TVN24 | Świat

Ponad stu zmarłych w tym tygodniu. Trzeci dzień z rzędu z najwyższą liczbą zakażeń

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach
wideo 2/21
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach

W czwartek przybyło w Czechach 5394 zakażonych koronawirusem, kilkadziesiąt więcej niż w środę. To już trzeci dzień z rzędu z najwyższą liczbą zakażeń u południowego sąsiada Polski. Od 1 marca w Czechach zakaziło się ponad 100 tys. osób.

W Czechach wzrasta też liczba zgonów. W środę zmarły 42 osoby zainfekowane koronawirusem, w czwartek - 13. Łącznie zanotowano 869 zgonów wskutek zakażenia - tylko w tym tygodniu zmarło ponad 100 osób. Według danych ministerstwa zdrowia liczba hospitalizowanych też rośnie. W szpitalach jest 1741 pacjentów, w tym 360 - w ciężkim stanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Najwięcej zakażonych przybywa w powiecie Uherske Hradisztie na Morawach. W ciągu ostatnich 7 dni przybyło około 420 osób z pozytywnym wynikiem testów. Nadal wysokie wzrosty są w powiatach: Liberec i Nachod.

czwartek: 5394 środa: 5335 wtorek: 4457 poniedziałek: 3119 sobota: 2556 piątek: 3793

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 rząd wprowadził nowe restrykcje, które mają obowiązywać przez 14 dni. Od piątku restauracje, bary i puby mają być zamykane już o godz. 20. Wprowadzono także zakaz funkcjonowania siłowni i basenów, a także ogrodów zoologicznych. Od poniedziałku 12 października na 14 dni zamknięte będą teatry i kina. Zakaz dotyczy także sportu wyczynowego i amatorskiego. Wyjątkiem mają być imprezy międzynarodowe, ale będą rozgrywane bez widzów i przy ograniczonej liczbie uczestników.

Od poniedziałku szkoły wyższe i średnie mają działać tylko w trybie online. Starsze roczniki szkół podstawowych przejdą na nauczanie hybrydowe. Według ministra zdrowia Romana Prymuli, który prezentował w czwartek decyzje rządu, bez wprowadzenia nowych ograniczeń, Czechom w ciągu dwóch tygodni groziłby brak opieki medycznej.

Autor:mtom

Źródło: PAP