcze w styczniu. Merostwo zakupiło także serwery, odpowiednie komputery i narzędzia do przetwarzania danych.

 • 9:06

  Tanzania: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem.

 • 9:01
 • 8:59

  Indonezja zamknie swoje granice dla obcokrajowców, a Wietnam od środy wprowadzi zakaz wychodzenia z domu bez pilnej potrzeby. To reakcja na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 • 8:58
 • 8:42

 • 8:41

  Polska: 77 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 2132.

 • 8:10

  Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w poniedziałek cztery rezolucje, po raz pierwszy w historii w drodze głosowania przez e-mail. Powodem jest epidemia COVID-19.

 • 8:00

  Niemcy: 4615 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W ostatniej dobie zmarło 128 osób. Łącznie w kraju wykryto 61 913 przypadków zakażenia wirusem, a 583 osoby zmarły.

 • 7:52

  Czechy: liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 3 tysiące. W ciągu ostatniej doby odnotowano 184 nowe przypadki. Łącznie w kraju zmarły 23 osoby zakażone. Wyzdrowiało 25 osób.

 • 7:50
 • 7:47

  Kanada: Cała licząca 4000 osób ortodoksyjna społeczność chasydów mieszkająca w Boisbriand na przedmieściach Montrealu została zobowiązana do kwarantanny. U połowy przebadanych tam dotąd osób wykryto koronawirusa.

 • 7:46

  Polska: Nie żyje jeden z kierowców Ministerstwa Sprawiedliwości zakażony koronawirusem - poinformowała rzeczniczka prasowa tego resortu Agnieszka Borowska. Mężczyzna od prawie miesiąca był na urlopie i zwolnieniu.

  Borowska poinformowała o śmierci pracownika resortu w poniedziałek późnym wieczorem. "Jesteśmy głęboko poruszeni informacją o śmierci naszego pracownika, która pokazuje, jak straszny jest koronawirus. Zmarły był jednym z kierowców resortu. Od prawie miesiąca przebywał na urlopie i na zwolnieniu. Jest nam bardzo przykro, że przegrał walkę o życie. R.I.P." - napisała rzeczniczka MS.

 • 7:37

  Hiszpania: Rolnictwo i hodowla bydła w Hiszpanii znalazły się w kryzysie przez epidemię COVID-19. Producenci rolni pilnie potrzebują pracowników przy zbiorach, a hodowcy bydła nie mają komu sprzedać mięsa, którego ważnym odbiorcą był rynek gastronomiczny związany z turystyką.

  O problemach hiszpańskich rolników i hodowców napisał dziennik "El Confidencial".

  Zamknięcie granic kraju z powodu epidemii uniemożliwia przyjazd pracowników sezonowych z innych krajów, a zbiory owoców i warzyw rozpoczną się w Hiszpanii już w połowie kwietnia. Producenci rolni dysponują tylko połową potrzebnych pracowników, pochodzących głównie z Maroka, Algierii, Bułgarii i Rumunii. Jeszcze kilka lat temu do pracy przy zbiorach truskawek w Huelvie, na południowym zachodzie kraju, przyjeżdżały liczne Polski, ale dobra sytuacja na polskim rynku pracy spowodowała, że teraz nie ma ich wiele.

 • 7:34

  Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla regionu Zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai ostrzegł we wtorek, że do zakończenia epidemii COVID-19 w Azji jest jeszcze daleka droga, a kraje powinny przygotować się na długą walkę.

  - Postawmy sprawę jasno, do końca epidemii jest jeszcze daleko. To będzie długa bitwa i nie możemy opuścić gardy - powiedział Kasai podczas wirtualnej konferencji prasowej.

  Kasai dodał, że nawet kraje, którym - tak jak np. Singapurowi - udało się "spłaszczyć krzywą" przyrostu zachorowań i utrzymać poziom zakażeń na stosunkowo niskim poziomie, są stale zagrożone nowymi, "importowanymi" przypadkami.

  Japończyk zaznaczył, że celem środków bezpieczeństwa w obliczu epidemii jest jej zahamowanie oraz przygotowanie krajów i ich zasobów na ewentualność rozprzestrzenienia się wirusa na dużą skalę.

  Doradca WHO Matthew Griffin dodał, że żaden kraj nie jest bezpieczny, bo wirus "koniec końców dotrze wszędzie". Jak zaznaczył, choć centrum epidemii jest dziś w Europie, prawdopodobnie przeniesie się w inne regiony świata.

 • 7:32

  Łącznie w USA zmarły 3002 osoby zakażone koronawirusem - wynika z danych dziennika "New York Times". To liczba większa niż ofiar śmiertelnych zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

  Najwięcej osób z SARS-CoV-2 zmarło w USA w stanie Nowy Jork. Na poniedziałek wieczór czasu miejscowego odnotowano tu ponad 1,2 tys. zgonów.

 • 7:30

Autor:mart

Źródło: PAP, Reuters, TVN24, BBC

Raporty: