Koronawirus dotarł do kolejnych państw. Do listy doszły Mołdawia, Paragwaj i Malediwy

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
js/adso
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters, BBC

Na świecie potwierdzono już ponad 102 tysiące przypadków koronawirusa oraz blisko 3,5 tysiąca zgonów. W Chinach kontynentalnych, skąd pochodzi SARS-CoV-2, bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do ponad 3000. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, na Bliskim Wschodzie - w Iranie, a na Dalekim Wschodzie - poza Chinami - ponad 7 tysięcy zakażeń zanotowano w Korei Południowej. Jak świat walczy z koronawirusem?

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus w Polsce TVN24
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:25

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:22

  Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa we Francji, potwierdzono też 949 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - oświadczył wieczorem dyrektor generalny we francuskim ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.

  Wcześniej w sobotę resort zdrowia informował o 11 ofiarach śmiertelnych i 716 przypadkach zakażenia koronawirusem.

  Jak podaje agencja Reutera, do soboty potwierdzono ok. 102 tys. przypadków infekcji koronawirusem w ok. 90 krajach, a ponad 3,4 tys. zakażonych zmarło, w zdecydowanej większości w Chinach.

 • 21:17

  Mołdawia: pierwszy przypadek zainfekowania koronawirusem

  COVID-19 stwierdzono u 48-letniej Mołdawianki, która przyleciała do Kiszyniowa z Bolonii w północnych Włoszech.

 • 20:54

  Zawalił się hotel w mieście Quanzhou w prowincji Fujian na południowym wschodzie Chin. Według miejscowych mediów był on wykorzystywany do kwarantanny w związku z epidemią koronawirusa. Pod gruzami w sobotę wieczorem polskiego czasu nadal uwięzionych było około 30 osób.

 • 19:58

  U 45 osób przebywających na wycieczkowcu na Nilu potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowała wieczorem egipska minister zdrowia Hala Zajed. Liczba zakażonych COVID-19 w Egipcie wzrosła tym samym do 48. Egipskie władze informowały wcześniej, że u 12 członków załogi wycieczkowca potwierdzono zakażenie koronawirusem, a 150 turystów przebywających na statku zostało objętych kwarantanną.

 • 18:56

  Rząd Węgier odwołał centralne uroczystości w święto narodowe 15 marca na wniosek sztabu operacyjnego ds. koronawirusa – poinformowało węgierskie Centrum Informacyjne Rządu.

  W komunikacie podano, że choć na Węgrzech są tylko odosobnione przypadki zarażenia, to obchody przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie są największą uroczystością w kraju i zawsze ściągają na nią ludzie z całego kraju.

 • 18:53

  Paragwaj: pierwszy przypadek koronawirusa

 • 18:53

  POLSKA

  Minister finansów wydał rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych. Rozporządzenie ukazało się w sobotę w Dzienniku Ustaw.

 • 18:47

  Liczba osób zakażonych koronawirusem w Belgii wzrosła do 169. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 60 nowych infekcji.

 • 18:35

  W Rosji potwierdzone zostały co najmniej cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem - wszystkie u osób, które niedawno powróciły z Włoch. Media poinformowały także, że zakażenie wstępnie potwierdzono u kobiety, która przyjechała do kraju z Zurychu.

 • 18:14

  Ze 197 do 233 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych z powodu koronawirusa. Bilans zakażonych w tym kraju wzrósł z 4636 w piątek do 5883 w sobotę.

 • 18:14

  Liczba rezerwacji w hiszpańskich hotelach w marcu i kwietniu spadła z powodu epidemii koronawirusa o 20-30 procent - oszacowała Hiszpańska Konfederacja Hotelarska (CEH).

 • 17:49

  Jak rozprzestrzenia się koronawirus?ZOBACZ MAPY >>>

 • 17:48

  Premier Czech Andrej Babisz oświadczył w sobotę, że 14-dniowa kwarantanna obowiązująca od północy obywateli czeskich wracających z Włoch, obejmuje także cudzoziemców przyjeżdżających z tego kraju i mających prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium Czech.

  Szef rządu oznajmił, że aktualnie w Republice Czeskiej zakażonych koronawirusem jest 21 osób.

 • 17:48

  Hiszpańska policja zapewnia od soboty przestrzeganie specjalnych przepisów sanitarnych w miejscowości Haro, w prowincji La Rioja, wprowadzonych po stwierdzeniu koronowirusa u ponad 60 osób, które dwa tygodnie temu uczestniczyły w pogrzebie w prowincji Vizcaya w Kraju Basków.

  Wiele dzielnic w Haro zostało poddanych przymusowej kwarantannie po wykryciu koronawirusa u 39 osób z tej miejscowości. W Alavie w Kraju Basków koronawirusa stwierdzono u 25 osób, które uczestniczyły w pogrzebie.

  Odizolowanej ludności zostaną zapewnione podstawowe usługi – zapewnił w sobotę na konferencji prasowej szef rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon.

  Wszyscy zakażeni, razem ponad 60 osób, mieli kontakt z 54-letnim mężczyzną pochodzenia romskiego, który mógł być źródłem infekcji, a który obecnie przebywa w szpitalu - podał w sobotę madrycki dziennik "El Pais". Podczas pogrzebu nie jest trudno zarazić się ze względu na duże skupisko ludzi na niewielkim obszarze – zauważył dziennik. Pogrzeb w Kraju Basków stał się jak dotąd największym źródłem zakażenia koronawirusem w całej Hiszpanii.

  W Hiszpanii mamy prawie 500 zakażonych koronawirusem, a liczba zmarłych wzrosła do 10.

 • 17:03

  Malediwy: dwa nowe przypadki koronawriusa

 • 17:02

  U 12 członków załogi wycieczkowca na Nilu potwierdzono zakażenie koronawirusem. 150 turystów przebywających na statku zostało objętych kwarantanną - poinformowały egipskie władze. Wycieczkowiec znajduje się w pobliżu miasta Luksor.

  Egipskie ministerstwo zdrowia i WHO ustaliły, że załoga statku została zakażona przez turystkę podczas jednego z wcześniejszych rejsów. COVID-19 wykryto u niej, gdy wróciła z Egiptu na Tajwan.

  Zakażeni członkowie załogi nie mają żadnych objawów choroby i zostaną przetransportowani do szpitala - poinformowało ministerstwo zdrowia Egiptu. Pasażerowie, wśród których są turyści z USA i Francji, mają pozostać na statku.

 • 16:24

  Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły cztery kolejne w tym kraju zgony z powodu koronawirusa. Łącznie do sobotniego popołudnia z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, a blisko 500 zostało zakażonych.

  Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, wszyscy dotychczas zmarli pacjenci to osoby w wieku emerytalnym, mające od 69 do 99 lat.

 • 16:24

  Do 206 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii - przekazało brytyjskie ministerstwo zdrowia. W piątek informowano o 163 przypadkach.

  W Wielkiej Brytanii w wyniku choroby wywołanej koronawirusem zmarły dotąd dwie osoby: kobieta w wieku ponad 70 lat oraz mężczyzna po 80. roku życia.

 • 15:39

  Liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech wzrosła do 684. Od piątkowego wieczoru potwierdzono 45 kolejnych przypadków - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W Europie więcej zakażeń potwierdzono tylko we Włoszech - ponad 4,6 tys.

  Jak oświadczył RKI, najwięcej przypadków zanotowano na zachodzie i południu Niemiec, w tym 346 w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz po ponad 100 w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, gdzie stwierdzono pierwsze zakażenia w Niemczech.

  W sumie liczba zakażeń w RFN jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż tydzień temu. 29 lutego informowano o 66 przypadkach.

  W Niemczech nie odnotowano dotychczas zgonu z powodu koronawirusa.

 • 15:37

  Około 70 osób jest uwięzionych pod gruzami hotelu, który zawalił się w mieście Quanzhou w prowincji Fujian na południowym wschodzie Chin - poinformowały władze miasta na swojej stronie internetowej.

  Budynek runął około godziny 19.30 czasu miejscowego (godz. 12.30 w Polsce). W ciągu półtorej godziny udało się uratować 23 osoby.

  Chińskie media podały, że hotel wykorzystywany był do kwarantanny w związku z epidemią koronawirusa.

 • 15:27

  W związku z epidemią koronawirusa niedzielna modlitwa Anioł Pański i środowa audiencja generalna papieża Franciszka odbędą się bez udziału wiernych i będą transmitowane z papieskiej biblioteki - ogłosił Watykan.

  Taka decyzja nie ma precedensu.

  W komunikacie przekazanym dziennikarzom biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało: "Odnośnie wydarzeń najbliższych dni, modlitwa Anioł Pański Ojca Świętego w niedzielę, 8 marca odbędzie się w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a nie na placu w oknie. Modlitwa będzie transmitowana przez portal Vatican News i na ekranach na placu Świętego Piotra".

  Ponadto ogłoszono, że modlitwa zostanie udostępniona przez watykańskie media tym redakcjom, które o to poproszą, by - jak głosi nota - "umożliwić udział wiernym".

 • 14:58

  W Holandii liczba przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w sobotę z 60 do 188. W kraju zmarła na razie jedna osoba.

 • 14:57

  Zmarł jeden z byłych pasażerów statku Diamond Princess. Łącznie zmarło siedem osób z tej jednostki.

  Nie podano wieku ani narodowości pasażera. Wiadomo jedynie, że nie był Japończykiem.

 • 14:55

  Dwie kolejne osoby zmarły we Francji w wyniku choroby wywołanej koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 11 - poinformowało w francuskie ministerstwo zdrowia.

  Jedna z ofiar zmarła na północy Francji, a druga w Normandii - oznajmiło ministerstwo. Resort dodał, że we Francji potwierdzono w sumie 716 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta wzrosła od piątku o 103.

 • 14:52

  Lider włoskiej Partii Demokratycznej Nicola Zingaretti poinformował, że jego test na koronawirusa wyszedł pozytywnie. - Też mam koronawirusa - powiedział w wideo zamieszczonym na Facebooku. Dodał, że czuje się dobrze.

 • 14:50

  Liczba zakażonych koronawirusem w Wietnamie wzrosła do 20.

 • 14:48

  Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem obywatela Kambodży.

  38-latek był jedną z czterech osób, których próbki sprawdzono po tym, jak miały kontakt z osobą z Japonii, która okazała się nosicielem wirusa - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia.

 • 13:09

  W Polsce potwierdzono szósty przypadek zakażenia koronawirusem.

  Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu, którym przyjechał do Polski pierwszy zakażony pacjent - przekazał na konferencji prasowej w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  Pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2, przebywał w ostatnich dniach w domowej kwarantannie - dodał Szumowski. Pacjent będzie leczony w szpitalu w Ostródzie.

 • 12:45

  Statek Costa Fortuna wykonujący rejs wzdłuż wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej nie dostał pozwolenia na pojawienie się w portach Malezji i Tajlandii z powodu przebywania na nim obywateli Włoch - informuje agencja Ansa.

  Wśród pasażerów nie ma nikogo z podejrzeniem koronawirusa. Na pokładzie jest około 100 polskich obywateli – informuje Polviet Travel, biuro obsługujące wycieczki w tym regionie świata.

  Czytaj więcej o statku Costa Fortunata

 • 12:16

  W Indiach odnotowano 32 przypadków zakażeń i zadecydowano o zamknięciu niektórych szkół do końca marca.

 • 12:13

  W Iranie z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby zmarło 21 osób - liczba ofiar śmiertelnych wirusa w tym kraju wzrosła do 145 osób.

  Łącznie w kraju odnotowano ponad pięć tysięcy zakażeń (ponad tysiąc w ciągu ostatnich 24 godzin).

 • 12:10

  Malta poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w kraju.

  Pacjentem jest 12-letnia Włoszka, która mieszka na wyspie - poinformował w sobotę minister zdrowia Chris Fearne. Dodał, że dziewczynka czuje się dobrze i jest leczona na oddziale chorób zakaźnych państwowego szpitala.

  12-latka wróciła z Trentino (północne Włochy) w lutym.

 • 12:06

  Maraton w Barcelonie, który miał się odbyć 15 marca, został przełożony na październik ze względu na epidemię koronawirusa - poinformowały władze miejskie. W Hiszpanii odnotowano 441 zakażeń wirusem, a osiem osób zmarło.

 • 10:56

  17 osób próbowało złamać kwarantannę w Hongkongu i opuścić miasto - poinformowały tamtejsze władze.

  Zostali zatrzymani na granicy przez pracowników Departamentu Imigracji, następnie wysłano ich do wyznaczonych przez rząd miejsc kwarantanny.

  Zgodnie z obecną polityką osoby wjeżdżające do Hongkongu z Chin kontynentalnych muszą zostać poddane kwarantannie w domu i mają zakaz opuszczania miasta.

 • 10:44

  Irańska posłanka zmarł na koronawirusa - podała w sobotę półoficjalna agencja informacyjna Tasnim.

  Tasnim poinformowała, że kobieta, który zmarła w piątek, to Fatemeh Rahbar, konserwatywna posłanka z Teheranu. Nie stwierdzono, czy została uwzględniona w oficjalnej liczbie 124 ofiar śmiertelnych koronawirusa podanej w piątek.

 • 10:20

  Liczba zakażonych koronawirusem w Wietnamie wzrosła do 18. Kolejny zakażony to 27-latek, który przebywał wcześniej w Korei Południowej. Został poddany kwarantannie w środę po powrocie do kraju - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

 • 10:13

  Mecz rugby kobiet Szkocja-Francja, który miał się odbyć w sobotę, został przełożony po tym, jak zawodniczka uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa.

  Szkocka zawodniczka został zabrana do zakładu opieki zdrowotnej, ale "ma się dobrze" - podano w oświadczeniu. Siedem innych osób z drużyny jest w izolacji.

  Drużyna rugby kobiet ze Szkocji powróciła z północnych Włoch, regionu Europy, który najbardziej ucierpiał w wyniku epidemii, 23 lutego po przełożeniu meczu z Włochami.

 • 10:02

  W związku z epidemią koronawirusa LOT umożliwia bezpłatną zmianę daty podróży pasażerom posiadającym bilet zakupiony przed 31 marca na lot od 6 marca do 24 kwietnia 2020 roku - przekazał przewoźnik.

  Na wprowadzenie możliwości bezpłatnej zmiany rezerwacji zdecydowały się również linie lotnicze z grupy Lufthansa.

  Czytaj więcej o zmianach wprowadzanych przez linie lotnicze w związku z epidemią koronawirusa.

 • 9:52

  Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił stan wyjątkowy dotyczący zdrowia publicznego.

 • 9:38

  Piętnastu amerykańskich turystów zostało poddanych kwarantannie w hotelu w Betlejem w ramach działań prewencyjnych związanych z koronawirusem - poinformował palestyński rząd w sobotę.

  Autonomia Palestyńska ogłosiła stan wyjątkowy na terytoriach palestyńskich po potwierdzeniu w Betlejem kilkunastu przypadków zakażenia wirusem.

 • 9:34

  Władze Korei Południowej poinformowały o 274 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w kraju odnotowano 7041 przypadków zakażenia. Wzrosła też liczba ofiar - z 44 do 46.

 • 9:26

  Szybkie odrobienie strat wynikających z ograniczenia dostaw w związku z koronawirusem jest niemożliwe - ocenił profesor Zdzisław Kordel z Instytutu Transportu Samochodowego. Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek poinformował, że w wyniku epidemii polski transport pasażerski na trasach międzynarodowych zmalał o 97 procent. Znaczne spadki odnotowano również w transporcie towarowym.

  Czytaj więcej o stratach w branży transportowej w związku z epidemią koronawirusa

 • 9:21

  W Wietnamie odnotowano łącznie 17 przypadków zakażenia, z czego 16 osób zostało wyleczonych.

 • 9:13

  W sobotę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Filipinach u mężczyzny, który nie był za granicą. Skłoniło to urzędników ministerstwa zdrowia do wezwania prezydenta, aby ogłosił stan wyjątkowy związany ze zdrowiem publicznym.

  62-letni mężczyzna nie był ostatnio za granicą. Zakażona jest również jego 59-letnia żona, co zwiększyło liczbę zakażonych na Filipinach do sześciu.

  Ministerstwo zdrowia Filipin ogłosiło kod czerwony i zaleciło, aby prezydent Rodrigo Duterte ogłosił stan wyjątkowy dotyczący zdrowia publicznego.

 • 9:03

  Dwóch kolejnych obywateli Tajlandii jest zakażonych koronawirusem - niedawno byli we Włoszech. Obaj mężczyźni są wieku 40 lat i zaczęli mieć symptomy wirusa w czwartek.

  Łącznie w kraju zakażonych jest 50 osób - poinformowało tajskie ministerstwo zdrowia. 41 z tych osób zostało już wypuszczonych ze szpitali.

 • 8:57

  Liczba osób zakażonych koronawirusem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzrosła z 30 do 45 - poinformował tamtejszy minister zdrowia w sobotę.

  Dwunasty przypadek zakażenia potwierdził również Katar - zakażony to obywatel Kataru, który był wcześniej w Iranie.

 • 8:07

  Ministerstwo Zdrowia Afganistanu poinformowało w sobotę, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju wzrosła do czterech.

  - Trzy przypadki koronawirusa zostały potwierdzone w zachodniej prowincji Herat w Afganistanie - powiedział Reuterowi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wahidullah Mayar.

 • 8:06

  Tak wygląda sytuacja dotycząca koronawirusa w Polsce:

 • 7:48

  Departament zdrowia rządu stanowego Florydy poinformował w nocy z piątku na sobotę, że zmarły dwie osoby, u których wcześniej wykryto obecność koronawirusa. W całym stanie potwierdzono 12 przypadków zakażenia wirusem. U setki osób je wykluczono.

  Do soboty rano liczba zgonów z powodu koronawirusa w całych Stanach Zjednoczonych wyniosła 17. W kraju odnotowano ponad 280 przypadków zakażenia wirusem Covid-19.

 • 7:16

  Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella, który został zaproszony na uniwersytet w Chicago, po przybyciu do USA dowiedział się, że nie może przyjść na uczelnię. Hierarcha urodził się w Codogno w Lombardii, ognisku koronawirusa.

  - To prawda, że jestem z Codogno, ale nie byłem tam od ponad roku - stwierdził szef watykańskiego urzędu. I dodał: "To oczywiste, że polecenie wydała administracja uniwersytetu. Dano mi znać, że będzie lepiej, jeśli tam nie przyjdę".

  - Już jestem w Stanach Zjednoczonych. W każdym razie wracam do Włoch - zapowiedział abp Fisichella.

 • 7:12

  Epidemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia watykańskiego archiwum, w którym w poniedziałek udostępniono po raz pierwszy w historii dokumenty na temat pontyfikatu Piusa XII - informują włoskie media. Pomieszczenia archiwum zostaną poddane specjalnej dezynfekcji. Począwszy od 9 marca przez cały tydzień badacze nie będą mieli tam wstępu.

  Jak podkreślono, konieczność przeprowadzenia nadzwyczajnych prac dezynfekcyjnych jest konsekwencją potwierdzenia w piątek pierwszego przypadku koronawirusa w Watykanie.

 • 7:10

  W sobotę rano władze sanitarne w Korei Południowej podały, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Korei Południowej 174 nowe przypadki koronawirusa.

  W sumie potwierdzono w sobotę 6767 przypadków wirusa. Według najnowszego bilansu zmarły 44 osoby.

 • 7:07

  Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w sobotę, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 3070.

  Odnotowano 99 nowych przypadków zakażenia, w tym 74 w Hubei. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 80 651.

  Najnowsze dane Komisji wskazują, że rozprzestrzenianie się epidemii w Chinach ma nadal tendencję spadkową.

 • 7:06

  21 osób jest zakażonych koronawirusem na statku wycieczkowym "Grand Princess", który po zakończeniu rejsu z Hawajów miał zawinąć do portu w San Francisco -poinformował w piątek wiceprezydent USA Mike Pence. Wycieczkowiec z 3500 osobami na pokładzie miał zakończyć rejs w środę. Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom miał jednak duże podejrzenia, iż na pokładzie mogą być ludzie zakażeni koronawirusem i zdecydował, że "Grand Princess" nie zostanie wpuszczony do portu w San Francisco, dopóki pasażerowie nie zostaną przebadani.


  W czwartek na statek zostały dostarczone helikopterem materiały do przeprowadzania testów, po czym przebadano 46 osób. U 21 z nich badanie dało wynik pozytywny, 24 osoby są zdrowe, a jeden test nie przyniósł rozstrzygnięcia.

Autor:js/adso

Źródło: PAP, TVN24, Reuters, BBC

Raporty: