TVN24 | Świat

Zamknięte kina i teatry, ograniczenia w podróżach. 16 milionów Włochów objętych rządowym dekretem

TVN24 | Świat

Autor:
dg,ft/tr
Źródło:
PAP, BBC, Guardian, Reuters

Ograniczenia w podróżowaniu, obostrzenia dla lokali gastronomicznych, zawieszone spektakle teatralne oraz seanse filmowe. Między innymi takie restrykcje wobec około 16 milionów mieszkańców północnych Włoch wprowadził w nocy z soboty na niedzielę rząd tego kraju. W ten sposób włoskie władze chcą walczyć z szerzącą się epidemią koronawirusa.

Ograniczenia przedstawione przez premiera Włoch obowiązywać będą do początku kwietnia. Zaostrzone kroki w walce z wirusem obowiązywać będą w Lombardii, w tym w Mediolanie oraz w 14 miastach - prowincjach w regionach Piemont, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Marche. Premier Giuseppe Conte odczytał listę tych miast. To Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padwa, Treviso i Wenecja.

W strefach objętych dekretem żyje 16 milionów osób, a więc ponad jedna czwarta mieszkańców Włoch.

"Nie ma absolutnego zakazu poruszania się, ale możliwość ta będzie ograniczona"

W nocy z soboty na niedzielę premier Włoch Giuseppe Conte na konferencji prasowej w swej kancelarii w Rzymie poinformował o tym, co zawiera dekret.

Obowiązywać będą ograniczenia możliwości poruszania się wewnątrz wskazanych w dekrecie stref, jak i wyjeżdżania poza nie. - Siły policji będą uprawnione do zadawania pytań obywatelom poruszającym się po tych obszarach - mówił Conte. Dekret przewiduje, że podróże będą mogły się odbywać jedynie w "potwierdzonych celach zawodowych oraz konieczności powodowanej stanem zdrowia osoby".

Lombardia i miasta - prowincje objęte dekretemMapy Google, tvn24.pl

- Nie ma absolutnego zakazu poruszania się, ale możliwość ta będzie ograniczona - zaznaczył premier. Dodał, że "nie ma mowy o zatrzymaniu wszystkich, ale trzeba postępować zgodnie z regułami".

Ponadto zaapelował też do osób, które mają gorączkę powyżej 37,5 stopnia i infekcję dróg oddechowych, aby pozostały w domu, niezależnie od tego, czy mają wirusa, czy nie, a następnie skontaktowały się z lekarzem.

Zamknięte kina i szkoły, obostrzenia w barach i restauracjach

Oprócz ograniczeń w przemieszczaniu się, włoski rząd podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich spektakli teatralnych i projekcji filmów w kinach. Zamknięte zostały m.in. szkoły, siłownie, baseny oraz kurorty narciarskie. Zawieszono także wydarzenia masowe w "miejscach publicznych oraz prywatnych".

We wszystkich wymienionych w dekrecie miejscach bary i restauracje mogą być otwarte w godzinach 6-18 i tylko jeśli zagwarantowane tam zostanie zachowanie odległości jednego metra między osobami obecnymi w środku. Karą za naruszenie tych przepisów, jak ogłosił Conte, będzie zawieszenie działalności lokalu. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest bardzo surowa, ale nie możemy pozwalać dalej na zakażenia - oświadczył premier Włoch.

- Chcemy zagwarantować naszym obywatelom bezpieczeństwo. Rozumiemy, że to wymaga poświęcenia. Czasem niewielkiego, a czasem bardzo dużego - powiedział Conte.

Media: panika na dworcu w Mediolanie

Zanim Conte ogłosił informację o konieczności wprowadzenia zaostrzonych kroków ostrożności, do mediów przedostały się plotki o tym, że Lombardia i miasta północnych Włoch staną się "strefą zamkniętą", której nie można opuścić.

W nocy z soboty na niedzielę włoska agencja prasowa ANSA podała, że na dworcu Garibaldiego w Mediolanie setki osób wsiadły do pociągu jadącego na południe kraju. Wagony zostały szczelnie wypełnione, również przez osoby nie posiadające biletu. Obsługa pociągu bezskutecznie usiłowała przekonać niektórych ludzi, by opuścili skład, tłumacząc to zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Koronawirus we Włoszech

Dotychczasowy bilans koronawirusa we Włoszech to 233 zmarłych i ponad 5800 potwierdzonych przypadków zarażeń - najwięcej spośród wszystkich krajów europejskich.

Autor:dg,ft/tr

Źródło: PAP, BBC, Guardian, Reuters