"Rekordowa fala zakażeń" i nowe obostrzenia w Chorwacji. Ambasada apeluje do turystów z Polski

TVN24 | Świat

Autor:
ads/ks
Źródło:
tvn24.pl

Przez Chorwację przetacza się rekordowa fala zakażeń koronawirusem. Wprowadzane są dodatkowe obostrzenia - alarmuje polska ambasada w Zagrzebiu. Apeluje do polskich turystów o "zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zatłoczonych lokali gastronomicznych i plaż", a także o śledzenie komunikatów dotyczących zasad przejazdu z Polski do Chorwacji.

Ambasada RP w Zagrzebiu poinformowała o "rekordowej fali zakażeń koronawirusem" w Chorwacji. W piątek potwierdzono tam 208 zakażeń, w czwartek - 180, a w środę - 130.

"W odniesieniu proporcjonalnym do liczby mieszkańców dzisiejsza liczba zachorowań w Chorwacji byłaby równa ponad 2000 zakażeń w Polsce" - wskazała ambasada.

W związku z tym - poinformowała placówka - "w ramach nowych obostrzeń władze Chorwacji zadecydowały o ograniczeniu godzin pracy klubów nocnych, barów, restauracji. Zgodnie z nowymi wytycznymi obiekty tego typu mogą być czynne nie dłużej niż do północy".

Polska ambasada apeluje do turystów

Polska ambasada zaapelowała do wszystkich podróżujących do Chorwacji o "dokładne monitorowanie zasad przejazdu przez państwa tranzytowe w drodze do/z Chorwacji, gdyż wiele z nich sygnalizuje możliwość wpisania Chorwacji do tak zwanego czerwonego rejestru, co może skutkować obowiązkiem posiadania testu lub kwarantanną". Do sobotniego popołudnia Czechy, Austria, Słowenia ani Węgry nie zdecydowały się na taki krok.

Turystom zaleca się "zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zatłoczonych lokali gastronomicznych i plaż". "Do osób, które zaobserwują u siebie symptomy zarażenia apelujemy o przebadanie się, a w przypadku otrzymania pozytywnych wyników testu zgłoszenia tego odpowiednim służbom sanitarnym" - dodano w komunikacie.

Koronawirus w Chorwacji

W Chorwacji, w której mieszka około 4,5 miliona ludzi, do piątku potwierdzono 6258 przypadków zakażenia koronawirusem, a 163 osoby chore na COVID-19 zmarły - wynika z informacji Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Autor:ads/ks

Źródło: tvn24.pl