Koronawirus dotarł na Ukrainę. Premier apeluje, by nie panikować

Autor:
momo//rzw//kwoj
Źródło:
PAP

Na Ukrainie zdiagnozowano pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia rządu w Kijowie. Stan zakażonego lekarze oceniają jako stabilny. Władze apelują o spokój i zapewniają że są gotowe na walkę z SARS-CoV-2.

- Dzisiaj na Ukrainie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - powiedział na briefingu w Kijowie wiceminister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, który jest też głównym lekarzem sanitarnym kraju. Dodał, że ministerstwo zwróciło się do osób, z którymi miał kontakt zakażony. Zaznaczył, że ich krąg jest "niewielki".

Zakażony mężczyzna podróżował po Włoszech razem z żoną. Z tego kraju poleciał do Rumunii, a następnie samochodem przyjechał na Ukrainę. Podczas przekraczania granicy z Ukrainą małżeństwu zmierzono temperaturę, jednak nie była ona podwyższona - poinformowały władze obwodu czerniowieckiego. Po powrocie oboje poddali się izolacji w domu, a po dwóch dniach, 28 lutego, u mężczyzny zaobserwowano objawy zakażenia. Następnego dnia został przewieziony specjalną karetką do szpitala. Ma gorączkę i suchy kaszel, ale jego stan oceniono jako stabilny - przekazał Wiktor Laszko.

- Ryzyko, że od tej osoby (wirus) rozprzestrzeni się na terytorium Ukrainy, jest nieznaczne - powiedziała minister zdrowia Zoriana Skałecka, cytowana przez RBK-Ukraina. Interfax-Ukraina podaje, że u żony zainfekowanego nie zaobserwowano dotąd żadnych objawów. Kobieta przebywa nadal w domu i także zbadano ją pod kątem obecności koronawirusa.

Władze uspokajają

Ukraińskie władze zapewniają, że wszystkie osoby ewakuowane z chińskiego miasta Wuhan, centrum epidemii koronawirusa, do miejscowości Nowy Sanżary w obwodzie połtawskim są zdrowe. Na Ukrainę przemieszczono w lutym 45 Ukraińców i 27 obcokrajowców, w tym dzieci. Premier Ołeksij Honczaruk zapewnił, że kraj był gotowy na koronawirusa i wezwał społeczeństwo do tego, by nie panikować. We wtorek rząd poinformował o uruchomieniu portalu informacyjnego poświęconego wirusowi SARS-CoV-2 i sytuacji związanej z jego rozprzestrzenianiem się na Ukrainie. Znajdują się na niej też informacje dotyczące diagnostyki, profilaktyki i grup ryzyka. Ukraińskie władze apelują, by myć ręce i nie kupować masowo maseczek ochronnych. Ukraina jest 74. krajem - oprócz Chin - w którym wykryto przypadek zakażenia nowym koronawirusem.

Wirus z chińskiego Wuhan

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ok. 60 krajów. Koronawirus zabił dotąd ponad 3 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w ponad 70 krajach wzrosła do prawie 89 tys. W Europie największa skala epidemii jest we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 52 zgony.

Poza Chinami kontynentalnymi i Włochami najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano do tej pory w Iranie, Korei Południowej i Japonii. W Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba zakażonych sięga setki, w ciągu ostatnich dwu dni odnotowano sześć zgonów.

Epidemia koronawirusa na świeciePAP/Maciej Zieliński

Autor:momo//rzw//kwoj

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości