Media: od początku pandemii śmiertelność w Rosji wyższa o 120 tysięcy osób od średniej

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Rosji od kwietnia do października zmarło 120 tysięcy osób więcej niż przeciętnie w ciągu ostatnich pięciu lat w analogicznym okresie - podał niezależny portal Mediazona, powołując się na dane urzędowe.

Portal oparł się na danych urzędu statystycznego Rosstat i urzędów stanu cywilnego w 21 regionach Rosji. W skład Federacji Rosyjskiej wchodzi ponad 80 regionów. Na podstawie tych danych Mediazona szacuje, że umieralność wzrosła w Rosji o 18 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dane te znacznie odbiegają od oficjalnych statystyk dotyczących zgonów w Rosji z powodu COVID-19. Według urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor w okresie od kwietnia do września tego roku koronawirus był przyczyną śmierci 20 698 osób. Rosstat prowadzi podliczenia ofiar koronawirusa według innej metodologii i jego dane są znacznie wyższe: wiąże on koronawirusa ze śmiercią 55,6 tysięcy osób.

Niemniej, wciąż jest to liczba niższa niż wzrost umieralności o 120 tysięcy, o którym pisze Mediazona.

MoskwaShutterstock

Niezależny portal zastrzega, iż ten wysoki wzrost umieralności nie musi oznaczać, że chodzi tylko o zgony wywołane COVID-19. Demograf Aleksiej Raksza tłumaczy, że przyczyną zwiększonej umieralności może być na przykład przeciążenie systemu zdrowia: służby ratunkowe nie mogą zareagować szybko na wypadki i nagłe schorzenia, odkładane są też planowe operacje. - Tym niemniej, z doświadczenia krajów rozwiniętych wynika, że średnio w 80 procentach zwiększona umieralność jest wywołana COVID-19 - skomentował Raksza.

Lipiec i wrzesień najtrudniejszymi miesiącami

Według Mediazony dane Rosstatu świadczą o tym, że najtrudniejszym miesiącem epidemii w Rosji był lipiec, gdy ogółem w Rosji umieralność przewyższyła o 21 procent średnią z ostatnich pięciu lat w tym okresie. Kolejny wzrost widoczny jest w danych z września, gdy w całym kraju zmarło ponad 26 tysięcy ludzi więcej niż zwykle. Aleksiej Raksza spodziewa się kolejnego wzrostu umieralności w październiku. Rosstat jeszcze nie opublikował danych za ubiegły miesiąc.

Mediazona zastrzegła, że umieralność rośnie również w innych krajach. W analogicznym okresie epidemii COVID-19 wzrost umieralności o około 20 procent odnotowały na przykład Stany Zjednoczone i Hiszpania.

Sztab rządowy poinformował w poniedziałek, że w Rosji wykryto w ciągu minionej doby 25 173 nowe zakażenia koronawirusem. Po raz pierwszy od początku epidemii przyrost zakażeń wzrósł powyżej 25 tysięcy. Ogólna liczba zakażeń wzrosła w tym kraju do 2 114 502.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: