Premier Włoch Giuseppe Conte ocenił w sobotę, że dane na temat przebiegu epidemii COVID-19 są "pocieszające". Potwierdził też, że od 3 czerwca otwarte będą granice regionów i całego kraju. - Wprowadzone kroki w pierwszej fazie przyniosły oczekiwane rezultaty, a zatem można ruszyć z miejsca - przekonywał. Natomiast hiszpański premier Pedro Sanchez ogłosił zamiar wydłużenia stanu zagrożenia epidemicznego o kolejny miesiąc. Koronawirusem na świecie zakaziło się już ponad 4,5 miliona osób. Jak świat walczy z pandemią?
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:22
Kończymy relację na dziś. Dziękujemy.
- 21:15
Włochy: Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w sobotę, że dane na temat przebiegu epidemii COVID-19 są "pocieszające". Jego zdaniem, można wznowić działalność wielu branż "z ufnością i poczuciem odpowiedzialności". Potwierdził otwarcie granic regionów i Włoch 3 czerwca.
- Wprowadzone kroki w pierwszej fazie przyniosły oczekiwane rezultaty, a zatem można ruszyć z miejsca - oznajmił szef rządu podczas konferencji prasowej w Rzymie. - Stoimy wobec wkalkulowanego ryzyka. Jeśli krzywa zakażeń wzrośnie, możliwe będą nowe restrykcje - zaznaczył Conte. Ogłosił, że 25 mogą zostać otwarte sale gimnastyczne, baseny i ośrodki sportowe, a 15 czerwca - kina i teatry. Zgodnie z zapowiedziami, od 3 czerwca otwarte będą granice regionów i całego kraju.
- 21:10
Francja: Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w sobotę o 96 osobach zmarłych, które chorowały na COVID-19. Łącznie we Francji odnotowano 27625 ofiar śmiertelnych epidemii. Ministerstwo przekazało także, że liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii nadal spada.
- 20:55
Irlandia: W związku z danymi wskazującymi na słabnięcie epidemii w kraju, minister zdrowia Simon Harris zapowiedział w sobotę, że jeszcze przed końcem bieżącego tygodnia wyda zmodyfikowane wytyczne regulujące to, które sklepy i przedsiębiorstwa będą mogły zostać otwarte od poniedziałku, gdy rozpocznie się pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń. Podkreślił, że te, które wznowią działalność nie mając na to zgody, będą łamały prawo.
Przypomniał też, że zaleceniem rządu nadal pozostaje, by nie wychodzić z domów poza niezbędnymi sytuacjami.
- 20:40
Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawiriusa zmarło 15 osób. Wykryto 92 nowe zakażenia, co jest najniższą liczbą od prawie dwóch miesięcy - podało w sobotę po południu irlandzkie ministerstwo zdrowia.
Od początku epidemii w Irlandii na COVID-19 zmarły 1533 osoby. Jednak w ostatnich dniach liczba zgonów wyraźnie spadła - sobota jest siódmym dniem w ciągu ostatnich ośmiu, gdy nie przekracza ona 20. Liczba wszystkich wykrytych dotychczas zakażeń wynosi 24048, z czego prawie 19,5 tysięcy osób już wyzdrowiało. Po raz ostatni dobowa liczba nowych przypadków była niższa niż 100 w dniu 18 marca.
- 20:25
Portugalia: Od piątku liczba zmarłych na COVID-19 mieszkańców Portugalii wzrosła o 13 - do 1203. Liczba przypadków zakażenia o 227 - do 28810 - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Potwierdziło także rządowy zamiar otwarcia plaż 6 czerwca. Do tego czasu rząd ma opracować zasady bezpiecznego z nich korzystania.
- 20:10
Białoruś: Liczba infekcji potwierdzonych w ciągu minionej doby wyniosła na Białorusi 951 – poinformowało w sobotę białoruskie ministerstwo zdrowia w komunikacie.
"Zarejestrowano (ogółem) 28681 osób z pozytywnym testem na COVID-19" – przekazał resort zdrowia Białorusi. Od ponad tygodnia dobowe liczby nowych infekcji utrzymują się na podobnym poziomie. Największy przyrost odnotowano dotąd 29 kwietnia i wyniósł on 973 zakażenia.
Za ozdrowieńców uznano już 9498 pacjentów, w tym 691 w ciągu ostatniej doby. Z piątku na sobotę zmarły – według oficjalnych danych – cztery osoby z koronawirusem. W sumie, od początku epidemii - 160. Przeprowadzono ponad 335 tysięcy testów.
- 19:54
Niemcy: Kilka tysięcy osób w całym kraju wyszło w sobotę na ulice, by zaprotestować przeciwko obostrzeniom, wprowadzonym w związku z pandemią COVID-19 - podają policja i organizatorzy manifestacji.
Protestujący zorganizowali demonstracje m.in. w Berlinie, Frankfurcie, Stuttgarcie, Kolonii i Duesseldorfie.
W Monachium organizatorzy poprosili władze, by zezwoliły na wiec do 10 tys. osób na Thersienwiese, dużym placu w centrum miasta, na którym zazwyczaj organizuje się słynny festiwal piwa Oktoberfest. Jednak urzędnicy miejscy wskazali na potrzebę przestrzegania zasad dystansu społecznego i zezwolili na demonstrację do 1 tys. osób.Liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Niemczech jest niższa niż w krajach zachodniej Europy, a niektóre obostrzenia zostały już złagodzone. Ponad 173 tysięcy osób w Niemczech zostało zainfekowanych, a zmarło prawie 7,9 tysiąca osób.
Protesty w Niemczech
- 19:38
Kanada: W tym kraju została wydana zgoda na pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.
Przekazał, że Health Canada, federalny resort zdrowia, wydał zgodę na kliniczne testy szczepionki, prowadzone na Uniwersytecie Dalhousie. Mieszczący się w Halifaksie, w prowincji Nowa Szkocja, Uniwersytet Dalhousie jest jednym z najstarszych kanadyjskich uniwersytetów, w jego ramach działa Canadian Centre for Vaccinology, centrum specjalizujące się w badaniach nad szczepionkami.
- 19:20
Singapur: Zarejestrowano 465 nowych zakażeń koronawirusem - podał w sobotę minister zdrowia. Łącznie potwierdzono tam 27 356 przypadków infekcji.
Zdecydowana większość nowych zakażonych osób to pracownicy migrujący, mieszkający w akademikach – oświadczył minister. Cztery osoby są stałymi mieszkańcami. Podano także informację o jednej osobie zmarłej, zwiększając bilans ofiar COVID-19 do 22.
- 19:05
Francja: Plażowicze kąpali się w sobotę w morzu lub spacerowali po Promenadzie Anglików w Nicei na Riwierze Francuskiej. Wiele osób miało na sobie maseczki ochronne. Plaża została tam otwarta pierwszy raz od połowy marca.
Obowiązują jednak konkretne zasady bezpieczeństwa: dozwolone jest pływanie, wędkowanie lub surfowanie, pod warunkiem przestrzegania zasady dystansu społecznego. Natomiast opalanie się lub przebywanie na plaży przez wiele godzin jest niedozwolone.
- 18:36
Włochy: W ciągu ostatniej doby zmarły 153 osoby zakażone koronawirusem - podała w sobotę włoska Obrona Cywilna w codziennym komunikacie. Łączny bilans wzrósł tym samym do 31763. Liczba zgonów jest znacznie niższa niż dzień wcześniej, gdy było ich 242.
- 18:03
Hiszpania: Premier Pedro Sanchez ogłosił w sobotę zamiar wydłużenia stanu zagrożenia epidemicznego o kolejny miesiąc. Zgodę na wdrożenie w życie tego planu musi wydać do 24 maja Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu.
W sobotnim wystąpieniu Sanchez wyjaśnił, że wdrażany od 4 maja plan przywracania normalności w Hiszpanii musi być realizowany stopniowo i uwzględniać istniejące różnice w rozwoju epidemii. Zauważył, że część wspólnot autonomicznych kraju nie wkroczyła jeszcze w pierwszą fazę programu. Zaapelował o "zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad eliminowania restrykcji". - Znoszenie obostrzeń w poszczególnych regionach kraju to nie wyścig - podkreślił premier, wyjaśniając, że likwidacja restrykcji w ważnym dla kraju sektorze, jakim jest turystyka "musi odbywać się w sposób bezpieczny".
- 17:45
Niemcy: Minister finansów Olaf Scholz spotkał się z konserwatystami w sprawie planu wartego 57 miliardów euro, mającego pomóc gminom poradzić sobie z malejącymi dochodami z podatków spowodowanymi kryzysem COVID-19. Jak podaje agencja Reuters, spadek aktywności gospodarczej w kraju, związany z pandemią, uderzył w dochody podatkowe i pozostawił dziurę w finansach publicznych.
- 17:35
Polska: Mamy 73 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - przekazało po południu Ministerstwo Zdrowia. "Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych" - dodało. Według resortu wszystkie te osoby miały choroby współistniejące.
- 17:27
Koronawirus w Indiach
- 17:10
Zimbabwe: Społeczna kwarantanna w kraju zostanie przedłużona, ale obostrzenia będą weryfikowane co dwa tygodnie - powiedział w sobotę prezydent Emmerson Mnangagwa. Zimbabwe stopniowo łagodzi ograniczenia, pracuje także nad otwarciem szkół.
- 16:55
Włochy: Fryzjer na Sycylii, który strzygł nielegalnie klientów podczas zakazu świadczenia takich usług, jest zakażony koronawirusem. Wszyscy jego klienci, około 40 osób, trafili na kwarantannę.
Włoska agencja ADNKronos podała w sobotę, że fryzjer z miejscowości Campofranco koło miasta Caltanissetta chodził do domów klientów i tam nielegalnie strzygł oraz farbował włosy w okresie przymusowego zamknięcia salonów z powodu pandemii COVID-19.
Informację o zakażeniu fryzjera potwierdził także burmistrz miejscowości Rosario Pitanza w mediach społecznościowych. Ogłosił, że wszystkim jego klientom nakazano kwarantannę i poddanie się testom na obecność patogenu.
- 16:39
Wielka Brytania: O 468 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych chorych na COVID-19. Łącznie w tym kraju zmarło 34466 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
Bilans obejmuje wszystkie zgony zanotowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 w czwartek a godz. 17 w piątek, w przypadku których testy potwierdziły obecność patogenu.Dobowa liczba zmarłych jest zauważalnie wyższa niż w piątek, gdy wynosiła 384. Oznacza ona zarazem zatrzymanie trwającego od czterech dni wyraźnego trendu spadkowego.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii
- 16:26
Francja: Wielkie kryzysy są okazją do wielkich zmian gospodarczych i społecznych, a kryzys spowodowany COVID-19 wzmocni istniejące już wcześniej trendy: protekcjonizm ekonomiczny czy odejście od hiperglobalizacji do myślenia w kategorii państw narodowych – uważa ekonomista profesor Dani Rodrik. Wystąpił on w piątek w Paryżu, podczas konferencji Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat strategii gospodarczych wobec kryzysu związanego z COVID-19.
- 15:48
Węgry: Zniesienie ograniczeń w wychodzeniu na ulicę w Budapeszcie zapowiedział w sobotę premier Węgier Viktor Orban. Nagranie, w którym o tym informuje, zamieścił na swoim profilu na Facebooku. Zapowiedział, że Budapeszt będzie zawsze o dwa tygodnie później od reszty kraju obejmowany znoszeniem kolejnych restrykcji.
- 15:30
Wielka Brytania: Brytyjscy naukowcy rozpoczną testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby.
Brytyjski rząd poinformował w sobotę, że przekazał 500 tysięcy funtów na badania prowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), uniwersytet w Durham oraz organizację charytatywną Medical Detection Dogs.
- 14:10
Tak wygląda wykonywanie testów na obecność koronawirusa w Indiach
Tak wygląda wykonywanie testów na obecność koronawirusa w Indiach
- 13:49
Katar: Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Katarze przekroczyła w sobotę 30 000 - według danych agencji Reuters, opartych na oficjalnych danych.
Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w sobotę o 1547 nowych przypadkach - jak podaje państwowa agencja informacyjna Katar. Według Reutersa, łączna suma zakażonych wyniosła 30 972.
- 13:28
Hiszpania: W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii na COVID-19 zmarły 102 osoby, czyli najmniej od połowy marca, kiedy w kraju ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego – poinformowało w sobotę hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W sumie od początku epidemii w Hiszpanii zmarły 27 563 osoby.
Odnotowano także 516 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotychczasowy bilans infekcji to 230 698.
- 13:24
Grecja: Na greckich plażach w sobotę pojawili się wypoczywający. Kraj stara się zachować równowagę pomiędzy ochroną ludzi przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa a ożywieniem turystyki. W związku z tym otwartych zostało ponad 500 greckich plaż.
Plażowicze są zobowiązani do zachowywania dystansu pomiędzy sobą. Zgodnie z rządowymi zaleceniami, 40 osób może przebywać na 1000 metrach kwadratowych, a ich ochronne parasole mają być oddalone od siebie o 4 metry. - To najlepsza rzecz dla nas, seniorów - przyjść i zrelaksować się trochę po czasie w zamknięciu - mówi 70-letni Yannis Tentomas, cytowany przez agencję Reuters. Agencja zauważa także, że łagodzenie przez Grecję obostrzeń zbiegło się z pierwszą falą upałów w kraju.
Plaża w Grecji
- 12:56
Singapur: Odnotowano 465 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 od początku pandemii wzrosła do 27 356.
- 12:53
Świat: Według najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych (1 443 397).
Kolejnymi krajami są: Rosja (272 043), Wielka Brytania (238 004), Hiszpania (230 698), Włochy (223 885) i Brazylia (220 291).
Państwami, w których zarejestrowano ponad 100 tysięcy zakażeń, są jeszcze Francja, Niemcy, Turcja oraz Iran.
- 12:30
Polska: Ponad 5 milionów 900 tysięcy kontroli kwarantanny przeprowadzili polscy mundurowi od początku pandemii. Tylko ostatniej doby dokonali ponad 82 tysięcy sprawdzeń, stwierdzając około 360 naruszeń - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Policjanci ostatniej doby skontrowali też 3,5 tysięcy pojazdów komunikacji zbiorowej. Łącznie dokonano ponad 218 tys. takich kontroli. Rzecznik KGP niezmiennie podkreśla, że kierowcom miejskich autobusów i motorniczym należy się pochwała za skuteczne egzekwowanie przepisów.
- 11:55
Polska: Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał na Twitterze, że w walkę z koronawirusem będzie dziś zaangażowanych 8890 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1597 jednostek sprzętu.
- 11:50
Irlandia: Coraz więcej europejskich krajów informuje o planach wznowienia rozgrywek piłkarskich w czasie pandemii COVID-19. W Irlandii chcą najpierw zorganizować turniej "próbny" dla najmocniejszych drużyn ligi.
W ten sposób ocenią, jak najlepiej zorganizowane zespoły będą przestrzegać zaleceń medycznych.
Organizacja League of Ireland podała, że w zawodach przy pustych trybunach wezmą udział: Dundalk FC, Shamrock Rovers, Bohemian FC i Derry City.
- 11:33
Polska: Po pierwszym negatywnym wyniku testu najstarsza zakażona koronawirusem w Polsce pacjentka przygotowuje się do opuszczenie szpitala.
103-letnia mieszkanka Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach została przywieziona do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) 20 kwietnia. Według lekarzy, przeszła zakażenie w sposób wyjątkowo łagodny.
- Na razie nie ma żadnych problemów i stan pacjentki można określić jako bardzo dobry. Pierwszy test na obecność koronawirusa był negatywny, ale zgodnie z procedurami czekamy na wyniki drugiego testu, który powinniśmy otrzymać na początku tygodnia. Jeżeli będzie po raz drugi negatywny, pacjentka będzie mogła opuścić nasz szpital - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala monoprofilowego w Kędzierzynie-Koźlu.
- 11:26
Indonezja: Odnotowano 529 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarło kolejnych 13 osób.
Dotychczasowy bilans pandemii COVID-19 w Indonezji to 17 025/1089 (wszystkie przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych)
- 11:14
USA: Kluby ligi futbolu amerykańskiego NFL będą mogły ponownie otworzyć obiekty we wtorek (19 maja), jeśli pozwolą na to przepisy stanowe i lokalne. Kolejny warunek to przestrzeganie wszelkich protokołów bezpieczeństwa i medycznych.
Informację wszystkim 32 drużynom przekazał komisarz NFL Roger Goodell. Muszą jednak m.in. wdrożyć zalecenia przygotowane przez ligę. W pierwszej fazie "odmrażania" zawodnicy i trenerzy nie będą mogli wchodzić do ośrodków, aby wyrównać szanse zespołów.
- 11:05
Ukraińska straż graniczna poinformowała w komunikacie, że od północy otwarte jest piesze przejście w Szeginiach prowadzące do Medyki w Polsce. Również strona polska przekazała, że o północy przywrócono funkcjonowanie przejścia w Medyce.
Jak podkreślono, jest to jedyne przejście na ukraińsko-polskiej granicy prowadzące piesze odprawy. Zaznaczono również, że przejścia Medyka-Szeginie nie można na razie przekraczać środkami transportu.
- 10:41
Rosja: Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 119, do 2537 - poinformował sztab rządowy. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu doby.
Zarejestrowano 9200 nowych zakażeń - najmniej od 2 maja. Łączna liczba infekcji w Rosji wzrosła do 272 043. - 10:06
Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 168 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 5 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.
- 9:46
Węgry: Sześć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby. Wykryto też 56 nowych zakażeń, nieco więcej niż w ostatnich dniach – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii.
Liczba zmarłych osób chorych na COVID-19 wzrosła tym samym do 448, a wszystkich stwierdzonych zakażeń – do 3473. Dotąd 1371 osób zostało uznanych za wyleczone i opuściło szpitale.
Obecnie w szpitalach leczonych jest 570 chorych na COVID-19, a ponad 10 700 osób przebywa na kwarantannie domowej.
- 9:38
Tajlandia: W kraju w ciągu ostatniej doby nie odnotowano ani jednego nowego przypadku zakażenia koronawirusem.
Dotychczasowy bilans pandemii COVID-19 w Tajlandii to 3025/56 (wszystkie przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych) - 9:23
USA: Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów USA przegłosowała w piątek warty ok. 3 bilionów dolarów pakiet dla pogrążonej w kryzysie amerykańskiej gospodarki. Szanse, że wejdzie on w życie, są minimalne z uwagi na spodziewany sprzeciw mających większość w Senacie republikanów.
Pakiet nosi nazwę "Heroes Act", by uhonorować personel zwalczający epidemię COVID-19. Przewiduje m.in. około miliarda dolarów wsparcia dla władz stanowych i lokalnych, kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów oraz zapisy o promowaniu głosowania korespondencyjnego.
- 9:21
Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.
- 9:14
Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 528 zakażeń koronawirusem, a 21 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 17858, a zgonów do 497.
To czwarty dzień z rzędu ze wzrastającą liczbą zakażonych. Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow podkreślił jednocześnie, że minionej doby odnotowano największą do tej pory dobową liczbę wyzdrowień - 433. Ogółem od początku epidemii z COVID-19 wyzdrowiało 4906 osób.
- 8:35
Europa: Kraje stopniowo znoszą ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii COVID-19 i starają się przywrócić działalność branży turystycznej. Na Wyspach Kanaryjskich potrzebny będzie tzw. cyfrowy profil medyczny, a Grecja chce uruchomić korytarze turystyczne z krajami najmniej dotkniętymi pandemią.
Stopniowe i skoordynowane znoszenie ograniczeń ma być - według unijnych zaleceń - podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostaną otwarte granice między krajami o podobnej sytuacji epidemicznej, w drugim - między wszystkimi państwami wspólnoty.
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager podkreśliła, że KE daje jedynie generalne wskazówki, a konkretne decyzje zależą od władz krajowych. W rekomendacjach nie podano żadnych dat, zaznaczono natomiast, jak ważne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie wszelkich środków bezpieczeństwa.
- 8:07
On mieszka w Szwajcarii, ona w Niemczech. Przez wybuch pandemii COVID-19 zakochani nie mogli się spotykać. Z powodu obostrzeń wprowadzonych w tych krajach, na granicy powstał podwójny płot, który uniemożliwiał swobodne przemieszczanie się i powodował rozłąkę pary. W piątek nastąpił jednak jego demontaż.
Para zakochanych, Lukas ze Szwajcarii i Leonie z Niemiec, po demontażu ogrodzenia na granicy
Lokalni mieszkańcy świętują demontaż ogrodzenia na granicy niemiecko-szwajcarskiej
- 8:01
Indie: Całkowita liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w sobotę do 85 940 i tym samym Indie pod względem liczby zainfekowanych wyprzedziły Chiny, gdzie w zeszłym roku wybuchła pandemia COVID-19 - podaje agencja Reutera.
Oficjalny bilans wykrytych zakażeń koronawirusem w ChRL wynosi 82 933.
- 7:41
Niemcy: Mimo pandemii COVID-19 wznowiona zostanie dzisiaj rywalizacja w piłkarskiej Bundeslidze.
Mecze rozgrywane będą przy pustych trybunach, a piłkarze i inni uczestnicy muszą zachować szczególne środki ostrożności. Zawodnicy mają zakaz plucia, wspólnego wbiegania na boisko, powitania przez uścisk dłoni, przybijania "piątek" czy przytulania się po strzeleniu bramki. W takich przypadkach wolno jedynie zetknąć się łokciami lub butami. Rezerwowi i sztab trenerski będą musieli mieć założone maski.
W sobotę w najciekawszym spotkaniu wicelider ligi Borussia Dortmund, której piłkarzem jest Łukasz Piszczek, podejmie Schalke 04 Gelsenkirchen. W niedzielę prowadzący w tabeli Bayern Monachium Roberta Lewandowskiego zagra w Berlinie z Unionem. Bramkarzem beniaminka jest Rafał Gikiewicz.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sezon Bundesligi zakończy się w ostatni weekend czerwca.
Trening piłkarzy Borussii Dortmund po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19
- 7:36
Włochy: W czasie dwóch miesięcy przymusowej kwarantanny 98 procent pediatrów odnotowało wzrost zaburzeń zachowania u dzieci. Najczęściej występują ataki złości, płaczliwość i zaburzenia snu - informują lekarze.
Takie wyniki przedstawiło włoskie towarzystwo lekarzy pediatrów na podstawie ankiet wśród dwóch tysięcy swych członków. Niemal wszyscy potwierdzili, że otrzymali niepokojące sygnały od rodziców.
Wiceprezes stowarzyszenia Flavia Ceschin podkreśliła, że wielu rodziców stwierdziło takie zachowania u swoich dzieci po raz pierwszy.
- 7:32
Meksyk: 290 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformował resort zdrowia. Łącznie w Meksyku na COVID-19 zmarło 4767 osób.
W ostatnich 24 godzinach zarejestrowano rekordowy przyrost nowych zakażeń - 2437. W sumie w Meksyku zainfekowane koronawirusem są 45 032 osoby. Po raz drugi z rzędu liczba nowych zachorowań w ciągu jednej doby wyniosła ponad 2000.
- Jesteśmy w tym momencie w fazie największego przyrostu nowych przypadków - ocenił w czwartek meksykański epidemiolog, Hugo Lopez-Gatell. - To moment szczytowy i zarazem najtrudniejszy - dodał.
- 7:04
USA: W mieście Nowy Jork liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła w piątek 15 tysięcy. Jednocześnie u dzieci odnotowano łącznie 110 przypadków choroby tzw. pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego (PMIS).
Podczas codziennej konferencji prasowej burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio cytował dane, z których wynika, że w ciągu ostatniej doby szpitale przyjęły niemal dwudziestu nowych pacjentów z SARS-CoV-2 więcej niż w poprzednich 24 godzinach - w sumie 78.
- 6:52
USA: O 1680 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych pandemii. Łącznie śmierć z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych poniosły 87 493 osoby - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
W ciągu ostatnich 24 godzin liczba wykrytych w Stanach Zjednoczonych zakażeń zwiększyła się o około 26 tysięcy. Na ponad 10,7 mln wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa około 1 milion 442 tys. dało wynik pozytywny.
Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2.30 czasu polskiego w nocy z czwartku na piątek.
- 6:49
Brazylia: 824 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformował resort zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost zgonów w Brazylii od początku pandemii SARS-CoV-2. W sumie na COVID-19 w tym kraju zmarło 14 817 osób.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii stwierdzono 15 305 nowych przypadków zakażenia, co także jest najwyższym dobowym przyrostem od początku pandemii. W sumie zakażone w tym kraju są 218 223 osoby.
Koronawirus w Brazylii
- 6:46
Włochy: Media na podstawie źródeł w rządzie informują, że 3 czerwca zostaną otwarte granice dla cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej. Osoby, które przyjadą do Italii, nie będą musiały poddawać się 14-dniowej kwarantannie.
Do Włoch będzie można przyjechać także ze Szwajcarii i Monako.
Pasażerka na lotnisku Fiumicino w Rzymie
- 6:43
Niemcy: 57 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w tym kraju do 7881.
Odnotowano 620 nowych zakażeń koronawirusem. W sumie w Niemczech są 173 772 osoby zainfekowane wirusem SARS-CoV-2.
Z pogłębionego raportu RKI wynika, że wskaźnik reprodukcji koronawirusa w RFN wynosi aktualnie 0,94. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zaraża nieznacznie mniej niż jedną kolejną osobę.
- 6:36
Koronawirusem na świecie od początku pandemii zakaziło się już ponad 4,5 miliona osób. Jak świat walczy z patogenem? Zapraszamy do śledzenia relacji.
Autorka/Autor:pp, akr
Źródło: PAP, Reuters
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu